Зошто Полската Starвезда е секогаш фиксирана на небото?

Поларна Starвезда

На блогот, од време на време, ние се занимаваме со прашања што немаат многу никаква врска со метеорологијата, но кои можат да влијаат на нашите животи во одреден момент. Па повторно, гледаме кон небото, зошто? Поради 6-те илјади starsвезди што можат да се видат со голо око од Земјата, се додека е темна ноќ без загадување на светлина, се издвојува: Поларис или Поларис. И не затоа што е најсветла, најголема или најблиска до нас, туку затоа што, за разлика од останатите, таа секогаш останува на истата точка на небото.

И, дали додека останатите theвезди се движат, Поларис секогаш може да се најде со насочување на нашите очи кон север, што го прави точка на референца за навигаторите на северната хемисфера. Откријте зошто starвездата на столбот е секогаш фиксирана на небото.

Објаснувањето е дека оваа starвезда, сместена во соlationвездието Мала мечка, се наоѓа на многу посебно место, токму на оската на ротација на Земјата. Да ни даде идеја, ако просторот се вртеше на дискот што се вртеше на плеер, Поларис ќе беше во центарот, секогаш неподвижен, додека останатите starsвезди се движат околу нас.

Но, тоа нема секогаш да биде така, бидејќи експертите потсетуваат дека секоја година Земјината оска се врти за еден степен, што ќе предизвика за неколку години да престанеме да го гледаме Поларис во фиксната точка на небото.

Како да ја пронајдете Поларната oleвезда

Како да се најде poвездата на пол

Полската везда е starвезда видлива од Северната хемисфера која, како што секогаш останува фиксирана на истото место, е многу корисна ако се движиме или, ако имате астрономски телескоп, тоа исто така ќе ви помогне правилно да го прилагодите. Но, Како да го најдете лесно?

Па, рековме дека се наоѓа во Мала мечка. Оваа со constвездие ќе ја најдете лоцирана секако на север, па мора да се ориентирате во оваа насока. Theвездите што го формираат се нешто пригушени, така Важно е да бидете колку што е можно подалеку од загадувањето на светлината.

Трик што ќе ви помогне да ја лоцирате Малата Мечка е најпрво да ја пронајдете Големата Мечка, што е приближно на средина помеѓу хоризонтот и средината на небото. Willе мора да ја прилагодите географската ширина врз основа на вашата локација. Како и да е, ние обезбедуваме слики во оваа статија за да ви го олесниме многу.

Во Големата Мечка има две starsвезди наречени Дудхе и Мерак, кои се оние што го сочинуваат „садот“. И двајцата се познати како покажувачи на Пол Starвезда. Откако ќе се лоцирате, повлечете замислена линија што е околу пет пати поголема од растојанието помеѓу Дадхе и Мерак. Кон крајот на оваа линија ќе најдете поларис, која е прва и најсјајна starвезда во Мала Мечка.

Ноќно небо

Во овој момент, ако сè уште сте iousубопитни каква форма има Малата мечка, побарајте две starsвезди за да го формирате работ на садот, кои се Феркад и Кочаб. Првиот го формира горниот дел од садот, додека вториот - долниот дел. Тие се релативно лесно да се видат со голо око.

Сега, ќе има само поврзете ги точките. Ги пронајдовте трите најсјајни starsвезди во Малата мечка (Поларис, Перхад и Кочаб) и останува само да ги лоцирате последните што го сочинуваат остатокот од садот. Мора да лоцирате две што ја формираат рачката, земајќи предвид дека Поларис е крајот на истата.

Мала мечка ќе покаже во спротивна насока од Големата мечка и, покрај тоа, ќе го видите тоа додека едниот се чини дека е „исправен“, другиот се чини дека е „наопаку“.

Користете го компасот за да го пронајдете Поларис

Друг метод за наоѓање на Starвездата на Пол е користејќи компас. Побрзо е, но треба да знаете дека магнетниот север и поларниот не покажуваат точно на исто место. Така, ќе го земеме компасот и ќе се ориентираме во правец на север. Откако ќе завршите, само погледнете во небото и побарајте ја најсјајната starвезда, која ќе биде Поларис.

Дали Поларис секогаш ќе биде водечка starвезда во Северната хемисфера?

Движење на вездите

Вистината е дека, колку и да изгледа чудно, за неколку години, до 3500 година, Поларис ќе ја отстапи „позицијата“ на друга starвезда по име Ераи. До 6000 година, ќе се случи нешто поневеројатно: ќе треба да одлучите помеѓу двајца: Алфирк или Цефеи. Во 7400 година ќе биде Садр, а до 13600 ќе биде Вега која ќе ги води идните генерации. Треба да се напомене дека Вега веќе беше Полска Starвезда во минатото, пред четиринаесет илјади години.

А што е со јужната хемисфера?

