Абисална рамнина

Кога зборуваме за дното на океаните и општата структура на океаните, зборуваме за бездната рамнина. Луѓето често го мешаат овој термин со Континентална платформа, но има повеќе разлики. Амбисалната рамнина е она што ние го нарекуваме дел од континент кој тоне во океанот и формира површина со рамен тренд. Нормално има длабочина помеѓу 2.000 и 6.000 метри под нивото на морето.

Во оваа статија ќе ви кажеме за сите карактеристики, важност, флора и фауна на бездната рамнина.

клучните карактеристики

Тоа е дел од континенталната површина што е многу лесен за идентификување бидејќи нејзиниот профил е скоро целосно хоризонтален. Постојат големи морфолошки разлики со водниот терен што го опкружува. Обично има стрмни капки како континентални падини пред да се достигнат бездните рамнини. Откако ја поминавме оваа морфологија, наоѓаме и нови нагли капки. Овие падови се океанските ровови и бездните бездни.

Постојат научници кои проценуваат дека сите овие нежни падини на океаните тие можат да формираат 40% од дното на океанот. Благодарение на овие толку рамни и длабоки земјишта, може да се најдат најголемите наслаги на талог на целата планета. Главната карактеристика може да се каже дека неговиот терен е скоро целосно рамен. Тие имаат мала склоност, но практично е незабележлива поради огромното проширување во кое се развива.

Низ бездните рамнини се депонираат различни количини на седименти предизвикани од природни процеси надвор од континентот. Овие процеси главно предизвикани од геолошки агенси само надворешни фактори кои предизвикуваат таложење на седиментите во морето. Седиментите патуваат низ струите и се населуваат на различни длабочини, покривајќи ги празнините. Благодарение на ова, се формираат рамнини што тие регистрираат до 800 метри седиментирана материја.

Сончевата светлина обично не ги достигнува овие длабочини, така што температурата е екстремно ниска. Постојат области каде што температурата скоро ја достигнува точката на замрзнување. Со овие екстремни услови на животната средина, се развива специфична флора и фауна. Погрешно е да се мисли дека животот не се развива во овој регион. Сите живи суштества завршуваат со прилагодување на постојните услови на животната средина.

Локација и елементи на бездната рамнина

Повеќето од овие рамнини се концентрирани во Атлантскиот океан. Постојат некои рамнини во Индискиот Океан, но тие зафаќаат помалку површина. Главните елементи што ги имаат бездните рамнини се следниве:

 • Вулкански ридови: ова се елементи кои се формирани благодарение на акумулацијата на материјалот. Овој материјал доаѓа од вулкански ерупции под морето. Материјалот се акумулира по настаните на различни ерупции и создава мал гребен со добро дефинирани рабови и странични wallsидови.
 • Вулкански острови: Друга форма на олеснување е што овие рамнини постојат и тие се вулкански ридови кои, поради нивната постојана и обилна активност, се појавија на површината. Понекогаш дури и се издигнуваат неколку стотици метри надморска височина.
 • Хидротермални отвори: Ова се области со чудни формации во кои произлегува многу топла вода. Иако непосредната околина на овие отвори е околу 2 степени, близу до замрзнување, од овие отвори може да излезе вода со температура помеѓу 60 и 500 степени. Мора да се има на ум дека на овие длабочини каде што се наоѓаат бездните рамнини има голем притисок и водата е способна да ја задржи својата течна состојба и покрај нејзината висока температура. Ова е познато како суперкритична течност. Комбинацијата помеѓу притисок и концентрација на соленост значи дека водата може да ги промени своите физички својства и постојано е во опсег помеѓу течност и гас.
 • Филтрација на ладно: Иако не е физички елемент како таков, тоа е феномен што се јавува само во овие рамнини. Тоа е еден вид лагуна каде се концентрирани голема количина јаглеводороди, водород сулфид и метан. Овие гасови плови во длабочините. Може да кажете дека е како да е капка масло во чаша вода, да е од големи размери. Со текот на времето, овие концентрации се дектантираат и деградираат сè додека не исчезнат.
 • Гајот: тоа е друга формација чие потекло е вулканско. Тоа е карпеста структура со тубуларна форма и понекогаш успева да се појави на површината. Сепак, нејзиниот врв е скоро срамнет, што укажува на тоа дека може да се уништи со дејството на ветрот.

Флора и фауна на бездната рамнина

Абисална рамнина

Кога беа откриени овие рамнини, се сметаше дека се огромни пространства на безживотна земја. Како и со пустините на континентите, истото важеше и за овие рамнини во длабокиот океан. Кога имавме голема компликација при посетата на овие рамнини, се сметаше дека нема живот и на флората и на фауната. Сепак, бројни студии открија голема биодиверзитет на видови кои комуницираат и на овие места и на околните структури.

Бидејќи во овие длабочини сончевата светлина не достигнува нема никаков вид растителни видови способни за фотосинтеза. Онаму каде што може да се концентрира животот е во хидротермалните отвори, каде што се одвива процес на претворање на топлина. Тука се јавува и хемосинтеза, што е процес што го користат растителни видови бидете дел од синџирот на исхрана на морското дно.

Што се однесува до фауната, ако е побогата и поразновидна. Постојат околу 17000-20000 видови, иако може да има повеќе. Постојат без'рбетници како ракови, обвинети, полжави, бактерии, протозои и риби со нешто сенишно и чудно појавување. Овие видови се слабо проучени поради тешкотијата да се стигне до дното на океанот.

Како што можете да видите, ова се места сè уште непознати за луѓето, но полни со тајни и iosубопитства. Се надевам дека со овие информации ќе можете да дознаете повеќе за бездните рамнини.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.