Вероњо

верочо

Кога станува збор за популарната култура и метеорологија, се раѓаат доста интересни концепти. Еден од концептите што е создаден во последниве години е оној на верочоНа Со неговиот збор можете лесно да видите што сака да каже. Тоа е време од годината во септември и октомври кога температурите не одговараат на нивната сезона. Може да се каже дека тоа е мешавина помеѓу лето и есен.

Во оваа статија ќе ви кажеме што е вероњо, какви се неговите карактеристики и каде започна да се појавува овој концепт.

Што е вероно

дневна топлина студена ноќ

Тоа е концепт што се користи во популарната култура за да се однесува на раните месеци од есенската сезона каде температурите не се совпаѓаат со таа сезона. Верошото ги исполнува условите на животната средина што се случуваат во есен, но со температури како да е с summer уште лето. Може да слушнете многу луѓе на улица како изговараат изрази како „збогум лето, здраво вероњо“ или „сепак ќе имаме вероно за некое време“.

Може да се каже дека тоа е мешавина од есен и лето и стана многу користен збор за именување овие денови кога беше топло наутро и почна да се лади попладне. Истото што можете совршено да јадете костен е градскиот плоштад попладне и навечер, бидејќи можете да јадете сладолед на плажа наутро и пладне. Ова порано беше познато како летото Сан Мигел што се случи на крајот на септември и почетокот на октомври и се однесува на топлите температури на летото во есенските времиња.

Потекло на вероно

плажа во есен

За да се обидеме да го најдеме потеклото на овој концепт, мора да се вратиме во 2009 година и социјалната мрежа на Твитер. Тука започнаа првите месеци каде што температурите воопшто не соодветствуваа со сезоната во годината каде што бевме. Преку годините Овој концепт добива поголема важност и го достигна својот врв во 2015 годинаНа Оттогаш, овој концепт е воведен во многу написи и извештаи и се повеќе се користи во популарната култура.

Може да се каже дека е лесен начин да се дефинира тоа време од годината каде температурите се ненормално високи од она на што сме навикнати. Исто така, морам да ја земам предвид генерацијата во која се наоѓаме. Родени по 2000 година тие не се толку свесни за промената на температурите што ги предизвикува климатските промени, бидејќи тие с still уште се многу млади и немаат постаро досие. Оние 30 години и постари се посвесни за температурните промени предизвикани од климатските промени.

Знаеме дека глобалното затоплување ги зголемува просечните глобални температури и дека студените сезони стануваат помалку студени. Ова го прави летното сметање на времето подолго од вообичаеното. Меѓутоа, во текот на попладнето и навечер кога заоѓа сонцето, веќе е доволно силно да се загрее околу пладне, можеме да видиме дека температурите се враќаат како што треба да бидат за времето во кое се наоѓаме.

Сепак, и покрај фактот дека зборот се повеќе се користи од популарната култура, вистинската шпанска академија с yet уште не е пронајдена. Не е препознаен како официјален збор, така што тоа не е ништо повеќе од популарен концепт. Тоа е прилично лесен начин да се повикате на ова време. Фактот дека veroño с yet уште не е вклучен во речникот, не значи дека не може да биде во иднина. Всушност, многу термини што се користат на улица влегоа во речникот. На пример, некои зборови како амиговио или папичуло. Амиговио значи таа личност со која имате врска која има помала посветеност од додворување.

Популарни концепти

облека во вероно

Исто така, зависи од областа каде што живеете овие концепти се користат почесто или не. Друг концепт вклучен во Кралската шпанска академија е оној на папичуло. Станува збор за маж кој, поради својата физичка привлечност, е предмет на желба или од мажи или од жени.

И тоа е дека вистинската шпанска академија не објаснува многу јасно кои се критериумите што се потребни за еден збор да се вклучи во списокот. Се чини дека големо мнозинство луѓе редовно зборуваат за одреден збор и го регистрираат. Ова не е толку едноставно како што изгледаНа Пленарната седница на академиците мора да се согласи да знае дали зборот е соодветен или не е соодветен за да се вклучи во списокот. Имаше некои контроверзии кога станува збор за вклучување зборови како пеперо, куламен и сквотот.

Не е изненадувачки што со текот на времето концептот на вероњо може да се вклучи како официјален збор.

Каде влијае најмногу?

Кога воведуваме вероно во нашите животи, исто така мора да знаеме на кои места се јавува со поголема фреквенција и интензитет. Мора да се земе предвид дека градовите во внатрешноста имаат поголем опсег на температури помеѓу и ноќта. Термичката амплитуда е дадена со отсуство на море што може да ја регулира температурата и да ги изедначи нејзините промени. Затоа, преку ден можеме да видиме многу повисоки температури, а ноќе поизразен пад.

Од друга страна, во повеќе крајбрежни градови присуството на вероњо е нешто помеко. Тоа е да се каже, Разликата во температурите помеѓу оние на пладне и попладне не е толку забележлива во зависност од сезоната на годината во која се наоѓаме. На пример, иако можеби во внатрешноста на градот има ненадејни промени во температурата за повеќе од 15 степени помеѓу денот и ноќта, во крајбрежниот град има помалку.

Како што можете да видите, популарната култура создава концепти за да може да ги прими оние посебни ситуации што човекот ги немал до сега. Се надевам дека со овие информации можете да научите повеќе за тоа што е вероњо и кои се неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.