Невремето остави бројни штети и два смртни случаи во Мурсија и Аликанте

Прелевање на реката Орихуела.

Прелевање на реката Орихуела. Фото: Мануел Лоренцо (EFE)

Дождовите и ветерот што го зафаќаат целиот југоисток на Пиринејскиот полуостров и Балеарските острови предизвикуваат бројни штети. Меѓу тие штети што ги наоѓаме излевање на реки, уништување на материјали и поплавување во домови, затворање на училишта и патишта и што е најлошо, два смртни случаи.

Оваа бура ќе започне да стивнува и да се повлекува од утре на полуостровот, но ќе продолжи на Балеарските острови и некои делови на Каталонија.

Поплави

Поплавени куќи. Фото: Моника Торес

Смртта се случила во Мурсија и Аликанте. Во случајот на Мурија, телото на 40-годишен маж го носеше струјата во куќа во Лос Алказарес. Тоа се случи минатата сабота кога еден постар човек беше турнат од силата на водите кон заливот Финастрат.

Што се однесува до излевањето, ја наоѓаме реката Сегура додека поминува низ Орихуела во Аликанте и Хидрографската конфедерација Јахар одлучи да започне испуштање во резервоарите Белос и Бениарес за да се ублажи зголемениот проток.

Штета предизвикана во Мурсија

Со цел да се процени штетата предизвикана од невремето, претседателот на Мурсија, Педро Антонио Санчез, упати координативен состанок на целиот персонал за итни случаи за да може да ги квантифицира. На состанокот присуствуваше и владиниот делегат, Антонио Санчез-Солис.

Покрај состанокот, министерот за внатрешни работи, Хуан Игнасио Зоидо, отпатува во Мурсија да ги посети сите најпогодени области и ги мобилизира војниците задолжени за вонредни, безбедносни и помошни задачи.

Министерството за одбрана распореди нов баталјон на Воена единица за итни случаи (УМЕ) тоа ќе им помогне на 160 војници распоредени во зори во Лос Алказарес. Новиот баталјон се состои од педесетина војници.

Река Клариано

Прелевање на Рио Клариано. Фото: Хуан Карлос Карденас (ЕФЕ)

Дождовите беа толку силни што во еден ден врнеше 57% од сè што врнеше за една година. Ова предизвика поплавување на 19 патишта во општините Мурсија Картагена, Торе Пачеко, Сан Хавиер, Сан Педро дел Пинатар, Агуилас и Мазарон. Исто така, принуди затворање на болниците во речиси целиот регион, како и колеџи и институти во 28 општини и трите универзитети. Со цел да се третираат луѓето погодени од поплавите, Центарот за високи перформанси Инфанта Елена, Црвениот крст инсталираше засолниште за околу 200 лица евакуирани од своите домови во Лос Алказарес.

Волонтирање на Црвен крст.

Волонтирање на Црвен крст. Фото: Мануел Лоренцо (EFE)

Штета предизвикана во Валенсија и Балеарските острови

Провинциите Аликанте и Валенсија сè уште се изложени на одреден ризик и затоа 14 патишта остануваат отсечени од поплавата. понатаму околу 129 општини ја прекинаа наставата како и четирите кампуси на Универзитетот Мигел Хернандез во Елче.

Во Валенсија реката Кларијано се излеа и предизвика поплавување на неколку куќи во градот Онтинејент и тие мораа да бидат иселени. Реката Магро, притока на Јахар, регистрира многу значителна поплава додека минува низ Реал, Монтрој и Алкудија.

Поплави во гаражи.

Поплави во гаражи. Фото: Морел (ЕФЕ)

Од друга страна, на Балеарските острови, Службата за итни случаи присуствувал на 148 инциденти за само 12 часа. Ниту еден од инцидентите не бил многу сериозен, но доволно за да се прекине наставата и денес и утре во 17 општини поради потешкотии во возењето по патиштата.

Ризикот сè уште не е завршен

Ризикот од поплави и обилни дождови сè уште опстојува во Аликанте и Валенсија. Според Државната агенција за метеорологија, црвената тревога се одржува поради дожд, а портокаловата тревога на крајбрежјето поради силниот ветер и брановите над четири метри.

Претседателот на Генералитатот Валенсијана, Ксимо Пуиг, најави дека неговата Влада ќе одобри мерки овој петок за да се олесни штетата предизвикана од оваа бура и од онаа во изминатите 27 и 28 ноември.

За среќа, од утре ова невреме ќе стивне на југоистокот од полуостровот, иако обилните врнежи продолжуваат на Балеарските острови (особено на Мајорка и Менорка), како и на северо-истокот на Каталонија.

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.