Биографија на Хајзенберг

студии за принципот на несигурност

Денес ќе разговараме за еден од научниците кои одбележаа пред и потоа во светот на физиката. Е за Вернер Карл Хајзенберг. Тој беше мислител и физичар со германско потекло, кој разви одредени дела со значително значење во светот на квантната физика. Тие се најпознати по принципот на несигурност или неодреденост што донесе бројни достигнувања во физиката.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за биографијата и подвизите на Хајзенберг.

Биографија на Хајзенберг

Heisenberg

Овој научник е роден во Вирцбург на 5 декември 1901 година. Уште како мал бил вклучен во академскиот свет, бидејќи неговиот татко бил професор по историја. Да се ​​има учител во семејството го натера Хајзенберг да се интересира за светот на науката. Студирал на Универзитетот во Минхен и станал лекар во 1923 година. Неговиот тренинг беше придружуван од значајни личности од светот на физиката како што е Нилс Бор.

Со овој научник да работи како асистент благодарение на грант од фондацијата Рокфелер. Веќе во 1927 година конечно започна да работи како професор на Универзитетот во Лајпциг. Тука на овој универзитет тој започна да предава стол за теоретска физика. Бидејќи бил наставник на универзитетот, тој исто така ги зголемил своите студии и истражувања со цел да даде одредени придонеси во светот на науката.

Јас лично го познавав Алберт Ајнштајн кога работел во Копенхагенскиот институт за теоретска физика. Во тоа време тој беше плоден во своите истражувања и создаде матрична механика. После разни истражувања, оваа матрична механика го доведе до формулирање на квантната механика.

Години подоцна, во 1935 година тој сакаше да влезе во Универзитетот во Минхен за да го замени Сомерфилд. Овој човек во тоа време се пензионираше, но неговото назначување беше спречено од нацистите. И тие истакнаа дека Хајзенберг работел со постулати кои дошле еврејски истражувачи како Ајнштајн и Нилс Бор. Сепак, неколку години подоцна тој го прифати нацистичкиот предлог да се насочи кон изградба на атомска бомба за која беше одговорен како директор во институтот Кајзер Вилхем. Можеби неколку обиди за изградба на нуклеарен реактор што може брзо да предизвика експлозија, но неговото знаење не беше доволно напредно за тоа. Затоа, тој не можеше да го постигне тоа.

Хајзенберг принцип на несигурност

наставник по квантна физика

Овој човек е познат по овој принцип на несигурност кој беше резултат на повеќе истраги. Во текот на вашата кариера како истражувач, многу од вашите истражувања можеа да доведат до производство на нуклеарно оружје, иако тоа не го стори од етички причини. Неговото најважно истражување беше формулирање на принципот на несигурност. Овој принцип го користеле други физичари до денес.

Принципот на несигурност во Хајзенберг укажува на тоа дека е невозможно точно да се знае моментот и положбата на атомот. Со воспоставувањето на овие постулати тој довел до други формулации поврзани со големината, времето и енергијата. Покрај тоа, тој беше во можност да реформира некои постулати на класичната теорија кои се засноваа на сигурноста на физиката. Имајќи предвид дека атомите што ги сочинуваат структурите се во постојано движење, невозможно е да се одреди нивната точна позиција.

Од друга страна, Хајзенберг, базиран на квантната физика, би можел да ја објасни спектралната двојност на атомот на водород и атомот на хелиум. Благодарение на овие студии, тој ја доби Нобеловата награда за физика во 1932 година. Неговата работа беше голем придонес во астронаутиката, бидејќи предвиде постоење на водород во две држави. Едниот од нив бил ортохидроген, а другиот бил парахидроген. Двете имаат врска со правецот на движење што го земаат јадрата на атомите.

Операција Епсилон

По завршувањето на војната, Хајзенберг бил затворен заедно со други германски научници за фармата наречена Фарм Хол во Англија. Главната цел за вработување беше да се открие колку напредувале работните места за изградба на атомско оружје. Откако експлодираше бомбата во Хирошима, Хајзенберг одржа предавање пред останатите затвореници за да им го објасни тоа точна количина на ураниум што била потребна за да се направи таква бомба.

Бидејќи тие поставија мноштво скриени микрофони низ целата куќа, беше потврдено дека Хајзенберг ја знае количината на ураниум што му е потребна за да направи нуклеарно оружје, но дека не сакаше да го стори тоа од етички причини.

Постулати на принципот на несигурност

Вернер Хајзенберг

Формулирањето на принципот на несигурност подразбира дека колку е поголема прецизноста со која ја знаеме позицијата на честичката или толку помалку прецизноста, ќе знаеме која е нејзината брзина и обратно. Оваа квантна последица е збунета многу пати од ефектот на набудувач. Овој ефект може да се примени на многу физички системи, но тие е невозможно да се набудуваат без всушност да се променат. Пример за ова е тоа Не можете да го измерите притисокот во гумата без да дозволите да излезе воздух. Никогаш нема да го знаеме точниот притисок на гумата пред да ја вметнете млазницата за почиста.

Принципот на неизвесност на Хајзенберг јасно стави до знаење дека тој нема никаква врска со процесот на набудување. Тој тврди дека определувањето е фундаментална загуба на сите квантни системи без оглед дали се набудуваат или не. И тоа е последица на двојството што постои помеѓу бранот и честичката. Ако мора да се каже дека овој принцип на несигурност е една од најпознатите погрешно протолкувани формули во целата историја, бидејќи претпоставува филозофски импликации. Користено е како тест на слободна волја и како тест на шанса за судбина. Користен е за телепатија или за парапсихологија.

Написот во кој тој го објави неопределениот филозофски пат на неговиот почеток во 1927 година, го наведува следново:

„Во силната формулација на каузалниот закон„ Ако точно ја знаеме сегашноста, можеме да ја предвидиме иднината “, не е лажен заклучокот, туку претпоставката. Не можеме да ја знаеме, од принципиелни причини, сегашноста во сите нејзини детали.

Конечно, Хајзенберг почина во февруари 1976 година.

Се надевам дека со овие информации ќе можете да дознаете повеќе за овој Хајзенберг и неговите подвизи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.