Сè што треба да знаете за биотитот

Биотит во карпите

Кога зборуваме за биотит зборуваме за група минерали во рамките на филосиликатите. Во оваа група минерали има некои како што се флогопит, анит и истостон. Претходно, името биотит се користеше за да се означи само еден минерал. Ова се смени во 1998 година, кога Меѓународната асоцијација за минералогија одлучи да престане да го користи концептот на биотит за еден минерал, но да го примени на целата група минерали.

Во оваа статија ќе ви кажеме кои се карактеристиките на биотитската група минерали и кои главни намени ги има.

клучните карактеристики

Еден од најпознатите минерали во групата биотити е мика. Многу од минералите што ја сочинуваат оваа група се дел од она што се нарекува мика. Меѓу главните карактеристики го имаме следново:

 • Хемиска формула на мика K (Mg, Fe) 3AlSi3O10 (OH, F) 2.
 • Овие минерали обично се појавуваат прицврстени на магливи или метаморфни карпи. Ние наоѓаме многу мика во гранитите, освен фелдспарите.
 • Изгледот на овој минерал е многу посебен бидејќи има форми на врски и слоеви кои се надредени едни на други.
 • Доминантни бои во биотитот тие обично се запираат со нијанси помеѓу зелена и црна боја.
 • Во однос на неговата тврдост, откриваме дека на скалата Мохс ја има вредност помеѓу 2,5 и 3. Неговата густина е 3,09.

Сосема е лесно да се разликува од другите минерали ако ја погледнете точно нејзината темна боја и нејзината трансформација со помош на плочи. Во градинарството се користи вермикулит, кој е изменет вид на биотит и можно е да има некои грешки во неговата идентификација.

Како се извлекува биотит

сјајот на мика

Процесот на извлекување на биотит е важен за последователната класификација на добиената мика. Во зависност од видот на добиената мика, може да се упати на специфична употреба. Првото нешто што се прави кога се извлекува биотит е да се оддели видот на карпата од каде доаѓа. Без разлика дали станува збор за магловити, метаморфни или гранитни карпи, суровината мора да се добие и миката да се оддели од останатите карпести парчиња. Приносот на овој минерал што се добива од карпите обично не надминува 1-2%.

Откако ќе се добијат малите плочи со мика, се применува третман за пилинг за да се исечат и да се изврши нов процес на пилинг. По оваа постапка, биотитот се класифицира според големината на добиените плочи и оваа класификација е поврзана со неговата транспарентност. Транспарентноста е променлива што се користи за да се одреди количината на странски минерали што ги има и мазноста на нејзината површина. Во зависност од овие променливи, ќе биде доделен на една или друга употреба

Употреби и апликации на биотит

Карактеристики на биотит

Оваа група минерали има некои многу интересни својства, тие се оние кои повторно ги циркулираат на еден или друг вид на примена. На пример, има голема топлинска и електрична изолациона моќ. Бидејќи може да издржи високи температури, има големо место во разни индустриски и домашни намени. Една од најстарите апликации на биотит и која сигурно некогаш сме ја виделе е тоа служи како дел од прозорците на саламандер и други печки што горат дрва. Старите пегли што се користеа за облека имаа и плоча со мика за да можат да ги стават рамни по употреба.

Некои од најблиските употреби денес се дел од theидовите и прозорците на микробрановите печки. Во областа на електрониката можеме да најдеме биотит за производство на кондензатори и транзистори. Мика е добар изолатор помеѓу плочите. Котлите што работат од висок притисок, исто така, имаат облоги на биотит.

Не се користи само за изградба на разни плочи, туку се случува и преку процес на мелење. Овој процес на мелење може да се појави и при висока влажност и суво. Откако оваа постапка ќе помине, може да се комбинира со други производи. Во случај на мика од земја со влага, има тенденција да се користи тесно поврзана со индустријата за боја и обложување. Ова е затоа што има добри својства на лизгање, сјај и сјај. Некои позадини што се користат за wallsидови и облоги се направени како комично влажно тло. Истото обично се случува со бисерни пигменти. Овие пигменти се наоѓаат во боите на уметнички производи.

Од друга страна, можеме исто така да видиме дека тие се користат во надворешни бои, заптивки и алуминиумски бои направени со ендемска основа на влажно заземјување. Ако продолжиме да ги проучуваме употребите на половина од сувата земја, можеме да видиме дека се користи со методот чекан за мелење, а потоа поминува низ сито. Вака е класифициран за различна употреба. Сува мика се користи во заварување прачки, правење електроди и во производството на некои видови цементи. Тие се користат и за производство на плочки, завршна обработка на покриви и бетонски тули.

Каде се наоѓаат наоѓалиштата на биотит?

Мика

Депозитите на овие минерали главно се наоѓаат во Индија. Кина е главниот светски производител на микрофони. Во моментов, постојат различни видови на маркетинг и на биотитни и на московитни микрофони. Некои од овие продукции се ограничени затоа што има слаби перформанси во секоја експлозија. Ако се постигнат мали перформанси во секоја експлозија, трошоците на производството растат и, според тоа, се зголемуваат пазарните цени.

Експлоатацијата на биотит денес се смета како помошна експлоатација на други главни екстракции како што е гранитот со цел да се намалат трошоците за производство. Тоа е да се каже, главната цел е екстракција на гранит и, како секундарен производ, се користи екстракција на биотит. Сепак, и покрај фактот дека станува збор за помалку профитабилен вид на екстракција, не можеме да негираме дека миката продолжува да биде еден од минералите како поголема изведба во однос на топлинската и електричната изолација.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за биотитот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.