Близначка галаксија на Млечниот Пат

близначка галаксија на млечниот пат

Одредувањето на точниот број на галаксии во Универзумот е огромна задача која во моментов останува недостижна. Сепак, Канадската вселенска агенција (CSA) откри дека експертите сугерираат бројка поголема од една милијарда галаксии. Со толку голем број, не е чудно што постои она што може да се нарече а близначка галаксија на Млечниот Пат во близина на нашата галаксија, каде што се наоѓа нашата планета.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за откривањето на галаксијата близначка на Млечниот Пат и нејзините карактеристики.

Откривање на галаксијата близначка на Млечниот Пат

галаи на универзумот

За време на неговиот летен одмор во Кантабрија минатата година, Познатиот астрофизичар Лука Костантин уживаше во слободно време на 1 август. Откако ги истражувал бујните зелени планини и песочните плажи на Сан Висенте де ла Баркера, го вклучил лаптопот и ја проверил својата е-пошта, навика што признава дека ја има дури и кога е на одмор. Меѓу новите пораки беше и збир на волшебни слики снимени со револуционерниот вселенски телескоп Џејмс Веб, лансиран на Божиќ 2021 година.

Додека ги испитуваше сликите и класифицираше различни галаксии, една особено му го привлече вниманието. Го открил Цеерс-2112, галаксија која може да се смета за „сестра близначка“ на Млечниот Пат на спротивната страна на универзумот. Ова откритие е детално објавено во овонеделното издание на престижното научно списание Nature. Вреди да се напомене дека се проценува дека вселената е стара 13.800 милијарди години.

Според студијата на Костантин и неговите колеги, галаксии кои личат на Млечниот Пат постоеле пред 11.700 милијарди години, кога универзумот бил само 15% од сегашната старост. Ултрасензитивниот телескоп Џејмс Веб ја снимил слабата светлина емитирана за време на зачетокот на универзумот. „Како да ја гледаме нашата галаксија во минатото“, вели Костантин, 33-годишен италијански истражувач.

Астрофизичарот Пабло Г. Перез Гонзалес го споредува откритието со откритието на 100-годишна личност која никогаш не се видела себеси во огледало како добива автопортрет испратен од непозната сестра близначка кога имал 15 години. Ова е најоддалечената галаксија слична на Млечниот Пат досега откриена, позната како ceers-2112. Оваа галаксија се наоѓа во регионот на небото помеѓу соѕвездијата Голема Мечка и Бојеро, што е испрекината линија која наликува на човечка фигура и ја има ѕвездата Артур, една од најсветлите на небото.

Galaxy Ceers-2112

галаксија близначка на млечниот пат

Според Перез Гонзалес, еден од главните автори на студијата, комбинираната маса на ѕвездите во ceers-2112 е еквивалентна на 3.900 милијарди соларни маси, големина што се согласува со симулациите на димензиите на Млечниот Пат во тоа време. „Во тоа време имаше десет пати помалку соларни маси во нашата галаксија“, објаснува истражувачот, кој истражува со Костантин во Астробиолошкиот центар (INTA-CSIC) во Торехон де Ардоз, Мадрид. Како и другите спирални галаксии во локалниот универзум, Млечниот Пат има структура во облик на шипка во неговата централна област, која е издолжена. Пред околу 15 години, вселенскиот телескоп Хабл, кој беше лансиран во 1990 година и беше примитивен во споредба со сегашниот вселенски телескоп Џејмс Веб, дозволи да се испитаат приближно 2.000 слични галаксии.

Заклучокот до кој дошле астрономите на НАСА е дека централните шипки на спиралните галаксии се резултат на еволуцијата на галаксиите. Решетките се формираат кога орбитите на ѕвездите стануваат нестабилни и отстапуваат од нивните претходни кружни патеки. Во овие издолжени структури се акумулираат големи количини гасови, што доведува до појава на нови ѕвезди и трансформирање на галаксии.

Младиот ceers-2112 е пример за галаксија која изненадувачки има шипка во центарот, и покрај тоа што бил стар само 2.100 милијарди години кога ја емитувал светлината што стигнала до телескопот. Важноста на овие структури, според Пабло Г. Перез Гонзалес, лежи во фактот што тие играат клучна улога во формирањето на животот. За Сонцето да се формира од неговите есенцијални метали, вклучувајќи железо, никел, јаглерод, силициум и сите други состојки на животот, претходните ѕвезди мора да имале елипсовидни орбити, пренесувајќи материјали од кои се формираат повеќе ѕвезди во галаксијата кон надворешните области.

Античка близначка галаксија на Млечниот Пат

ceers-2112

Објавено пред три години, постоењето на SPT0418-47, галаксија „близначка“ на Млечниот Пат, веќе беше воспоставен како колосален и стабилен ентитет кога космосот бил стар само 1.400 милијарди години. Сепак, му недостигаше кафеана. Според Перез Гонзалес, „Млечниот пат може да има безброј близнаци и ние го набљудуваме секој од нив во различно време во универзумот. „Овие близнаци можат да ни дадат временска рамка за еволуцијата на Млечниот Пат“.

Галаксијата ceers-2112 е именувана по меѓународниот проект за наука за рано ослободување на космичката еволуција, во кој учествуваат астрофизичари од Центарот за астробиологија. Иако не учествувал во студијата, мексиканскиот астрофизичар Јетли Росас Гевара го пофали истражувањето. Тој вели: „Ова е првата публикација што ги идентификува спиралните галаксии со централна лента во зародишот на универзумот. Со оглед на младата возраст, би очекувале работите да бидат потурбулентни„. Гевара врши космолошки симулации во Меѓународниот центар за физика Доностија во Сан Себастијан. Според Росас Гевара, влијанието на вселенскиот телескоп Џејмс Веб на полето на астрономијата не може да се потцени.

Благодарение на оваа моќна алатка, астрономите успеаја да ги откријат почетните галаксии што се појавија во универзумот. Гевара истакнува дека со дополнителни набљудувања може да се утврди дали ceers-2112 бил единствен настан за време на раниот универзум или дали веќе постоеле бројни галаксии слични на Млечниот Пат.

Како што можете да видите, со секое откритие поставуваме парчиња од сложувалката на нашиот универзум за подобро да разбереме како се формира и целиот негов состав. Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за карактеристиките на главната галаксија Млечен Пат и нејзините откритија.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.