Благо време

блага клима

El благо време на северната хемисфера се протега од арктичкиот круг до тропикот на ракот. Во јужната хемисфера, умерената клима се протега од антарктичкиот круг до тропикот на ракот. Овие региони имаат четири сезони од годината, во зависност од нивната географска широчина. Температурите имаат тенденција да варираат многу, исто така во зависност од вашата географска широчина, а врнежите исто така во голема мера се одредуваат од сезоната на годината.

Ќе ја посветиме оваа статија за да ви кажеме сè што треба да знаете за умерената клима, нејзините карактеристики и важност.

клучните карактеристики

субвлажна клима

Умерената клима е тип на клима со релативно умерена месечна просечна температура, температурата во најтоплиот месец е над 10℃, а температурата во најстудениот месец е над -3℃. Просечните годишни врнежи се движат помеѓу 600 mm и 2000 mm.

Умерената климатска зона обично се наоѓа помеѓу суптропската клима и поларната клима, т.е. областа помеѓу 45º и 60º северна и јужна географска широчина. Тие се области каде што се случуваат четирите сезони од годината.

Во умерената клима има многу видови на животни и растенија, а таа е најповолниот тип на клима за развој на човековите активности како што се земјоделството, индустријата и станбениот живот.

Умерената клима се карактеризира со:

 • Просечната месечна температура е умерена.
 • Презентирање на четирите различни сезони од годината.
 • Присутни се сезонски дождови, особено во зима.
 • Овозможува развој на голема разновидност на вегетација, како што се саваните и шумите.
 • Дозволен е развој на разни животни.
 • Обезбедете соодветни услови за развој на цивилизацијата.
 • Се протега од арктичкиот круг до тропикот на рак на северната хемисфера и од антарктичкиот круг до јарецот на јужната хемисфера.

Видови на умерена клима

умерена клима Канада

Умерените клими претставуваат широк спектар на средини во рамките на нивните категории, и идентификувани се четири главни типа:

 • медитерански умерен. Се карактеризира со долги, суви, сончеви лета и кратки, благи зими со обилни врнежи.
 • континентална умерена зона. Се карактеризира со температурна разлика помеѓу зима и лето, топло и дождливо во лето и студено и суво во зима.
 • Топло и влажно. Се карактеризира со долги, топли лета со обилни врнежи. Зимите се кратки и умерени.
 • Океански темперамент. Се карактеризира со тоа што се протега во морето. Температурите обично се ладни, а зимските дождови се обилни.

Флора и фауна на умерена клима

благо време

Умерената клима обезбедува доволно услови за развој на флората и фауната. Главните карактеристики вклучуваат:

 • Флора: претставува неколку видови на пасишта и дрвја како даб, четинари и ариш. Овозможува формирање на џунгли, густи шуми и пасишта. Покрај тоа, тој е корисен за развој на различни култури со кои луѓето можат да манипулираат, како пченка, киноа, пченица, зеленчук, овошје итн.
 • Диви животни. Покажува различни животински видови кои се приспособиле да мигрираат за да ги избегнат постудените сезони, а некои имаат способност да хибернираат за да ја издржат зимата, како што се мечките, верверичките и опосумите. Некои животни типични за умерените клими се: елен, рис, елен пампас, лилјаци, волчиња, пуми, лисици, кардинали и орли.

Пасиштата на Пампас или умерените пасишта доминираат во долниот слив на Плата. Освен со умерените услови, многу наликува на савана и се состои од разновидни тврди, меки и кисели треви (стипа) кои ги поддржуваат познатите пасишта на Пампас. Понекогаш мала група дрвја може да бидат остатоци од поголема шума. Во секој случај, природните пасишта се заменети со вештачки култури и пасишта и сериозно оштетени од стоката.

Вегетацијата се карактеризира со топли и умерени пасишта со грмушки и трње од родот Robinia. Во Valdivia доминира бујна умерени и тропски шуми, со широк спектар на дабови, ариши и многу повеќе. Шумата Валдивија е важен дрвен резерват на природни видови во нашата земја и се експлоатира од минатиот век: (coigües, mañíos, olivillos, lingues, canelos итн.). Во истиот регион, но во Андите, се развиле прекрасните зимзелени шуми од родот araucaria, додека појужно шумите со ариш речиси исчезнале поради неселективно ископување (Chiloé).

Куриозитети

Постојат низа топоними, односно топоними, кои сведочат за умерената клима на Шпанија. Затоа, името Islas de la Suerte се користи за Канарските острови уште од античко време. поради убавото време. Поради изобилството сонце во текот на годината, регионот Коста де ла Малага е познат и како Коста дел Сол. Слична ситуација постои и на Коста де Хуелва, која се нарекува Коста де ла Луз поради сличноста со ситуацијата на Коста дел Сол.

Во други случаи, името на местото не е показател за особено поволна клима, туку за поекстремни климатски карактеристики. Ова се случува во Сиера Невада или Невада, или во посувите региони познати како пустини, како што се Табенас во Алмерија или Лос Монегрос во Сарагоса.

Климата понекогаш е во фокусот на политичарите, а во многу случаи нивните одлуки за прашања поврзани со климата се навистина изненадувачки. Денешната дебата се фокусира на таканаречените климатски промени, но во минатото имаше и други причини кои ги натераа владетелите да предлагаат „решенија“ за необичното однесување на климата во Шпанија.

Во 1973 година, франкоистичкиот министер Хулио Родригез претстави изненадувачки предлог наречен „Јулијански календар“ во свое име. Се обидуваме да го смениме училишниот календар, се обидуваме учебната година да започне во јануари и да заврши во декември. Беа изнесени низа причини, но особено оние кои зборуваа за прилагодување на училишниот распоред на најсоодветниот период од годината, покрај намалување на потрошувачката на енергија за греење во центрите каде што предлогот се спроведува во пракса.

Предлогот на крајот беше отфрлен набргу откако стапи на сила. Но, користењето на летните горештини како изговор за примање или одржување часови во поголемиот дел од нашата земја е навистина тешко, тоа не прави многу различни од повеќето европски земји каде температурите летата се многу поблаги и можат да си дозволат да го скратат одморот бидејќи жештините се подносливи. Во Шпанија, учениците и наставниците уживаат два последователни месеци на одмор (до сега), оваа единствена ситуација е оправдана само со фактот дека поголемиот дел од земјата доживува високи температури во текот на месеците јули и август (патем многу важно).

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за умерената клима и нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)