Климатски промени на Венера, планетата пекол

венера и земја

Планетата Венера Има клима која се разликувала со текот на времето како резултат на односите помеѓу нејзината внатрешна тектонска активност и атмосферските промени. Поблиску е до Сонцето отколку што е нашата планета. Ова предизвикува нивните температури да бидат многу повисоки од оние на планетата Земја.

Земјата и Венера имаа скоро иста големина и составСепак, нивните еволутивни траектории беа насочени поинаку сè додека не станаа две тотално различни планети. Дали имало климатски промени на планетата Венера?

Венера, планетата пекол

Температурата на површината на планетата Венера Тоа е околу 460 ° C во споредба со нашите 15-17 ° C во просек на Земјата. Оваа температура е толку висока што ги прави карпите искра во очите на секој што ги гледа. На планетата доминира смртоносен ефект на стаклена градина, одржуван од атмосфера чија главна компонента е јаглерод диоксид. Исто така, нема течна вода на планетата, очигледно би испарило бидејќи точката на вриење на водата е 100 ° С.

Покрај горенаведеното, условите на планетата создаваат атмосферски притисок што е скоро двојно од нашата. Наместо да бидат составени од водена пареа, нејзините облаци се составени од сулфурна киселина.

Венера

До неодамна имаше малку информации за еволуцијата на планетата Венера затоа што нејзините облаци од сулфурна киселина не ни дозволуваа да гледаме копнени процеси, како што се вулканизам или тектоника. Сепак, за последните 56 години, благодарение на 22 вселенски сонди кои ја фотографирале, истражувале, анализирале и стапнале на Венера, можеме да дознаеме повеќе за тоа.

Фотографиите на сондите откриваат дека Венера е планета што ја доживеала огромни вулкански ерупции и кои, скоро сигурно, сè уште се активни. Овие откритија сугерираат до кој степен климата на Земјата е единствена, бидејќи можеме да се запрашаме зошто, ако имале многу слични сили во формирањето на обете планети, имало тотално различни ефекти врз Земјата и тотално погрешна еволуција една од други

Научниците сметаат дека оваа еволуција е различна од привилегираната состојба што ја имаме во нашиот Сончев систем и нашата позиција во однос на Сонцето. Одговорот е едноставен, со зголемениот обем на отпад, индустриското општество и емисиите на стакленички гасови во атмосферата ја менуваме нашата клима. Ако можеме да идентификуваме кои фактори ја одредуваат еволуцијата на климата на другите планети, можеме да ги разбереме природните и антропогените механизми што ја менуваат нашата клима.

Клима и геологија на Венера наспроти Земјата

Една од причините за варијабилноста на климата на Земјата лежи во природата на нејзината атмосфера, производ на континуирана размена на гасови помеѓу кората, мантијата, океанот, поларните капаци и вселената. Моторот на геолошки процеси, геотермалната енергија исто така ја движи еволуцијата на атмосферата. Геотермалната енергија се ослободува главно со распаѓање на радиоактивните елементи внатре. Но, не е толку лесно да се објасни загубата на топлина на цврстите планети. Двете главни механизми кои се вклучени се: вулканизам и тектоника на плочи.

венера и земја

Што се однесува до Земјата, нејзиниот ентериер има систем на подвижни ленти поврзан со тектоника на плочи. Чиј континуиран рециклирање на гасови изврши стабилизирачка сила на климата на Земјата. Вулканите испумпуваат гасови во атмосферата; субдукцијата на литосферските плочи ја враќа во внатрешноста. Додека повеќето вулкани се поврзани со тектонски активности на плочи, постојат забележителни вулкански структури (како што е формирањето на Хавајските острови) кои формирале „жаришта“ независни од контурите на плочите.

Кратери и тектоника на плочи

Што се случи на Венера? Тектониката на плочите, доколку е вклучена, ќе биде во ограничен обем; Барем во блиското минато, топлината се разменуваше со ерупција на огромни рамнини на базалтска лава, а подоцна и со вулкани формирани над нив. Разбирањето на ефектите од вулканите претставува Задолжителна почетна точка за секој пристап кон климата на планетата.

Недостаток на удари на кратерите на Венера, иако нејзината атмосфера е доволна да ја заштити планетата од мали инцидентни објекти, недостасуваат големи кратери. Ова се чувствува и на Земјата. Дејството на ветерот и водата одлучи да ги еродира античките кратери. Но, површината на Венера регистрира толкава топлина што спречува постоење на течна вода; исто така, површинските ветрови се прилично слаби. Без ерупција, процесите што ги менуваат и, на долг рок, Ударните кратери ќе бидат избришани со вулкански и тектонски активности.

