Важноста на облаците во климатските промени

облаците

Неодамнешна студија на експерти што ги проучуваат белешките за климатските промени навистина важната улога што ја играат облаците во овој процес и тоа негативно влијае на целата планета.

Денес облаците дејствуваат како голем слој во атмосферата што задржи дел од сончевата топлина предизвикувајќи поголемо зголемување на температурите, што негативно влијае во непречено одвивање на планетата.

Пред оваа интересна студија се сметаше дека порастот на температурата предизвикана од голема концентрација на јаглерод диоксид во атмосферата би била помеѓу два и четири степени. Сега кога е позната важноста на облаците во целиот процес на климатски промени, температурата може да се искачи до 5 степени. Тоа е навистина важна температурна разлика и тоа може да предизвика сериозни проблеми низ целата планета на среден и долг рок.

Според експертите, овој факт може да има разорни ефекти врз планетата оттогаш нивото на морето може да се зголеми непропорционално или дека поплавите биле произведени на вообичаен начин во многу области на Земјата. Основната улога на облаците во климатските промени не е нешто ново што веќе се играше во 2012 година од група специјалисти за клима.

позадини за застанување-климатски промени_23200_2560x1600

Во 2014 година исто така беше обезбедено просечните температури на целата планета може да се искачи на околу 5 степени поради дејството на самите облаци. Затоа од сега ќе мораме погледнете многу повеќе во небото и земи ги предвид облаците за да се запрат климатските промени и глобалното затоплување. Навистина драматична и загрижувачка ситуација што мора да го натера целото светско население да размисли сериозно пред да биде предоцна.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.