Голема штета и евакуација поради обилните дождови

поплави

Со оглед на временските предвидувања направени последните денови, единаесет шпански провинции Тие се ставени во состојба на готовност поради обилните дождови и невреме. Особено, тие се посилни во Кадиз, Малага, Валенсија и Тарагона.Сите предупредувања што се дадени се на „жолто“ ниво, што значи ризик поради многу интензивни дождови. Сепак, предупредувањата дадени во Кадиз, Малага, Тарагона и Валенсија се зголемија на „портокалова“, што означува поважни ризици.

Во Кадиз, обилните дождови го отежнуваат сообраќајот на многу патишта, а поплавите предизвикуваат бројни штети што принудија да сечат неколку патишта во мрежата.

Пронајден е 54-годишен маж почина во општината Конил де ла Фронтера (Кадиз) откако бил заробен во тракторот каде што работел. Тој бил на фарма кога бил заробен. Градоначалникот на Конил, Хуан Бермедез, вели дека овој настан нема никаква врска со поплавите што се случуваат во градот.

Од друга страна, следи жена исчезна откако автомобилот со кој се возеше беше измиен. Ената патувала по градот Сант Ллоренц д’Хортонс во Барселона, а обилните дождови предизвикаа поплави што изнесе бројни возила Еден човек кој патувал со неа, можел да излезе од возилото кога удирајќи во дрво, таа можела да зграби гранка и да излезе низ прозорецот.

Многу агенти учествуваат во потрагата по оваа жена. Меѓу нив наоѓаме пожарникари, хеликоптер, членови на група специјални планински и подводни акции и група за пребарување кучиња, заедно со Мосос д’Есквадра, рурални агенти и волонтери за цивилна заштита.

Стотици луѓе се изолирани и поради поплавите во Вејер (Кадиз). Органите за безбедност и вонредни состојби не биле во можност да постапуваат нормално и морале да дејствуваат за да му помогнат на населението со отворање на општинскиот спортски центар со цел да им служат на семејствата кои морале да се евакуираат од своите домови.

Конечно, во Мурсија, откривме дека некои пожарникари успеале да спасат човек чие возило било заробено на патот.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.