Везубио Монт

Везубио Монт

Денес ќе разговараме за еден од вулканите кој е одговорен за една од најголемите природни катастрофи што се случиле природно во историјата. Тоа е за Везубио Монт. Тоа е еден вид вулкан што предизвика вулканска ерупција од катастрофални димензии и во моментов се смета за еден од најопасните вулкани во светот. Тој е единствениот активен вулкан пронајден во континентална Европа.

Во оваа статија ќе ви кажеме за сите карактеристики, геологија и опасност што ги има планината Везув.

клучните карактеристики

Италија и вулканите

Овој вулкан се наоѓа во регионот Кампанија во јужна Италија. Се наоѓа повеќе или помалку од околу 9 километри од градот Неапол. Тоа е вулкан добро познат по тоа што има некои имиња како Весаевус, Весевус, Весбиус и Везув. Меѓу главните карактеристики на овој вулкан е тоа што е формиран од акумулација на неколку слоеви лава, вулкански пепел, пемза и некои пирокластични материјали. Сите овие материјали се произведени во мали ерупции и се акумулирани во текот на милиони години.

Планината Везув е класифицирана како еден од најопасните вулкани во светот. Неговите вулкански ерупции се од типот на композитен вулкан или стратовулкан. Бидејќи централниот рог на овој вулкан се појави во вулканска калдера, тој спаѓа во категоријата тип вулкан сома. Важи за еден од најопасните вулкани во светот и има конус висок околу 1.281 метар. Овој конус е познат под името Голем конус. Опкружен е со работ на врвот на калдерата што му припаѓа на Монте Сома. Оваа планина има надморска височина од 1.132 метри.

Планината Везув и планината Сома се разделени со долината Атрио ди Кавало. Во зависност од вулканските ерупции што се случуваат, висината на конусите е изменета низ историјата. На врвот на овие вулкани се наоѓа кратер длабок повеќе од 300 метри.

Формирање на планината Везув

ерупции

Научниците го проучувале формирањето на овој вулкан низ историјата и се знае дека е веднаш над зоната на субдукција. Оваа зона лежи помеѓу евроазиските и африканските плочи. Оваа втора плоча се одзема под првата. Ова значи дека тоне под првиот и тоа го прави со стапка од 3,2 сантиметри годишно. Оваа стапка на субдукција е она што предизвика формирање на планината Сома.

Оваа планина е постара од вулканот Везув, како што беше формирана прва. Најстарото долго време што можело да се изучува потекнува од вулканската област и е старо околу 300.000 25000 години. Пред XNUMX години е познато дека врвот на вулканот Сома се сруши од многу голема ерупција и е местото каде што започна да се создава калдера. Сепак, формирањето на конусот што е дел од Везув започнало пред скоро 17.000 79 години. Ова го прави Везув посовремен вулкан. Целосниот изглед на Големиот конус на Везув се појавил во XNUMX година н.е. За да се појави Френклин и да ја заврши зградата, морало да има величествена ерупција.

Сепак, ова место веќе беше подложено на големи експлозии и ерупции и регионот страдаше од силна сеизмичка активност. Потеклото на сеизмичката активност што се случи на ова место се должеше на движењето на тектонските плочи и процесот на субдукција на една плоча на друга.

Знаеме дека овој вулкан беше резултат на излегување на магма од површината бидејќи се наталожуваа талозите од африканската плоча. Овие седименти се прилично големи по големина и имале многу висока температура. На крајот, овие седименти може да се стопат поради температурата и тоа е она што предизвикало да се турка нагоре додека не скрши дел од земјината кора.

Ерупции на планината Везув

Кратер Везув

Toе ги разгледаме сите најважни ерупции што ги имаше овој вулкан. Познато е дека во вториот милениум п.н.е се случила таканаречената ерупција Авелино. Тоа е една од најголемите ерупции во праисторијата. Вулканот Везув има долга историја на ерупции и поради оваа причина стана и еден од најопасните бидејќи сите се многу интензивни. Најстариот што е потврден се случил во 6940 година п.н.е. имало повеќе од 50 ерупции кои се потврдени и некои други кои имаат точен датум.

Некои од најмоќните ерупции што постоеле низ историјата се случиле во 5960 година п.н.е. C. и 3580. Овие две ерупции биле доста силни и го сместиле вулканот како еден од најголемите во цела Европа. Во вториот милениум п.н.е. се случила таканаречената ерупција Авелино, која била една од најмоќните во целата праисторија.

И покрај фактот дека овој вулкан е познат по сите вулкански ерупции, најинтензивниот што бил во целата историја и тоа имал поголема сила и предизвикал ефекти е оној што се случил во 79 година од нашата ера Тука е дека веќе во 62 година п.н.е. жителите на околината почувствуваа силни земјотреси. Сите овие земјотреси не ги изненадија селаните, како што беа навикнати на нив. Сепак, Везув избувнал и протерал големи количини камени облаци, вулкански гас, пепел, прашкаста пемза, стопена карпа и некои други материјали. Сите овие материјали беа протерани на висина од 33 километри и проток од 1.5 тони во секунда. Ова е една од најголемите вулкански ерупции во целата историја и ги разнесе сите.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за планината Везув и нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.