Крст за да се најде вездата на Пол

Од некои точки на јужната хемисфера може да се види и Поларис, но ако ви треба водство, многу повеќе се препорачува да го пронајдете Круз дел Сур. За да го лоцираме, ќе се ориентираме кон југ и ќе погледнеме лево за четири многу светли starsвезди. Потоа, ќе треба да се придружите само на оној лево со оној од десната страна, и оној одозгора со оној на југ.

Дали беше интересно за вас?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

21 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хозе Антонио dijo

  Здраво луѓе, јас пишувам овде за да објавам дека неколку дена ја наб theудував starвездата на столбот, укажувајќи на северната хемисфера, имам запис дека на 29 година, нашата starвезда не беше таму ???? Некој ќе знае зошто не бил ...

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Хозе Антонио.
   Земјата е планета што ротира на оска, а Северната Starвезда се наоѓа на таа оска. Така, колку и да се сврти Земјата, секогаш ќе ја гледаме фиксирана на небото.
   Сега, пол-вездата, односно онаа која покажува кон северниот пол, не била секогаш иста. Всушност, пред 4800 години најблискиот беше „Тубан“, а следниот, до 3000 година, ќе биде Ераи. Но, секогаш ќе го гледаме фиксирано на небото.
   Честитка.

   1.    Лоф dijo

    И, движењето на копнениот превод што? Дали не прави тоа да варира каде што е оската на точките на ротирање? Направете едноставен цртеж на хартија и нацртајте ја оската, ќе видите дека таа треба да биде насочена кон различни точки во вселената и дека тоа е движење во една година од неколку наредби со големина (299 милиони км во дијаметар) поголеми од прецесијата. Фактот дека оската не се менува, не значи дека не варира таму каде што покажува таа оска. Треба да го отстраните завојот одеднаш

 2.   аскаларни dijo

  Моника Санчез, ако земјата ротира на својата оска, а оваа starвезда е на север, можете ли да ми кажете зошто јужните земји можат да ја видат, ако искривувањето на земјата не треба да им дозволи да го видат, благодарам ... Да не спомнувам дека ја гледаме цела година ...
  И бидејќи сме, ако сонцето е милиони пати поголемо од сонцето, зошто да не покриеме лента со starsвезди вклучувајќи ја и северната, сепак секогаш ги гледаме истите starsвезди. во текот на целата година без сонцето да ве покрива за X МЕСЕЦИ лента со starsвезди ... Curубопитно, не?

  1.    Nuno dijo

   Тие 299 милиони км во дијаметар од орбитата се занемарливи ако мислите дека Поларис е оддалечена од Земјата на 433,8 светлосни години. Дали бројките, тие се околу 4105 милијарди км.
   Тоа значи дека ако ја нацртате Земјината орбита околу Сонцето со дијаметар од околу 3 милиметри, Полската Starвезда би била околу 41 КИЛОМЕТРИ над. Преведувачкото движење е занемарливо од таа далечина.

   1.    Јаир dijo

    Земјата е рамна, а земјата стационарна, тоа е веќе докажано, официјалната наука не сака да ја прифати, тие се засноваат на теории без научна проверка.

 3.   Јосу dijo

  Се сомневам. Земјата што ротира на својата оска и на крајниот север ќе биде географскиот Север, но оваа се наклонува за време на различните сезони во годината, тогаш ова ќе ја смени визуелната склоност во однос на Полската oleвезда. Сумирано: Полската Starвезда нема да ни го каже вистинскиот Север. Или грешам. Колку степени се разликува во текот на годината?
  Однапред благодарам, Јосу

 4.   Лоф dijo

  Оската на ротација покажува континуирано кон друга точка во универзумот во нејзината „ОТКРИВА“ орбита околу Сонцето, онаа на прецесијата е милонга што ја голтаме без прашање, погледнете, главната оска на нашата орбита е одделена на своите краеви околу 299 милиони километри и логиката диктира дека и во двете точки оската на земјата не се менува, но таа покажува кон што било во универзумот, но не може да биде иста точка (starвезда), бидејќи постои тоа брутално одвојување на милиони километри, Кое е прецесионото движење покрај оваа варварство? скоро ништо и пред се ова не се случува за 26000 години, но секоја година (прецесијата полека ја менува положбата на поларис, но многу поголемото движење на орбитата не? не одговара) и за сето тоа време, 1 година, starвездата на пол не се движи воопшто неговата позиција, а да не зборуваме за другото движење на Сончевиот систем. Значи, мора да најдете друго објаснување, работите не се такви. Дали знаете во што верувам? Тоа е мислење на еден стар хелиоцентрист, хелиоцентричен фанатик, дека нема движење што вреди, но не е грешка, не е тоа, тоа е измама

  1.    Charly dijo

   Леле, ако има луѓе кои се сомневаат во лажна доктрина, јас целосно се согласувам со прашањата поставени од Лоф, едноставно како цртање на хартија и реализација.
   Верувам дека дури и човештвото не е подготвено да го отстрани превезот на големата измама. Поздрав Лоф, би сакал да можам да споделам повеќе информации за тоа

