Биографија на Лајбниц

Биографија на Лајбниц

Во овој блог секогаш зборуваме за најважните научници и за нивниот придонес во светот на науката. Сепак, филозофите дадоа и бројни прилози како на пр Лајбниц. Тој е филозоф, чие целосно име е Готфрид Вилхелм Лајбниц и исто така бил физичар и математичар. Имаше важно влијание врз развојот на современата наука. Покрај тоа, тој е еден од претставниците на рационалистичката традиција на модерноста, бидејќи неговото знаење по математика и физика беше искористено за објаснување на одредени природни и човечки појави.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви кажеме сè што треба да знаете за биографијата и подвизите на Лајбниц.

Биографија на Лајбниц

Лајбниц

Роден е на 1 јули 1646 година во Лајпциг, Германија. Тој израснал во побожно лутеранско семејство кон крајот на 30-годишната војна. Оваа војна ја остави целата земја во урнатини. Уште од мал, кога и да е на училиште, тој е еден вид самоук откако можеше да научи многу работи самостојно. До 12-годишна возраст Лајбниц веќе го научил јазикот на латинскиот јазик самостојно. Исто така, истовремено учев грчки јазик. Капацитетот за учење беше многу висок.

Веќе во 1661 година тој започна да тренира во областа на правото на Универзитетот во Лајпциг каде беше особено заинтересиран за мажите кои глумеа во првите научни и филозофски револуции на модерна Европа. Меѓу овие луѓе кои имаа револуција во целиот систем беа Галилео, Франсис Бејкон, Рене Декарт и Томас Хобс. Меѓу струјата на мисли што постоеле во тоа време, биле вратени некои схоластичари и некои мисли на Аристотел.

По завршувањето на студиите по право, помина неколку години во Париз. Тука тој започна да тренира математика и физика. Покрај тоа, тој можеше да се сретне со најпознатите филозофи и математичари од тоа време и подетално ги проучуваше сите што го интересираа. Тој беше обучен со Кристијан Хајгенс, кој беше основен столб за да може подоцна да развие теорија за диференцијален и интегрален камен.

Тој патувал низ различни делови на Европа запознавајќи се со некои од најрепрезентативните филозофи од ова време. По ова патување во Европа основал академија на науките во Берлин. Оваа академија имаше прилив на приправници кои сакаа да дознаат повеќе за науката. Последните години од неговиот живот поминаа обидувајќи се да ги собере најголемите изрази на неговата филозофија. Сепак, оваа намера не може да биде успешна. Умре во Хановер во ноември 1716 година.

Подвизи и придонеси на Лајбниц

подвизи на филозофите

Toе видиме кои биле главните подвизи и услови на Лајбниц кон светот на науката и филозофијата. Како и со другите филозофи и научници од тоа време, Лајбниц специјализирал во различни области. Мора да имаме предвид дека во овие времиња сè уште немаше многу знаење за сите дисциплини, така што една личност може да биде специјалист во неколку области. Во моментов, мора да специјализирате само во една област и дури и затоа е тешко да се знаат сите информации за таа област. И факт е дека количината на информации што ги има и што може да продолжи да се истражува во однос на она што претходно беше, има огромна разлика.

Силата на специјалистите во различни области му дозволи да формулира различни теории и да ги постави основите за современ развој на науката. Некои од примерите беа во математиката и логиката, како и во филозофијата. Toе поделиме кои се нивните главни придонеси:

Бесконечно мал калкул во математиката

наследство во филозофијата и математиката

Заедно со Исак tonутн, Лајбниц е признат како еден од креаторите на пресметката. Првата употреба на интегралниот калкулус е пријавена во 1675 година и Usedе го искористев за да ја пронајдам областа под функцијата Y = X. На овој начин, можно е да се произведат некои нотации, како што е интегралниот циклус S и го доведоа правилото на Лајбниц, што е точно правило на производот на диференцијалниот камен. Тој исто така придонесе за дефинирање на разни математички ентитети што ги нарекуваме бесконечни мали и да ги дефинира сите нивни алгебарски својства. Во моментот имаше бројни парадокси кои требаше да бидат ревидирани и преформулирани подоцна во деветнаесеттиот век.

Логика

Тој придонесе врз основа на епистемологијата и модалната логика. Тој беше верен на својата математичка обука и можеше добро да тврди дека комплексноста на човековото расудување може да се преведе на јазикот на пресметките. Откако ќе се разберат овие пресметки, тоа може совршено да биде решението за решавање на разликите во мислењата и расправиите меѓу луѓето. Поради оваа причина, тој е признат како еден од најзначајните логичари во своето време, уште од Аристотел.

Меѓу другото, тој беше во можност да ги опише својствата и методот на различните јазични ресурси како што се сврзникот, негацијата, множеството, вклучувањето, идентитетот и празното множество и дисјункција. Сите беа корисни е да се разберат и направат валидно расудување и почитување едни кон други кои не се валидни. Сето ова претставува една од главните фази за развој на епистемичката логика и модалната логика.

Филозофија на Лајбниц

Филозофијата на Лајбниц е сумирана во принципот на индивидуализација. Беше спроведено во 1660-тите и го брани постоењето на индивидуална вредност што претставува целина сама по себе. Ова е така затоа што е можно да се разликува од множеството. Ова беше првиот пристап кон германската теорија за монадите. Тоа е аналогија со физиката во која се тврди дека монадите се царство на умствените што се атомите на физичкото царство. Тие се крајните елементи на универзумот и она што му дава значителна форма на постоењето преку својства како што се следново: монадите се вечни бидејќи не се распаѓаат на други поедноставни честички, тие се индивидуални, активни и подлежат на нивните закони.

Сето ова е наведено како индивидуална репрезентација на самиот универзум.

Како што можете да видите, Лајбниц даде бројни придонеси во светот на науката и филозофијата. Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за Лајбниц во неговата биографија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.