Бетички систем

пребетичен планински венец

Денес ќе разговараме за Бетички систем. Географски, оваа група планини се протега од Кадискиот Залив до Валенсиската заедница и јужниот брег на Балеарските острови. На север, тие се граничат со басенот Гвадалкивир и јужниот раб на Пиринскиот масив и Пиринејскиот систем, додека Алборанското Море се наоѓа на јужниот раб. Како и да е, како Пиринеите, во геолошка смисла, се протега над географските граници, се протега на југ и североисток под Алборанско Море, а дел од неговата структура не е прекината од дното на Средоземното море. И дел од Балеарскиот тесен на островот на Мајорка.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за системот Бетик, неговите карактеристики и неговата важност.

клучните карактеристики

бетико систем

Планинскиот венец е резултат на механизам за компресија кој започна на крајот на креда пред околу 100 милиони години и главно влијае на северните и јужните рабови на Пиринската плоча. Неговата структура и последователната еволуција се комплицирани бидејќи е резултат на интеракција на две големи плочи и еден континентален блок, денес микро плочата Алборан, која го формира внатрешниот појас на планинскиот масив, се пресели кон запад и конечно се судри со мезозојската маргина. и северозападна Африка, формирајќи го планинскиот венец Бетика-Рифеша.

Еден од најзабележителните факти на кортикално ниво е дека не се открива никаков вид корен под планинскиот венец, како што е случајот со другите алпски орогени системи. Иако може да се забележи одредено задебелување на кората, тоа не надминува 40 километри во ниту еден случај. Друг извонреден факт на кортикално ниво е брзото разредување што може да се забележи во областа над крајбрежјето. каде што дебелината на кората е околу 22 километри. Областа, исто така, продолжувајќи кон внатрешноста на сливот на Алборанското Море каде што веќе го достигнува својот минимум, со дебелина од 15 километри.

Структура на системот Бетик

географија на Шпанија

Со оглед на овие карактеристики на кортикалниот домен и употребата на некои петролошки и структурни критериуми, тој доведе до разликување на Бетичкиот систем како во Риф, две големи области, како и диференцирани деца и разделени преку тектонски контакт. Понатаму, овие две зони имаат различно палеогеографско потекло. Ајде да видиме кои се овие две области или домени:

 • Домен на Јужна Иберија или надворешни зони: Овие области се различни во двата планински масиви и се формирани од мезозојски и кенозојски карпи кои се наоѓаат меѓусебно и се преклопуваат без да има никаков вид метаморфизација што одговара на седиментите на морскиот слив на океанот Тетис.
 • Домен на Алборан или внатрешни зони: овие зони се составени. Редење на свлечишта со материјали што во суштина се метаморфни. Потеклото е поврзано со миграцијата на микро плочата Алборан која се наоѓа поисточно.

Покрај овие големи области, можеме да го разликуваме системот Бетик од други области, како што е следново:

 • Бразда на Флишите на Кампо де Гибралтар: ниту еден домен ентитет не му се припишува бидејќи типот на кора на кој се наоѓа е скоро целосно непознат, тој е чест во двата планински масиви и се наоѓа на двете страни на теснецот на Гибралтар.
 • Пост-орогени терцијарни депресии: овие вдлабнатини се составени од неогени и квартерни седименти. Повеќето од овие седименти се произведени од ерозијата на релјефите во околината. Се разликува главно во различните маргинални сливови 3030 30 до планинскиот венец -Депресија на Гвадалкивир- и други интра-планински области -Депресија на Гранада, Гвадикс-База, Алмерија-Сорбас, Вера-Куевас де Алмансора и Мурсија главно.
 • Неоген-кватернерен вулканизам: Застапена е во областа Кабо де Гата и Мурсија. Овој вулкан и не одговара на постогените вулкански манифестации поврзани со неодамнешната тектоника поради бројните поместувања на плочите.

Области на системот Бетик

формации на системот бетико

Toе ги анализираме областите на Бетичкиот систем и нивните карактеристики. Започнуваме со надворешната област.

Надворешна зона

Тие се мезозоични и ценозоични седиментни карпи, претежно од морско потекло, формирани во сливот Тетис на континенталната маргина на југот на Иберија, и депонирани во алпски набори. Тие зафаќаат големо проширување на планинскиот венец и претставуваат временски интервал од тријас пред 250 милиони години до миоценот.

Тие претставуваат структура која се карактеризира со општ одред помеѓу подрумот (палеозојска вариско) и деформираната карпа (набори, раседи и турна мантија). Подрумот на палеозојците не се појавува и останува на длабочина од 5-8 километри, формиран од карпи слични на Пиринејскиот масив. Од оригиналната локација на единицата за реконструкција, оригинален слив со хоризонтално продолжение 2-3 пати поголемо од сегашното.

Се забележуваат деформации од различни возрасти. За време на периодот Јура, се случи структурна нестабилност што резултираше со поделба на Тетивиот слив во региони на морфолошка диференцијација. Туркањето започна во креда и продолжи во палеогенот. Последната и главната фаза на деформацијата се случи во миоценот, што доведе до широко распространето издигнување на планините.

Внатрешна зона

Сместено е на јужниот крај од планинскиот масив Бетика, се протега од Естепона (Малага) на запад до Кејп Санта Пола помеѓу Мурсија и Аликанте на исток.

Палеогеографската област на ентериерот потекнува поисточно и била дел од микро плочката Алборан или Мезомедитеран. Со затворањето на античката река Тетис, оваа одделена микро плоча од северо-источна Африка мигрирала странично поради трансформациските движења. Палеозојските карпи се појавуваат во внатрешната област на оваа микро плоча, која првично беше преклопена за време на варогениот ороген, а беше еродирана и повторно активирана за време на алпската орогенија.

Во внатрешната зона скоро и да нема мезозојски карпи, генерално одговараат на седименти депонирани околу микро плочи или за време на нивната фаза на миграција и слегнување. Триасикот е различен од остатокот на Бетичкиот систем, бидејќи неговата основа е направена од кластична карпа, а остатокот од доломит. Карпите на Јура и Креда се карбонатни карпи. Општо, освен некои несоодветни закрпи на еоценот во мантијата, недостасуваат седименти од Палеоген.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за системот Бетик и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.