Бои на планетите на Сончевиот систем

боите на планетите на Сончевиот систем

Како што знаеме, Сончевиот систем е составен од 8 планети кои имаат различни бои. Една од работите за која многу луѓе се сомневаат е автентичната боите на планетите на Сончевиот систем. Знаеме дека сликите што ги гледаме на планетите не се точни претстави на реалноста. Во многу прилики, сликите се менуваат или подобруваат од различни причини. Ова значи дека не знаеме добро кои се боите на планетите во соларен систем.

Во оваа статија ќе ви ја кажеме целата вистина за боите на планетите на Сончевиот систем и нивните главни карактеристики.

Обработка на слика

планети

Многу честа практика е третман на слики во светот на астрономијата. Знаеме дека планетите се премногу далеку за да можат многу јасно да ги видат. Овде е потребно да се третираат некои слики не само на планети, туку и на други објекти, особено слики. маглини. Филтрите и подобрувањата на боите често се користат за да се направат различни карактеристики на планетата полесно да се согледаат и разликуваат. Ова не е наменето да сокрие ништо, туку се користи за попрактични цели

Ова го покренува прашањето дали боите на планетите во Сончевиот систем се исти како оние прикажани на заоблените слики. Знаеме дека нашата планета се појавува еден вид син мермер, бидејќи океанот сочинува поголем дел од целата територија. Сепак, не знаеме до кој степен остатокот од планетите ја одржуваат истата боја како што ја гледаме со изменетите слики.

Знаеме дека една планета е копнена и е составена главно од минералите и силикатите нивниот изглед ќе биде со сив или оксидиран минерален тон. За да се знаат боите на планетите во Сончевиот систем, мора да се земе предвид типот на атмосфера што ја имаат бидејќи ќе ја измени општата боја во зависност од тоа колку светлина може да апсорбира и да се рефлектира од сонцето.

Бои на планетите на Сончевиот систем

боите на планетите на Сончевиот систем реално

Ајде да видиме подолу кои се различните бои на планетите на Сончевиот систем на реален начин.

Жива

Бидејќи добивањето фотографии од жива е тешко поради близината до сонцето, практично е невозможно да се направат јасни фотографии. Ова го прави дури и моќни телескопи како Хабл не биле во можност да фотографираат на практичен начин. Изгледот на површината на планетата Меркур е многу сличен на Месечината. Слична е бидејќи има спектар на бои што се движи помеѓу сива, шарена и е покриена со кратери предизвикани од удари на астероид.

Бидејќи Меркур е карпеста планета и е составен претежно од железо, никел и силикати, а има и екстремно тенка атмосфера, ја прави повеќе карпеста, темно сива боја.

Венера

Оваа планета во голема мера зависи од позицијата што ја имаме кога ја набудуваме. Иако е исто така карпеста планета, таа има исклучително густа атмосфера составена од јаглерод диоксид, азот и сулфур диоксид. Ова значи дека од орбитата не можеме да видиме повеќе од густ слој облаци од сулфурна киселина и без детали за површината. Поради оваа причина, на сите фотографии е забележано дека Венера има жолтеникава боја кога се гледа од вселената. Ова е затоа што облаците на сулфурна киселина ја апсорбираат сината боја.

Сепак, од земјата визијата е многу поинаква. Ние го знаеме тоа Венера тоа е копнена планета која нема ниту вегетација ниту вода. Ова го прави многу груба и карпеста површина. Тешко е да се знае која е вистинската боја на површината бидејќи виталната атмосфера е сина

Бои на планетите на Сончевиот систем: Земја

вистински бои на планетите

Нашата планета е составена претежно од океан и имаме атмосфера богата со кислород и азот. Појавата на бојата се должи на ефектот на расејување на светлината од атмосферата и океаните. Ова предизвикува сината светлина да се расфрла повеќе од останатите бои поради нејзината кратка бранова должина. Покрај тоа, исто така мора да се земе предвид дека водата ја апсорбира светлината од црвениот дел на електромагнетниот спектар. Ова му дава општ син изглед ако ја погледнеме планетата Земја од вселената. Вака изгледа нашата планета непогрешлива.

Ако ги додадеме облаците што го покриваат небото, тие ја прават нашата планета да изгледа како син мермер. Бојата на површината зависи и од тоа каде бараме. Може да се движи од зелена, жолта и кафеава боја. Знаеме дека во зависност од видот на екосистемот ќе има една или друга доминантна боја.

Марс

El планетата Марс Познато е под името на црвената планета. Оваа планета има тенка атмосфера и е поблиску до нашата планета. Можевме да го видиме тоа сосема јасно повеќе од еден век. Во последниве децении, благодарение на развојот на патувањето во вселената и истражувањето, научивме дека Марс е многу сличен на нашата планета. Поголемиот дел од планетата има црвеникава боја. Ова се припишува на присуството на железен оксид на неговата површина. Неговата боја е исто така очигледна бидејќи атмосферата е многу тенка.

Бои на планетите на Сончевиот систем: Јупитер

Оваа планета има непогрешлив изглед бидејќи има портокалови и кафеави ленти помешани со други бели. Оваа боја потекнува од нејзиниот состав и атмосферските обрасци. Знаеме дека постојат надворешни слоеви со нивната атмосфера што се составени од облаци од водород, хелиум и остатоци на други елементи што треба да се движат со голема брзина. Неговите бели и портокалови тонови се должат на изложеноста на овие соединенија, кои ја менуваат бојата кога ќе дојдат во контакт со ултравиолетовата светлина од сонцето.

Сатурн

Сатурн сличен по изглед на Јупитер. Исто така е гасовита планета и има бендови што трчаат низ целата планета. Сепак, имајќи помала густина, лентите се потенки и пошироки во зоната на Еквадор. Неговиот состав е претежно водород и хелиум со некои мали количини на испарливи елементи како амонијак. Комбинација на облаци од црвен амонијак и изложеност на ултравиолетово зрачење од сонцето ги тера да имаат комбинација на бои од бледо златно и бело.

Уран

Бидејќи е голема ледена гасовита планета, таа е главно составена од молекуларен водород и хелиум. Заедно со други количини на амонијак, водород сулфид, вода и јаглеводороди му дава цијано сина боја близу до морската вода.

Нептун

Таа е најоддалечената планета од Сончевиот систем и е слична на Уран. Во голема мерка е сличен по состав и е составен од водород и хелиум. Има некои мали количини на азот, вода, амонијак и метан и други количини јаглеводороди. Бидејќи е подалеку од сонцето, има потемна сина боја.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за боите на планетите во Сончевиот систем.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.