Важноста на Медитеранот како мијалник и извор на СО2

Средоземно Море

Студија спроведена од истражувачи од IУниверзитетски институт за истражување на вода и Одделот за екологија на Универзитетот во Гранада покажува дека придонесот на прашина од пустината Сахара е способен да ја зголеми улогата на Средоземното Море како мијалник на СО2.

Што е мијалник на СО2? Тоа е област што е можност да апсорбира СО2 од атмосферата и да не го враќа во циклусот повторно, но тој СО2 ја напушта атмосферската циркулација.

Ова истражување спроведено во рамките на проектот ЦЕЛИ демонстрира дека Средоземното море делува како мијалник за атмосферски CO2 во областите на отворен океан. Тој е одговорен за елиминирање на СО2 од циклусот во овие области, но служи како извор на СО2 на бреговите каде што е способен да го генерира.

Од ова откритие, направен е обид да се тестира како би реагирале овие екосистеми кои служат како мијалници и извори на СО2 до зголемување на упадите на прашина од Сахара и до ултравиолетово зрачење. Важноста на проверка на одговорот на овие екосистеми на овие променливи лежи во фактот дека тие се најважните фактори на глобална промена што влијаат на медитеранскиот регион.

Сахарска прашина

Резултатите од експериментите што се извршени на самото место доказ за способноста на алгите да можат да апсорбираат СО2 од атмосферата и затоа да дејствуваат како мијалник. Автор на овој извештај е Марко Јабалера Кабреризо, и работи во Одделот за екологија на Универзитетот во Гранада.

Истражувачот истакна дека во текот на последните децении упадите на сахарска прашина заедно со зголемувањето на изложеноста на ултравиолетовите зраци можат да стават акцент улогата на Средоземното Море како регулатор на нивото на СО2 во многу блиска иднина. Затоа, резултатите од овие студии се многу релевантни ако ги ставиме во контекст на тековните климатски промени, бидејќи тие можат да ни кажат дали морските екосистеми ќе се однесуваат како мијалници на СО2 или како извор во иднина.

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.