ване

Функција на ветрови

Бројни се метеоролошки инструменти кои се користат за мерење на различните метеоролошки варијабли. Една од нив, широко користена уште од античко време, е ване Тоа е метеоролошки инструмент што се користи за мерење на правецот на ветерот. Тука во Шпанија имаме ветрови што преовладуваат, но да се знае правецот на ветрот и да може да се идентификува кој од нас го има летото.

Дали сакате да дознаете повеќе за лененото време? Тука учиме сè за неговите карактеристики и корисност.

клучните карактеристики

ване

Тоа е инструмент што се користи за мерење на правецот на ветерот. Поставен е на врвот на зградите или високите места за да може да има корист од струите на ветерот без никаква пречка. Бидејќи е поставен на врвот на една зграда, се прават различни модели и дизајни бидејќи служи како архитектонски украс. Најтрадиционалниот дизајн е оној на петел.

Тоа е уред кој ротира во зависност од брзината и насоката на ветерот. Има хоризонтален крст што ги означува кардиналните точки. Можете исто така да најдете други дизајни на лопатки, како што се бродови, стрели, коњи или дури фигури на луѓе. Постојат многу метрополи кои се сметаат за вистински уметнички дела поради нивниот софистициран дизајн и минимални детали.

Типови на ветрови

Долго време се користи од едноставноста што ја имате при толкувањето на вашите податоци. Тоа навистина не дава информации за јачината или интензитетот на ветерот, но барем можеме да ја знаеме неговата насока за да го идентификуваме меѓу преовладувачките шпански ветрови.

За да се знае јачината на ветерот, анемометар е вграден во ветровито што се користи за мерење на интензитетот на ветерот и со тоа мерниот уред е завршен.

Работа на ветрови

Насока на ветрот

Работата на овој метеоролошки инструмент е прилично едноставна. Има стожерна оска и индикатор за насока на ветерот. Ова знаме е поставено на оската и ја дистрибуира својата тежина на избалансиран начин. Дизајнот, каков и да е, мора да има покажувач или индикатор во делот што нуди најмала отпорност на ветерот за да служи како индикатор за правецот на ветерот.

Со сето ова се постигнува дека, кога дува ветер, лопатчето го става делот од обележувачот што дава помала отпорност на воздухот во доминантниот дел од правецот на ветерот. Обично лНасоката на ветерот е иста како што покажува и ветробранот. Оваа сигурност е затоа што насоките на ветерот се наведени преку компасот. Метежок што е свртен кон север ќе покаже дека ветерот се движи кон север.

Иако се смета дека нема многу влијание, локацијата на леталото е тотално одлучувачка при земање на податоците. Ако сакаме отчитувањето на лопатката да биде веродостојно и правилно, треба да го поставиме што е можно повисоко од земјата. Ова е затоа што, на пониски височини, може да наидете на бројни пречки. На пример, висината на другите згради може да дејствува како wallид или екран и да го ослабне ветерот или да го смени неговиот правец. Ветровото мора да се наоѓа далеку од згради, дрвја или други пречки што можат да ги изменат податоците за неговото читање. Овие пречки се способни да предизвикаат неправилно отчитување и отстапувања во воздушните струи.

Лошо поставеното летало може да доведе до погрешни прогнози, бидејќи насоката на ветерот може да ја направи прогнозата многу различна на краток рок.

Типови на ветрови

Во зависност од дизајнот на секој од нив, постојат бројни типови на временски ламби и секој од нив има различни карактеристики. Toе ги анализираме секој од нив и ќе ги споменеме нивните главни карактеристики.

 • Ветрови. Овој модел е со жолта боја и е во форма на авион. Се користи за поставување на покриви и градини. Завршниците се изработени од пластика со добар квалитет, поради што се користи за да ги издржи најнеповолните временски услови. Совршен е за означување на брзината на ветерот.
 • Ване временски покрив. Овој тип на ветрови е погоден за сите видови покриви, бидејќи има челична завршница. Ги има сите кардинални точки и е направен со неколку полиамидни завршувања. Овој материјал има голема цврстина и не се распаѓа или се влошува со текот на времето.
 • Стари временски мелодии. Ако сте од традиционалните кои сакаат да го пресоздаваат стариот, ова е вашиот модел. Има завршувања со железо и одлично ја мери брзината на ветерот. Може многу добро да се комбинира со украс во стилот на гроздобер, а неговите завршетоци го имитираат стариот стил на временските комбинезони. Има материјал што добро се спротивставува на абењето.
 • Фалсификувате ветровито време. Оваа опција е корисна за градини или балкони. Има финиш на штрк кој го претставува класичното животно на покривите. Неговата боја е црна и одлично се спротивставува на сите неповолни временски услови благодарение на квалитетниот материјал со кој е изграден.
 • Оригинални мелодии. Се разбира, стилот на секој од нив преовладува над другите. Изградени се со челик со дебелина од 3 милиметри. Парчето има облога на материјалот и сите парчиња со полиамид. Затоа, станува нераскинлив метеоролошки инструмент.

Како да се измери ветрот

Сиера Невада

Одлично е да се има лопатка на нашиот покрив, но ќе биде од мала корист ако не знаеме како да го измериме ветерот. Насоката на ветрот е онаа во која дува и се мери во степени. Степените се бројат од географски север и во насока на стрелките на часовникот.

Заедно со анемометарот, ќе можете да ја знаете брзината и интензитетот со кој дува ветер. Летото е оној што ќе го означи правецот на ветерот во зависност од тоа каде се движи. Така знаете „од каде доаѓа ветерот“. На овој начин, ќе се чувствувате како антички луѓе кои користеле летала за да го знаат правецот на ветрот.

Се надевам дека со овие информации ќе можете да дознаете повеќе за комбињата и нивното работење.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.