Бранови на Назаре

Секој сурфер некогаш слушнал за нај гигантските бранови на планетата. Станува збор за бранови на Назаре. Тие се сметаат за еден вид гигантски бранови кои ги собориле Гинисовите светски рекорди по големина. Wavesверски бранови за кои сонува секој сурфер некогаш. Сепак, зошто се случуваат овие гигантски бранови?

Во оваа статија ќе ви кажеме кои се брановите на Назаре и зошто се појавуваат.

Кои се брановите на Назаре

Назаре е многу мал, но прилично убав град во кој живеат главно рибари. Се наоѓа во португалската област околу 100 километри северно од Лисабон. Дури пред многу години беше непознато за повеќето луѓе. Сепак, денес ова место е добро познато бидејќи постојат места каде се кршат гигантски бранови. И тоа е дека овие бранови се способни да се скршат пред неговиот светилник и да имаат огромна големина.

Не само што е познат по сурферите, но за сите видови патници и туристи надвор од овој спорт. И ова е еден од најголемите бранови што некогаш сурфале и се сметаат за вистински планински води. Постојат многу луѓе кои се прашуваат зошто тоа се случува во овој тип на бранови на ова место. Ова ќе го објасниме на едноставен начин.

Мора да знаете дека многу бранови се формираат од разликите во длабочината што постојат во морската морфологија. Знаеме дека океанските струи се водени од ветер и разлики во температурата или соленоста на водата. Затоа, бидејќи има големи разлики во длабочините помеѓу континенталната гребен и кањонот, има проток на вода што предизвикува појава на големи бранови.

Кањонот Назаре се смета за најдлабока морска клисура на целиот европски брег и една од најдлабоките во светот. С.u проширувањето опфаќа околу 230 километри и длабочина од 5.000 метри. Кога ќе се појави силен бран од Брегот на Западен Запад и бреговите на Назаре, се појавува curубопитен аспект што вклучува повеќе фактори: камионот, континенталната гребен и крајбрежната струја. Како резултат, тие ги формираат најголемите бранови во светот.

Формирање на брановите на Назаре

Кога брановите се насочени кон брегот на овој град, тој обично рапидно расте, бидејќи има две геоморфолошки варијабли што го предизвикуваат. Овие геоморфолошки променливи, кои во основа се морфологија на морскиот дел и брзината на ветерот, се оние што предизвикуваат појава на овие типови џиновски бранови. За подобро да го објасниме ова, да замислиме дека Атлантскиот Океан, Одеднаш, тој се сретнува со „чекор“ што ја намалува длабочината на океанот скоро одеднаш. Оваа промена во длабочината на океанот предизвикува компресија на отокот и проектирање нагоре.

Покрај тоа, друг аспект што генерира ваков вид џиновски бранови е тоа што струја на вода се канализира по должината на брегот во правец север-југ. Истата иста струја на вода што доаѓа во правец на влезните бранови е она што придонесува за понатамошно зголемување на висината на брановите што стигнуваат до крајбрежјето. За поголем ефект, миењето на миењето на грбот, позната и како вода што се проектира од плажата кон морето, ќе ја зголеми висината на инцидентните бранови за уште неколку метри. Сите овие типови на променливи и ситуации ги прават Брановите на Назаре држат Гинисов рекорд за најголеми бранови што некогаш биле сурфани.

Може да се каже дека формирањето на овој вид џиновски бранови има синџирски ефект. Првиот е разликата во длабочините на морската морфологија. Тоа е, постојат карпести подрачја и морски мориња кои имаат различни ставови што ги спротивставуваат брзината и длабочината со кои доаѓаат брановите и ја менуваат таа длабочина за да се вратат. Оваа разлика во длабочината е она што предизвикува зголемување на висината на бранот и како брановите се спојуваат со кањонот, локалната струја на вода се зголемува. Последната алка во ланецот е контраперење што помага за понатамошно зголемување на нивото и висината на бранот.

Како се предвидуваат крајбрежните бранови

бранови на Назаре

Ако сте сурфер кој патува на различни делови на светот за да фати џиновски бранови, предвидувањето на овие бранови е важно. Сепак, мерењето на брановите на отворен океан е потешка задача отколку што звучи. Ова се должи на фактот дека има варијации во висината регистрирани од пловилата и дека не е можно да се разликува секој бран поединечно. Сите пловила се преклопуваат и брановите пристигнуваат од различни насоки. Како резултат, се користеше и се мереше отворено океанско отекување, користејќи статистички стандарди. Ова е, мерењата се користат за да се направат просеците со големината на брановите.

Спротивно на тоа, можноста да се предвиди висината на бранот во крајбрежните области е подиректен процес. И факт е дека брановите треба да прифатат повластена насока кога се приближуваат кон копното. Раздвојувањето помеѓу различните бранови е подобро дефинирано на брегот на отворено море. Затоа, лесно можете да ја измерите големината на брановите во Назаре и да процените колку далеку ќе одат брановите. За ова се користат математички модели кои земаат предвид некои параметри како на пр тоа е силата на ветерот и правецот во кој дува. Исто така, мора да земете во предвид некои варијабли како што се состојбата на плимата и осеката, дното на брановите и подводната топографија на областа за која станува збор.

Овие модели не се способни со точна прецизност да ја предвидат висината што секој бран ќе ја има одделно. Дава само слика што ја рефлектира општата висина што брановите обично ја имаат кога ќе стигнат до крајбрежјето. Како што споменавме претходно, се користат статистички податоци кои ги мешаат сите податоци добиени со употреба на средства за да се елаборира она што е познато како Гаусово воно.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за брановите на Назаре.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.