Скај Фабиен

штета од бура Фабиен

Меѓу бројните бури што го нападнаа нашиот полуостров во последниве години го имаме бура Фабиен. Тоа е шестата именувана бура во сезоната 2019-2020. Започна со портокалово предупредување поради налетите на доста силни ветрови што генерираа бројни крајбрежни појави во Галиција. Сето ова се случи на 18 декември во 22:30 часот. Подоцна беше направено црвено предупредување и невремето се прошири на Кантабриското Море.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за бурата Фабиен, како настанала и кои се нејзините карактеристики.

Формирање на бура Фабиен

формирање облак од бура

Преминувањето на оваа бура направи застој во целиот Бискајски залив во правец на Франција, беше доста брз. Можеме да го кажеме тоа До раните часови на 22-ри, сите негови дефекти на Шпанија скоро престанаа. Оваа бура се формираше во прилично интензивен и влажен зонски проток што го премина целиот Атлантски океан. Може да се каже дека е формирана атмосферска река натоварена со врнежи, оваа област со голема количина на влага ја формираше бурата Елза до пред неколку дена.

Откривањето на бурата Фабиен започна на 19-ти во 18:996 часот во кој можеше да се открие мал пад на притисокот јужно од fуфаундленд со нешто помалку од 24 hPa во неговиот центар. По 18 часа, во 20:XNUMX часот на XNUMX-ти, центарот на невремето веќе беше лоциран на сред Северен Атлантик и имаше длабочина со вредности од 970 hPa. Како што може да се очекува, овој пад на притисокот ќе предизвика многу силни ветрови придружени со врнежи.

Имајќи ја оваа разлика во притисокот, а експлозивна циклогенеза. Токму од овој момент брзо се движеше во правец кон Европа и се движеше по атмосферската река. Центарот отсекогаш бил околу ширина од 45-50N. Веќе во текот на 22-ри, бурата Фабиен целосно се раствори во Холандија и Данска.

Феномени и предупредувања за невремето Фабиен

пад на дрвјата

На 21-ви попладне беше издадено предупредување за црвена лента (со праг од 140 км на час) на север од Коруња и Луго и југо-западно од планините Кантабриа на Астуриас, а предупредување за портокалова лента беше издадено во остатокот од Галиција, Астуриас, скоро цела Кастилја и Леон. Централниот систем и планините Кастилја-Ла Манча и Источна Андалузија (вредности помеѓу 90 и 120 км на час, според автономните заедници), помеѓу 21-ви попладне и 22-ри во првата половина на денот.

Во врска со крајбрежните феномени, Кантабриското Море и Атлантскиот брег на Галиција издадоа црвено предупредување затоа што ветерот од запад кон југозапад од силата 8-9, и локално 10, и нивото на морето се искачи за 8-9 метри во висина. Повеќето други крајбрежни области на полуостровот и Балеарските острови издадоа портокалово предупредување за предупредувања на крајбрежјето. Врнежите не беа врв на оваа епизода, туку ветровите. И покрај ова, беа издадени одредени нивоа и портокалови предупредувања заради врнежи од дожд акумулирани за 12 часа над 80 мм, особено во планинските области на провинцијата Албасете.

Главните влијанија што ги имаше во Шпанија

бура фабиен

Откако ќе дознаеме како е формиран и кои се неговите карактеристики, ќе видиме какви влијанија предизвика тој на полуостровот. Најистакнатите ефекти на невремето се должеа на интензивните бранови што ја зафатија целата област Галиција и Кантабрија. Главно, брановите биле предизвикани од силни налети на ветер, вклучувајќи и многу од нив урагани. Овие налети на ветрот зафатија голем дел од полуостровот, особено на северозапад и Балеарските острови.

За разлика од она што се случи со претходната бура Елза, немаше жртви што може да се поврзат со минувањето на бурата Фабиен. Сепак, материјалната штета беше значителна во најпогодените области. Иако врнежите беа генерализирани, последниот запис за ова невреме беше над 60мм за 24 часа во главните екстракции на АЕМЕТ. Речениот запис е добиен во Гразалема каде се собрани 145.2 мм на 21 ден.

Имајќи предвид дека од 16 до 22 декември имаше силен, многу влажен и директен зонски проток на воздухот преку полуостровот во текот на целата недела. Меѓу нив, бурите на Даниел, Елза и Фабијан се случија последователно, а натрупаните врнежи беа одлични.

Студии за бура

Концептите за метеоролошка бомба или експлозивна циклогенеза не е медиумски пронајдок. Тие се поими родени во научната заедница и кои имаат многу историја. Метеоролозите почнаа да се повикуваат на овие типови бури со придавки како што се експлозиви или именки, нарекувајќи ги бомби. Концептот излезе од школата Берген во Норвешка, каде што предаваа татковците основачи на модерната метеорологија, и стана популарен кога двајца метеоролози од Технолошкиот институт во Масачусетс го спомнаа тоа во една статија во 1980 година. да се дефинира циклон кој губи повеќе од 24 милибари притисок за само еден ден, исто како Фабиен, кој е назначен од Државната агенција за метеорологија.

Со климатските промени, се смета дека предупредувањата за црвени аларми ќе се појавуваат повеќе или помалку на секои 3 години, во зависност од метеоролошката променлива што ќе ја разгледаме кога проучуваме бури. Една од работите што нè штити на нашата територија е антициклонот на Азорските Острови. Тоа е одличен антициклон кој ја запира целата помош при невреме. Всушност, тоа беше активирањето да се стави крај на оваа бура од 22-ри.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за бурата Фабиен, нејзиното потекло и нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.