Кои се тие, како се формираат и видови бранови

бранови

Сите сакаме да одиме на плажа и да уживаме во убавото време, да се сончаме и добро да се бањаме. Меѓутоа, во денови со силен ветер, брановите не спречуваат да ја земеме таа освежувачка бања. Сигурно некогаш сте размислувале за тоа како тие бесконечни бранови што никогаш не завршуваат, но не знаете зошто и кои се брановите.

Дали сакате да знаете кои се морските бранови и како се формираат?

Што е бран?

брановите се брануваат

Бранот не е ништо повеќе од бран вода што се наоѓа на површината на морето. Тие се способни да патуваат многу километри над морето и, во зависност од ветерот, тоа го прават со поголема или помала брзина. Кога брановите ќе стигнат до плажата, тие се кршат и го завршуваат својот циклус.

Потекло

микро бранови кои стигнуваат на плажа

Иако често се смета дека брановите се предизвикани од дејството на ветерот, ова оди уште подалеку. Вистински производител на бран не е ветрот, туку Сонцето. Сонцето е што ја загрева атмосферата на Земјата, но не го прави униформен целиот. Тоа е, некои страни на Земјата стануваат потопла од дејството на Сонцето од другите. Кога тоа ќе се случи, атмосферскиот притисок постојано се менува. Места каде што воздухот е потопол, атмосферскиот притисок е поголем и се создаваат зони на стабилност и добро време, каде преовладуваат антициклоните. Од друга страна, кога некоја област не е толку жешка од Сонцето, атмосферскиот притисок е помал. Ова предизвикува ветровите да се формираат во насока на притисок помалку притисок.

Динамиката на ветерот на атмосферата работи на сличен начин како и кај водата. Течноста, во овој случај ветерот, има тенденција да оди од каде има поголем притисок до таму каде што има помалку. Колку е поголема разликата во притисокот помеѓу една област и друга, толку повеќе ќе дува ветер и ќе предизвика бури.

Кога ветрот почнува да дува и тоа влијае на површината на морето, честичките на воздухот се четкаат против честичките на водата и започнуваат да се формираат мали бранови. Овие се нарекуваат капиларни бранови и тие не се ништо повеќе од мали бранови долги само неколку милиметри. Ако ветерот дува неколку километри, капиларните бранови растат и доведуваат до поголеми бранови.

Фактори вклучени во неговото формирање

бранови во морето

Постојат неколку фактори кои можат да условат формирање на бран и неговата големина. Очигледно, посилните ветрови генерираат повисоки бранови, но мора да ги земеме предвид и брзината и интензитетот на дејството на ветерот и времето што тој останува со стабилна брзина. Други фактори кои условуваат формирање на различни видови бранови се погодената област и длабочината. Како што брановите се приближуваат до брегот, тие се движат побавно затоа што има помала длабочина, додека сртот се зголемува во висина. Процесот продолжува сè додека подигнатата област не се движи побрзо од подводниот дел, во кој момент движењето се дестабилизира и бранот се распаѓа.

Постојат и други видови бранови кои се пониски и заоблени, кои се формираат од разликата во притисокот, температурата и соленоста на соседните области. Овие разлики предизвикуваат движење на водите и раѓаат струи кои формираат мали бранови. Ова се нарекува позадина на морските бранови.

Најчестите бранови што ги гледаме на плажа обично ги имаат висина помеѓу 0,5 и 2 метри и должини помеѓу 10 и 40 метри, иако има бранови што можат да достигнат висина од 10 и 15 метри.

Друг начин за производство

цунами

Постои уште еден природен процес кој исто така доведува до формирање на бранови и тоа не е ветерот. Станува збор за земјотреси. Земјотресите се геолошки процеси кои, доколку се појават во поморската зона, можат да формираат гигантски бранови наречени цунами.

Кога се случи земјотрес на дното на морето, ненадејната промена што се случи на површината предизвикува да се генерираат бранови од стотици километри околу таа област. Овие бранови се движат со неверојатно брзи брзини низ океанот, достигнувајќи 700 км на час. Оваа брзина може да се спореди со брзината на авион со авион.

Кога плимните бранови се далеку од брегот, брановите се движат високи неколку метри. Кога се приближува до крајбрежјето, тие се зголемуваат во висина од 10 до 20 метри и се автентични планини со вода што влијаат на плажите и предизвикуваат сериозни штети на околните згради и на сите инфраструктури во областа.

Цунами предизвикале бројни катастрофи низ историјата. Поради оваа причина, многу научници ги проучуваат видовите на бранови што се формираат во морето со цел да го направат крајбрежјето побезбедно и, покрај тоа, да можат да ја искористат големата количина на енергија што се ослободува во нив и да генерираат електрична енергија како обновлив процес.

Видови бранови

Постојат неколку видови бранови во зависност од јачината и висината што ги имаат:

  • Слободни или осцилирачки бранови. Ова се бранови што се наоѓаат на површината и се должат на варијации на нивото на морето. Во нив водата не напредува, само опишува пресврт кога се искачува и се спушта речиси на истото место од каде потекнува подемот на бранот.

осцилирачки бранови

  • Бранови на превод. Овие бранови се јавуваат близу до брегот. Кога напредуваат, тие го допираат морското дно и на крај уриваат со крајбрежјето формирајќи многу пена. Кога водата повторно се враќа, се формира мамурлак.

бранови на превод

  • Принудени бранови. Овие се произведени од насилното дејство на ветрот и можат да бидат многу високи.

принудени бранови

Како последица на глобалното затоплување, нивото на морето се зголемува и брановите се повеќе ќе го оштетуваат крајбрежјето. Поради оваа причина, од суштинско значење е да се знае сè што е можно за динамиката на брановите за да ги направиме нашите брегови побезбедно место.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.