Вертикалниот термички градиент во атмосферата

Атмосфера

Општо, знаеме дека температурата се намалува со висината. Оваа варијација е позната под името на вертикален термички градиент, и тоа е затоа што изворот на топлина што ја зрачи атмосферата доаѓа од земјата. Така, колку повеќе се движите од изворот, толку постуден ќе биде воздухот.

Овој градиент може да се промени со неколку процеси: ненадеен пад или пораст на температурата на почвата или силни ветрови. За да го разбереме подобро, во ова специјално ќе видиме каква е структурата на атмосферата и зошто температурата се менува додека се креваме нагоре.

Структура на атмосферата

Структура на атмосферата

Атмосферата е составена од 5 слоја: тропосфера, на стратосфера, на мезосфера, на термосфера и егзосфера.

 • Тропосфера: тоа е местото каде што сме, и има надморска височина од околу 12km. Тука се формираат облаци, живеат растенија и животни, ги наоѓаме океанот и пустините итн.
 • Стратосфера: се наоѓа помеѓу 12 и 50 км надморска височина, таму ќе ги видиме суперсоничните авиони.
 • Мезосфера: сместена помеѓу 50 и 80 км надморска височина. Тука 'плови' радио брановите и пристигнуваат космичките зраци.
 • Термосфера: меѓу 80 и 690 км надморска височина ќе се појават северните светла, покрај леталата во орбитата на Земјата.
 • Егзосфера: и на крај, од 690 км надморска височина ќе го најдеме Спутник И.

Вертикален термички градиент

Андите

Како што рековме, температурата нормално се намалува со висината. Во тропосферата има приближна вредност од шест степени на километар. Ова значи дека ако, на пример, температурата на ниво на морето е 15 степени, на надморска височина од приближно пет километри, таа ќе достигне вредност од -15 степени (намалување од 30 степени).

Сончевите зраци не стигнуваат до сите делови на земјината топка на ист начин, ниту пак ги достигнуваат годишните времиња. Така, во умерените зони, термичкиот градиент е многу поголем отколку во тропската зона, 1ºС за секои 155 метри надморска височина, поради помалата инсолација што ја прима и помалата дебелина на атмосферата. Исто така, во истите овие области се јавуваат различни варијации како резултат на ориентацијата на релјефот и растојанието што е од екваторот, како и од половите.

Во интертропската зона температурата се намалува за еден степен на секои 180 метри надморска височина приближно, бидејќи атмосферата е подебела и е многу близу до екваторот. На ова, додадено на сопственото ротационо движење на планетата, се создава топла клима.

Нестабилност во атмосферата со висина

Но, во некои региони од атмосферата се случува спротивното, односно дека температурата се зголемува со висината. Во овој случај се вели дека е вертикалниот термички градиент негативно. На пример: ако температурата се зголеми за 21 степен за наклон од 1 км, се вели дека вертикалниот термички градиент е еднаков на -2ºC на км. Дури и во некои слоеви на тропосферата тоа може да се случи, произведувајќи го она што се нарекува инверзија на температурата.

Инверзии на температурата се јавуваат и во горниот дел на стратосферата. Напротив, во мезосферата температурата се намалува во просек кога се зголемува, односно, вертикалниот термички градиент е позитивен.

Во термосферата, температурата се зголемува со висината и, според тоа, вертикалниот термички градиент станува негативен повторно во овој регион на атмосферата.

Што е термичка инверзија?

Феномен на топлинска инверзија

Ова е феномен што се јавува кога земјата брзо се лади со зрачење, што пак го лади воздухот што е во контакт со него. И за возврат, постудениот и потежок воздух во горниот слој станува уште посвежо. На овој начин брзината со која двата слоја се мешаат нагло се намалува.

Обично се јавува особено во зима, што доведува до постојани магла и мраз. Иако инверзијата има тенденција да се расипе по неколку часа, во неповолни услови може да остане неколку дена додека воздухот што е во контакт со земјата не се загрее и не ја врати циркулацијата во тропосферата.

Многу јасен пример за инвестиции може да се види во Лима, поради струјата на Хумболт. Оваа океанска струја го лади крајбрежјето, а горните слоеви, кои се потопло, го прават небото многу облачно и дека областа има поладна и посува клима отколку што требаше да ја земе во предвид нејзината географска ширина.

Сепак, ако нема промени во воздушните маси, односно ако нема нестабилност во атмосферата или нема активни фронтови, температурата ќе се зголеми во однос на висината, на некои места повеќе од други.

Дали знаевте што е вертикалниот термички градиент и од што се состои? Дали ти било корисно?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Агустина Пиказо dijo

  благодарам многу ми помогна

 2.   Савојард dijo

  Добри информации. Иако би сакал да знам повеќе за тоа.

 3.   Gerardo dijo

  Има нешто во што се сомневам или не беа во право кога велат „земјата брзо се лади со зрачење“ земјата може да се олади со конвекција, со контакт со ладна воздушна маса. Со зрачење би било сончево зрачење и во тој случај би се загревало, дали би бил како мојот коментар? Ви благодарам многу!

 4.   Коелрутериум dijo

  Сонцето не е единственото тело што емитува зрачење. Сите тела само затоа што се на температура емитуваат зрачење. Земјината површина прима повеќе зрачење во текот на денот отколку што емитира и се загрева, а ноќе се случува спротивното, емитира повеќе зрачење отколку што прима и се лади. Воздухот е слаб спроводник на топлина и генерално е топлински изолатор. Кога воздухот се движи, тој ја носи топлината подобро (конвекција), но овој механизам работи само кога површината на земјата е топла, а воздухот близу до него се загрева и, бидејќи е полесен од горниот, има тенденција да се крева.

 5.   Флеминг dijo

  Сè уште не разбирам зошто температурата се зголемува во тропосферата, а потоа зошто повторно се намалува во мезосферата

  1.    Yo dijo

   Не разбирам зошто «Вертикалниот термички градиент е позитивен кога Т се намалува со висината». Може ли да ми помогнете да го разберам, ве молам?

   Пример 1:
   (T2-T1)/(h2-h1)=(-10-5)/(100-10)=-15/90; GTV < 0

   Пример 2:
   (T2-T1)/(h2-h1)=(-10-(-8))/(100-10)=-2/90; GTV < 0

   Пример 3:
   (T2-T1)/(h2-h1)=(15-20)/(100-10)=-5/90; GTV < 0

   Со почит,