Брана Асуван

висока брана

Денес ќе разговараме за една од најважните инженерски конструкции што се случиле во XNUMX век. Станува збор за Брана Асуван. Неговата изградба започна во 1960 година и заврши во 1970 година. Потребни беа 10 години изградба неопходна за ублажување на годишните поплави и повремените суши што ги доживеа Египет. Денес, браната Асуан стана извор на снабдување со електрична енергија со помош на кој може да се развие Египет.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите карактеристики и потеклото на браната Асуван.

клучните карактеристики

Кога зборуваме за високата брана Асуан се повикуваме на високата брана Асуан. Тоа е, постојат две брани наречени високи и ниски. Лошата страна е многу помала по големина и порано има време. Гледајќи дека падот не е со доволно големина за да може да се ублажат проблемите со поплавите и сезонските суши, беше изградена големата брана Асуван. А, тоа е дека браната Асуван е со должина од 3.600 метри и висина до 111 метар. Тоа е една од најимпресивните конструкции направени од човечки суштества. Основата е широка 980 метри и постепено се намалува на 40 метри на врвот.

За нејзината изградба беа потребни 43 милиони кубни метри камен и 10 години да се заврши. Изградбата на овој затвор доведе до почетокот на езерото Насер. Ова езеро е долго околу 500 километри и широко до 16 километри. Зафаќа вкупно 6.000 квадратни километри вода, што го прави најголемото вештачко езеро во светот. Овие градби беа неопходни бидејќи спомена дека минува низ некои проблеми со суши и поплави. Поплавите не можеа да бидат запрени, бидејќи немаше инфраструктура што може да складира вода. Истото се случи со негативните влијанија на сушата. Бидејќи врнежите беа помали во некои сезони од годината, не беше можно да се складира вода за снабдување и наводнување.

Димензии и ниска брана

Поплавената област што го формираше езерото Насер направи да биде потребно преместување на повеќе од 90.000 луѓе и до 24 споменици. Најважните споменици раселени од формирањето на браната Асуван биле храмовите Абу Симбел и Фила. Браната има 12 генератори со моќност од 175 мегавати и секој има хидроелектрично производство од 10.000 GWh / година. Првично, бидејќи побарувачката на електрична енергија не беше толку голема, таа беше способна да обезбеди половина од целата побарувачка во Египет.

Од друга страна, како што споменавме претходно, има неколку брани Асуан. Ниската брана Асуван е изградена од Британците кон крајот на 54 век и е висока XNUMX метри. Иако беше двапати зголемена во текот на XNUMX век, беше пред излевање во 1946 година. Ова се должи на големата количина на обилни дождови што предизвикаа поплавување со кои оваа брана не можеше да се справи. Тогаш во тој момент започна да се разгледува идејата за изградба на нова брана со поголем обем за да може да се ублажат овие проблеми со поплавите.

Многу туристи сакаат да ја посетат браната Асуван и нивната посета се состои од патување по патот на врвот. Откако ќе биде покриен целиот горен дел, возилото мора да се запре на паркинг во средината на полуконструкцијата. Од таму може да се види од двете страни нерамномерноста на водата и неизмерноста на браната. Не постои вид на можност да можете да ја посетите внатрешноста или просторијата за турбини каде се создава хидроелектричната енергија. До денес оваа брана не стана парче туризам.

Иако оваа посета не може да се класифицира како неопходна, бидејќи е само застој од неколку минути, таа е обично интересна за многу екскурзии. Ако ова е случај во кој одите на екскурзија до Храмот Фила и Незавршен обелиск, интересно е да ја однесете оваа брана за да ја видите.

Потекло на браната Асуван

браната асуан

Ниту еден тип на печат немаше историја како оваа. Кога ја заврши својата изградба во 1970 година, влезе во првите десет од многуте рангирања на брани и контејнери во светот. Тие во моментов се во топ 8 според површината и во топ 4 според капацитетот на резервоарот. Она што најмногу влијаеше на светот по неговата изградба беше работата што беше извршена со помош на многу земји за спасување на прекрасните египетски храмови што беа на бреговите на Нил. вода од идниот резервоар. За ова, 52 земји соработуваа во работата за преместување на храмовите игнорираа голема сума пари.

Оваа приказна се случи среде студената војна во која имаше борби за моќ и војни за територијата. Изградбата на браната Асуван стана присилен егзодус за илјадници луѓе кои мораа да се преселат. Исто така, стана војна против часовникот со цел да се спасат уникатни споменици стари повеќе од 4.000 години.

Имајте на ум дека Египет е 98% пустина и само бреговите на Нил се населени и се плодна земја. Ова значи дека браната може да обезбеди снабдување со вода во текот на целата година и да избегне хаос со неочекувани поплавувања на реките. Тоа е дело што го смени животот на Египет. Покрај вода, тоа ќе овозможи електрична енергија да достигне повеќе од 20.000 локалитети кои сè уште ја немаа. Како што споменавме претходно, веќе имаше британска брана во Асуан, но беше висока само 30 метри и не можеше да складира доволно вода. Рутински беше презаситен од зголемувањето на реката Нил и можеше да складира вода само една година.

Со тоа што беше на чело на новата влада, започна projectвездениот проект и започнаа обидите за добивање финансии и помош. По добивањето на финансирање за фараонската конструкција, започнаа работите. Оваа брана има различни функции: се обидува да го заштити населението од историските поплави на реката Нил, служи за складирање вода за наводнување и потрошувачка и за производство на хидроелектрична енергија.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за браната Асуан и нејзиното потекло.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.