површина на венура

Повеќето кратери на Венера се појавуваат неодамна. Каде отидоа античките кратери, ако повеќето од останатите не се нарушени? Ако биле опфатени со лава, зошто не се видливи пократко покриени кратери, како исчезнале без случајно да се изгуби нивното првобитно поставување?

Теоријата што е најприфатена од научната заедница е тој распространет вулканизам ги избриша кратерите со најголем удар и создаде огромни вулкански рамнини пред 800 милиони години, што беше проследено со умерено ниво на непрестајна вулканска активност до денес.

Форми на вода на површината на Венера

Разликуваме, пред сè, разни iousубопитни линеарни структури кои потсетуваат на почви обложени со вода. Тие се жива слика на нашите реки и поплавени рамнини. Многу од овие структури завршуваат со канали за исфрлање слични на делта. Екстремната сувост на животната средина малку е веројатно дека водите ќе ги ископаат овие несреќи.

венус кратери

Зошто се тие тогаш? Можеби, калциум карбонат и калциум сулфат и други соли се виновниците. Лавите наполнети со овие соли се стопија на температури од неколку десетици до неколку стотици степени повисоки од сегашните температури на површината на Венера. Во минатото, нешто повисока температура на површината можеше да истури течна лава богата со соли на површината, чија стабилност ќе го објасни дејството на ковање на несреќите што ги гледаме денес.

Доказ за промена на климата на Венера

Ефект на стаклена градина и концентрација на гас

Мораме да земеме предвид дека стакленичките гасови овозможуваат сончева светлина да ја достигне површината на Венера, но блокови емитираат инфрацрвено зрачење. Јаглерод диоксид, вода и сулфур диоксид апсорбираат посебен опсег на бранова должина од електромагнетниот спектар. Да не беа тие гасови, сончевото и инфрацрвеното зрачење ќе се балансираа на површинска температура од околу 20 степени.

Водата и сулфур диоксидот што вулканите ги ослободуваат во атмосферата потоа се отстрануваат. Сулфур диоксидот реагира добро со карбонатите на површината, додека ултравиолетовото сончево зрачење ја раздвојува водата.

ефект на стаклена градина венера

Облак и температура

Облаците на сулфурна киселина се разликуваат во дебелина по глобалната серија вулкански ерупции. Прво, облаците се згуснуваат кога водата и сулфурната киселина се фрлаат во воздухот. Тогаш тие го губат бидејќи се намалува концентрацијата на овие гасови. Изминат околу 400 милиони години од почетокот на вулканизмот, Киселите облаци се заменуваат со високи, тенки облаци со вода.

Климатски варијации на Венера

Пукнатини и превиткувани бразди на планетата. Некои од овие конфигурации, барем збрчканите гребени, може да бидат поврзани со привремени варијации на климата. Теоријата покажува дека чудните и непријателски услови на животната средина се одржуваат како резултат на комплементарните својства на составните делови на атмосферата. Водена пареа, дури и во количини во трагови, Апсорбира инфрацрвено зрачење на бранови должини што јаглерод диоксидот не ги прави.

Во исто време, сулфур диоксидот и другите гасови ги блокираат брановите должини. Земени заедно, овие стакленички гасови ја прават атмосферата на Венера делумно транспарентна за инцидентно сончево зрачење, но скоро целосно нетранспарентна за испуштено инфрацрвено зрачење. Следствено, температурата на површината е тројна од таа на планетата без атмосфера. За споредба, ефектот на стаклена градина на Земјата денес ја зголемува температурата на површината на Земјата само 15%. Ако беше вистина дека вулканите ја преминаа површината на Венера пред 800 милиони години, Тие сигурно фрлија огромна количина на стакленички гасови во атмосферата за прилично кратко време.

Изработен е модел на клима на планетата што вклучува ослободување гасови од вулкани, формирање облаци, губење на водород во горните слоеви на атмосферата и реакција на атмосферските гасови со минерали на површината. Помеѓу овие процеси се развива суптилна интеракција што ја лади планетата. Соочени со такви спротивставени ефекти Не може да се одлучи што значеше инјекцијата на двата гасови за глобалната клима на Венера.

Затоа, како заклучок, можеме да кажеме дека имало климатски промени на Венера, но не знаеме до кој степен гасовите би можеле да дејствуваат на нивните промени.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.