Биогорива

Генерирање на биогорива

Обновливите извори на енергија или оние што не загадуваат се повеќе се развиваат. Мора да имаме предвид дека модифицирањето на сегашниот модел на енергија е комплицирано преку ноќ. Затоа, ние сме нурнати во она што е познато како енергетска транзиција. Еден од елементите што помага да се загади помалку се биогорива. Ништо повеќе од името, можеме да интуираме што ова повлекува. Сепак, многу луѓе не знаат од што се направени, за што служат или какви предности нудат во однос на конвенционалните горива.

Дали сакате да дознаете повеќе за биогоривата? Во оваа статија детално објаснуваме сè.

Кои се биогоривата

Генерирање на биогорива

Биогоривата се познати и како биогорива. Тоа е соединение формирано од мешавини на супстанции со органско потекло. Овие супстанции се користат за добивање енергија. Се смета за обновлива или почиста енергија бидејќи супстанциите доаѓаат од биомаса. Затоа, оваа органска материја што потекнува и се акумулира е обновлива со текот на времето.

Постои полемика со рамнотежата на емитиран СО2 и СО2 апсорбирана од овие биогорива. Бидејќи супстанциите што го формираат ова соединение се органски, за време на нивниот живот тие имале апсорпција на СО2 за време на процесот на фотосинтеза. Откако ќе го завршат својот живот, тие се користат за разработка на овие горива. За разлика од другите обновливи извори на енергија, како што е сончевата, за време на употребата на ова биогориво, се создаваат и емисии на јаглерод диоксид. Она што се брои е рамнотежата помеѓу СО2 што е емитирана при неговата употреба наспроти СО2 што е апсорбирана во производството на органски материјали (насади).

До денес се наведува дека билансот е позитивен, така што за време на неговата употреба се емитува помалку СО2 отколку за време на неговото формирање.

Предноста на овие биогорива е тоа тие можат да заменат голем дел од потрошувачката на фосилни горива. Со ова, влијанието произведено од нив се намалува и емисиите на стакленички гасови се намалуваат на глобално ниво. Иако емисиите за време на употребата на обете горива се исти, за време на процесот на формирање на масло, СО2 не се апсорбира како што се случува со биогоривата.

Од што се направени

Формирање на биоетанол

Сега ќе ги запознаеме растителните видови со кои може да се произведуваат биогорива. Многу луѓе мислат дека тоа е губење на земја, преголема експлоатација на почви во земјоделството и губење храна. Она за што треба да размислите е дека се користи храна. Она што се користи за формирање на биогориво се остатоци од храна.

Меѓу растителните видови што се користат имаме:

 • Соја
 • Пченката
 • Шеќерна трска
 • Касава
 • Сончоглед
 • Еукалиптус
 • Палмите
 • Лос Пинос
 • Масло од алги

Овие биогорива може да се класифицираат во три големи групи, во зависност од суровината што е користена во производствениот процес. Постојат биогорива од прва, втора и трета генерација. Toе ги анализираме секој од нив:

 • Биогорива од прва генерација. Тоа се оние кои имаат потекло од земјоделски култури кои се користат за добивање прехранбени производи за исхрана на луѓето. Овие системи за производство се наједноставни, бидејќи се користат остатоци од производството на оваа храна. Покрај тоа, тие се поевтини. Сепак, има некои ограничувања што можат да го загрозат снабдувањето со храна и биодиверзитетот со намалување на видовите на садење во екосистемите.
 • Биогорива од втора генерација. Овој вид на гориво произлегува од големата побарувачка за биогорива што ја има. Се добива од биомасата што се произведува во шумски средини. Овие материјали се лигноцелулозни и нивните природни се дрвени или влакнести. Тие се биогорива што продолжуваат да штедат емисии на СО2 во атмосферата, но се поскапи и покомплицирани за производство од оние од првата генерација. Тие се произведуваат од производи што не се наменети за храна или се отпад.
 • Биогорива од трета генерација. Тие доаѓаат од биомаса која не е наменета за човечка потрошувачка или отпад. Во оваа категорија вклучуваме микроалги. Во неговото производство се користат техники на молекуларна биологија и може да се генерираат микро алги за последователно производство на биогориво.

Видови на биогорива

Течни горива

Toе ги анализираме различните биогорива што се најдобро познати и користени од сите:

 • Биоетанол. Тоа е онаа што се создава преку алкохолна ферментација на шеќерите присутни кај некои растителни видови. Меѓу овие видови можеме да најдеме шеќерна трска, цвекло или некои житни култури.
 • Биодизел. Ова е произведено од растителни масла меѓу кои имаме масло од соја, канола, семе од репка и јатрофа. Овие видови се одгледуваат за да се користат како биодизел.
 • Биопропанол или биобутанол. Овие два вида се помалку популарни, но се прават истражувања на нив бидејќи тие исто така можат да послужат како често користени како претходните два.

Предности и недостатоци

Материјал за биогорива

Иако се чини дека се спас, тие имаат и предности и недостатоци. Ние ги набројуваме предностите:

 • Цената ќе биде помала од онаа на бензинот или дизелот. Суровините се практично нула, бидејќи се отпад.
 • Генерира вработување на локално ниво.
 • Тие ги намалуваат емисиите.
 • Поефикасни процеси на производство и помалку загадување.
 • Во управувањето има повисоко ниво на безбедност.

Но, не може сè да биде предност. Ние ги набројуваме недостатоците:

 • Употребата на азотни ѓубрива за производство на земјоделски култури ги зголемува емисиите на азотни оксиди и ги загадува водата и почвата.
 • Тие обезбедуваат помалку енергија од конвенционалните.
 • Има загуба на шумски површини за растително производство и овие видови се потрошувачи на СО2.
 • За производство на некои биогорива, се користат фосилни горива, што ги зголемува емисиите уште повеќе.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за овие алтернативни енергии кои се доста контроверзни за тоа дали се навистина одржливи или не и нивната употреба треба да се зголеми во општеството.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.