 5.   Angelo dijo

  Пријатели, оваа тема е многу интересна затоа што дефинитивно овој систем не одговара, тие се запрашаа зошто реките не течат сите на исто место? Сите треба да трчаат кон југ тргнувајќи на друг, зошто секогаш ги гледаме истите starsвезди, веќе поларни во центарот и фиксирани ако одиме според движење со неверојатни брзини низ универзумот? Малку сите предмети е вакуумот што го движиме кон истото место и со иста брзина? Овие прашања ми создаваат сомнежи

 6.   Лав dijo

  Дебатата е интересна и комплексна за да можеме да го решиме прашањето, доколку информациите што ни ги даваат соодветствуваат точно на реалноста или не се ништо повеќе од цитат од друг извор на сомнителна репутација. Што ако би можеле да кажеме дека е реално, е дека многу далечно време имало цивилизации кои управувале со технологии и знаења за оваа планета, сонцето и theвездите, што дури сега повторно ги откриваме. Ова знаење беше закопано и околу петнаесетстотини години верувавме дека земјата е рамна. Сега имаме уште петстотини години тркалезна земја и повторно се појавуваат диктаторите или рамноземјените со нивните теории на заговор и дека сè е блеф. И оле, се чини дека и тие се во право, никој не ги проголта сликите од патувањето до Месечината и многу други дадени податоци. Но, не заборавајте, како што е погоре, тоа е подолу. Наука за духот.youtube.com

 7.   возбудува dijo

  Здраво… Мислам дека имате грешка… поларисот се движи 1 степен на секои 71 година (приближно) според движењето на прецесијата и помалку од 0.001 годишно со нутација….

  и имаш во писмена форма дека се движи еден степен годишно ...

 8.   Efефани мота dijo

  Поларис е прекрасна starвезда што ја учам, сите ќе помислат дека сум луд бидејќи имам само 12 години, но работите на кои скоро никој не обрнува внимание се оние кои ми го привлекуваат вниманието, но мислам дека ќе го постигнам тоа, callsвездата на Поларис ме нарекува своја внимание за неговото име и во Кина според и истражено има неколку компании со ова име што ми привлекува внимание… ..

 9.   Efефани мота dijo

  Поларис е прекрасна starвезда што ја учам, сите ќе мислат дека сум луд бидејќи имам само 12 години, но работите на кои скоро никој не обрнува внимание се оние што ми го привлекуваат вниманието, но мислам дека ќе го постигнам тоа, ми вика starвездата на поларисот неговото внимание со неговото име и во Кина според и испитани неколку компании со ова име што го привлекува моето внимание… ..

 10.   Антонио Кастањо Сантамарија dijo

  Но, сепак мислите дека земјата е сфера, јас лично не знам каква форма има затоа што никогаш не сум ја видел со свои очи, но со тестовите што сум ги видел и направените пресметки, секако не е кружна. ТОЈ ПРОСТОР ПОСТОИ, би сакал навистина да знам како стојат работите и да не страдам во оваа лага што ја живееме и дека тие ни влеваат од кога сме родени.

 11.   енмануел кангалаја хидалго dijo

  Здраво драги пријатели, мислам дека сите имаме различни видови коментари, да не заборавиме кој беше негов творец, ме воодушевува неговото име POLARIS не разбирам многу од коментарите но сите доаѓаме на исто секако, не треба да веруваме во сè што ќе ни кажат освен Значи, не е се што тие ќе ни кажат, е лага затоа што имаме докази и ако страдаат затоа што не разбрале работи, им недостасува малку знаење ... БОГ ГО СПАСИ ..

 12.   енмануел кангалаја хидалго dijo

  Здраво драги пријатели, мислам дека сите имаме различни типови на коментари, да не заборавиме кој беше негов творец, ме повикува стравот од неговото име ПОЛАРИС Не разбирам многу од коментарите но сите доаѓаме на истото, секако дека не треба да веруваме во сè што Велат, но не е сè што ќе ни кажат дека е лага затоа што имаме докази и ако страдаат затоа што не разбрале работи, тоа се должи на недостаток на знаење ... БОГ ГО СПАСИ ..

 13.   Пепе dijo

  O oЗа да ни дадат идеја, доколку просторот се вртеше на дискот врз плеер, Поларис ќе беше во центарот, секогаш неподвижен додека останатите theвезди се движат околу нас.

  Дали велите дека земјата е рамна?

  1.    Винсент dijo

   земјата би била како дамка од микродуст.

  2.    Винсент dijo

   земјата би била како дамка од микродуст.

 14.   Агнес dijo

  Многу е јасно дека самото небо сведочи дека земјата не е сфера, ќе биде кружна, ќе биде квадратна, рамна, туку сфера? Лудо е, знаеме дека откако го гледаме небото и одиме, сега се прашувам сè, вклучително и големината и близината меѓу земјите, исто така колку е блиску небото затоа што на патување видов нешто шокантно кога авионот беше во највисокиот дел. беше како сонцето или месечината да беа многу блиску ... тоа беше нешто што никогаш нема да го заборавам. .