Беринг море

Беринг море

Едно од најпознатите мориња во светот и кое ги одделува Америка и Русија е бери море. Името е именувано во чест на Витус Јонасен Беринг. Станува збор за дански истражувач кој водел експедиции во областа Берингиа во XNUMX век. Тоа е море што се наоѓа во северниот дел на Тихиот океан во близина на Алјаска и Русија. Има некои посебни карактеристики и биодиверзитет, што е доста интересно да се знае.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви ги кажеме сите карактеристики, формирање и биодиверзитет на морето Беринг.

клучните карактеристики

формирање на беринг море

Беринговото Море е одговорно за одвојување од остатокот на Пацификот благодарение на присуството на Алеутските Острови и полуостровот Алјаска. Една од најпознатите делови на целата оваа област е Беринговиот теснец. Има ширина од 85 километри и се поврзува со морето Чукчи и Арктичкиот океан. Сета оваа област што се поврзува меѓу едната и другата е Беринговиот теснец.

Ако го анализираме целото море од мапа, ќе видиме дека опфаќа повеќе од два милиони квадратни километри. Обликот на ова море е доста iousубопитен. И, тоа е дека има триаголна форма и ги содржи Беринговиот Теснец, Бристолскиот Залив, Анадирскиот Залив и Звукот на Нортон. Покрај тоа, ова море содржи и други острови, вклучувајќи ги следниве: Диомед, островот Сан Матео, островот Карагуински и островот Слеџ и околу 16 подводни кањони.

Во ова море има циркулација на водни струи кои тоа е под влијание на алјаската струја. Протокот што внесува вода во овој слив доаѓа од овој поток. Со оглед на морфолошките карактеристики на ова море, познато е дека површината е поладна додека подлабоките води се топли. Потоплите води се воведуваат од Тихиот океан. Оваа вода се движи низ бројните теснеци на островите на југ.

Друга карактеристика по која е познато ова море е дека поради неговата географска положба и разни фактори, северниот дел обично замрзнува во зима. Во принцип, тоа е прилично студено море. Можете да видите дека поголемиот дел од зимата е замрзнат и во текот на летото можете да регистрирате температури на вода помала од нула степени. И покрај тоа што некој може да помисли, соленоста на ова море е многу мала. Нешто повисоки концентрации на сол може да се најдат во некои подлабоки области. Сепак, бидејќи е толку променлива длабочина, може да се каже дека половина од морето е длабоко помалку од 200 метри. Во некои делови, нешто помалку од 152 метри, а во други достигнува длабочина од 3.600 метри.

Најдлабоката точка на Беринговото Море се наоѓа во басенот Бауерс длабоко околу 4.067 метри.

Формирање на Беринговото Море

прекумерен риболов

Мора да се земе предвид дека, за формирање на Беринговото Море, мора да се процени староста на Тихиот океан, бидејќи е под големо влијание од тоа. Неговата проценета возраст е приближно 750 милиони години. Кога Родинија, познат како суперконтинент пред повеќе од 1.000 милијарда години, започна да се формира, целата оваа област минуваше низ процес на раздвојување. Како што земјите се одделуваа, Тихиот океан се разделуваше и му го отстапи местото на Беринговото Море.

Ова море го запира остатокот од океанот за време на Еоценска епоха. Главниот дел што е одговорен за одвојување на остатокот од океанот е формирање на лакот на Алеутските острови. Беринговото Море беше формирано од широка континентална гребна ограничена со ланецот Алеутски Острови и Беринговиот теснец. Оваа платформа настанала како резултат на судирот на платформите во раниот период на креда помеѓу источен Сибир и блокот на северната падина. Блокот на северната падина е област која се наоѓа на северна Алјаска.

Биодиверзитет на морето Беринг

Теснец на Беринг

Како што споменавме претходно, тоа е море кое има многу видови животни и растенија. Да се ​​смета долго време како морски екосистем со големо значење. Сите арктички области што постојат помеѓу Русија, Алјаска и Канада имаат корист од присуството на овој биодиверзитет. И тоа е затоа што во неговите води можете да најдете мноштво морски цицачи, риби, мекотели, ракови и други животни со микроскопска големина.

Постојат повеќе од 160 видови пловечки алги кои својот екосистем го имаат во морето Беринг. На пример, наоѓаме гигантски кафеави алги кои се способни да формираат бујни шуми во некои водни области. Меѓу најчестите видови животни во Беринговото Море се следниве:

 • Морж
 • Пер кит
 • Борел кит
 • Северен пацифички десен кит
 • Море лав на Стеллер
 • Морска исхрана
 • За секого
 • Лосос
 • Харинга
 • Пацифички треска
 • Гигант црвен рак
 • Ежи
 • Морски Seaвезди

И списокот продолжува. Вкупно има приближно 420 видови риби кои помогнале во ширењето на риболов и бизнисот со него. Сепак, постојат некои влијанија и закани што влијаат на Беринговото Море.

Закани

Имајте на ум дека влијанието на човекот предизвикува проблеми во Морето Беринг. И тоа е дека тоа е област која е многу ранлива на негативните ефекти од глобалното затоплување. Да се ​​биде област во близина на Арктичкиот океан тоа е под влијание на зголемувањето на нивото на водата како резултат на топењето на поларните капачиња од мраз. Покрај тоа, мора да се земе предвид дека, како интензивно продуктивно море во риболов, страда од експлоатација и се предизвикани проблеми кај многу видови. На пример, најзападната област е во состојба на прекумерен риболов и илегален риболов.

Делови од Беринговото Море се загадени со големи количини на микроскопски органски отпад и токсични материи. Проблемот со овие супстанции е што потешко се елиминираат. Во телото на многу морски животни се пронајдени полихлорирани бифенили кои се постојани органски загадувачи, траги од жива, олово, селен и кадмиум. Исто така, гледаме некои влијанија произведени од поморскиот сообраќај што го нарушуваат животот на морињата и големиот ризик од излевање на нафта.

Се надевам дека со овие информации ќе можете да дознаете повеќе за Морето Беринг.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.