Река Сегура

природен дел на реката Сегура

Денес ќе разговараме за една од најважните реки во Шпанија. Тоа е за река Сегура. Сместено е на југоисток од Шпанија и е еден од најважните хидрографски извори во Европа. Неговото вкупно проширување е 325 километри, а сливот зафаќа површина од 14.936 4 квадратни километри. Конечно, по патувањето во XNUMX провинции, устата му е во Средоземното море.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за реката Сегура и нејзините карактеристики.

клучните карактеристики

безбедна река

Иако е едно од најмалите сливови во цела Шпанија, се повикува на неговата должина. Таа е една од реките што најмногу се користи во корист на жителите на областите низ кои тече. И тоа е референтна форма на туристичка атракција и покрај тенденцијата што ја имаат поради поплавите. Морфологијата на теренот значи дека кога обилни врнежи паѓаат за кратко време, авенијата на реката може да предизвика поплавување.

Целиот овој слив главно има разни видови режими на хранење на реки. Од една страна, имаме притока на чело и друга во најголем дел од нејзиното проширување. Благодарение на фактот дека областа на нејзиниот извор е доста висока, дозволено е да се прима вода од топење од Сиера де Сегура за време на пролетната сезона. Водите што доаѓаат од оваа топење веќе се доволни за да го нахранат коритото на реката.

Остатокот од трасата е на режимот на медитеранската река. Тоа е, главно се карактеризира со тоа што има голема поплава помеѓу есента и зимата и пад во сезоната пролет и лето. Фактот за ова спуштање во каналот во најжешките периоди од годината станува причина за загриженост за жителите кои зависат од него.

Една од карактеристиките по која се издвојува реката Сегура се нејзините кристално чисти води. Пред сè, се наоѓа во областа на горниот дел од почетокот на неговиот среден дел. Во овие области Тие се целосно кристални води бидејќи тешко се загадуваат од кој било надворешен агент. Малку по малку тие добиваат синкав тон и јас го правам тоа зелено зелено. Ова главно се должи на различни фактори како што се промената на теренот и загадувањето.

Потокот ја достигнува својата максимална ширина во средниот дел. Тука е каде што најмногу се користи од блиските области. Една од областите што најмногу ја користи реката Сегура е Мурсија. Сепак, тоа е исто така точка каде што постои најголем ризик од суша. Просечната длабочина е околу 70 метри кога не е во сувата сезона

Клима на реката Сегура

тешки суши

Во целата област каде што тече реката Сегура, како и нејзиниот флувијален режим, тоа зависи од зонирањето. На пример, гледаме дека во заглавието се наоѓа на надморска височина од 1.413 метри надморска височина се забележуваат нешто постудени температури. Сепак, овие температури во просек достигнуваат 28 степени за време на жешката сезона. Во студената сезона на остатокот од годината обично достигнува во просек 13 степени.

Како што висината се намалува додека не се достигне крајбрежјето, температурата се зголемува. Во областа каде што тече има годишен просек од 18 степени. Најстудените месеци се меѓу декември и јануари, додека најтопли месеци се јули и август. Во однос на врнежите, моделот на врнежи е поголем во планинската област. Како што достигнуваме поголема надморска височина, имаме поголеми вредности на врнежи. Во главата и средната зона имаме вредности од 1.000 mm годишно. Од друга страна, кога ќе стигнеме до областа на устата, гледаме дека во просек имаме само 300 мм годишно.

Во крајбрежните области во близина на устата имаме сушна зона. Туризмот зависи и од времето. Делот од реката Сегура кој има туристички активности со поголема побарувачка е концентриран во горниот и средниот дел бидејќи се попривлечни на природно ниво. Фактот дека водите станале кристално чисти привлекува голем број туристи кои одат по пешачки патеки. Покрај тоа, тие се области каде што има најголем проток. Во повисоките области се практикува пешачење и планински велосипедизам. Неговиот извор се наоѓа во Сиерас де Казорла, природен парк Сегура и Лас Вилаш. Ова место е доста на побарувачката во скоро сите периоди од годината.

Во области каде има поголем проток можете да кајак и сплав во брзаци. Да се ​​биде точка на реката со најголема чистота во водата, можете да се капете во нив и постои традиција да пиете од извор што е самиот извор. Сите градови што граничат со реката се привлечни за туристите кои сакаат да ги истражуваат iosубопитноста на руралната област.

Флора и фауна на реката Сегура

безбедно загадување на реките

Бидејќи тие беа река што минува низ заштитено природно опкружување, таа е дом на значителна разновидност во однос на флората и фауната. Иако е намален поради човечката популација и влијанијата врз животната средина, сепак постои голема популација растителни видови. Исто така, мора да се земе предвид дека човечките активности, како што е земјоделството, можат да предизвикаат одредени влијанија врз природната вегетација.

Флората е поделена според времето кога е пронајдено. Благодарение на разновидноста на климата што ја наоѓаме низ речното корито, имаме голема разновидност на флора. Тие се наоѓаат едни со други шуми со борови, нарциси, здравец, активни и далеку, кои се заштитени со оглед на оскудното количество. Едно од растенијата што привлекува најголемо внимание е месојадното растение познато како Pinguicula Vallisneriifolia.

Пред да стигнеме до областа Мурсија, наоѓаме неколку шуми полни со врби, тополи и брест. Исто така, постои средна и ниска вегетација составена од трска, трска и трска. Што се однесува до фауната, има главно различни семејства дистрибуирани помеѓу цицачи, птици и влекачи во опасност од истребување. Меѓу птиците кои се во опасност од истребување го наоѓаме „Кралскиот рибар“. Што се однесува до рибите, постои големо присуство на обична пастрмка и пастрмка од виножито. Сепак, второто ги намали популациите на првите.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за реката Сегура и нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.