Барометар

Анероиден барометар

Сигурно сте слушнале дека многу од метеоролошките појави имаат врска со промените во атмосферски притисок. Со цел да се измери овој атмосферски притисок, на барометар. Тоа е уред способен да мери каков притисок врши воздухот во секое време. Благодарение на барометарот, можете да работите на временската прогноза за да бидете поблиску до она што ќе се случи со помала маргина на грешка.

Во оваа статија ќе ви покажеме како да го користите барометарот, како го мери атмосферскиот притисок и за што служи.

Што е атмосферски притисок

Атмосферски притисок

Ајде прво да направиме брз потсетник за тоа што е атмосферски притисок. Тоа е силата што воздухот ја извршува на Земјата по единица површина. Може да се каже за лесно да разбереме што ќе тежи колоната воздух што ја имаме над нашите глави. Тежината што ја извршува воздухот е она што го нарекуваме атмосферски притисок.

Овој притисок се менува во зависност од многу други варијабли како што се температурата, влажноста или количината на сончево зрачење што влијае на нас на површината. За да го измериме овој атмосферски притисок, го користиме барометарот. Тоа е инструмент што ни овозможува да го измериме во единици mmHg или HPa. Нормално, ние го ставаме атмосферскиот притисок како нормална вредност на нивото на морето. На оваа површина има вредност од 1013hPa. Од оваа вредност, сè што е поголемо ќе се смета за висок притисок и сè што е пониско како низок притисок.

Притисокот се намалува со висината нормално. Колку повисоко се искачуваме во надморска височина, толку помалку притисок имаме и толку помала сила има воздухот врз нас. Нормалната работа е што се намалува со брзина од 1 mmHg на секои 10 метри висина.

Што е барометар

Барометар

Откако ќе прегледаме како работи атмосферскиот притисок, ќе објасниме што е тоа барометар и како работи. Првиот е измислен од физичар и математичар по име Торичели во 1643 година. Оттогаш, постои интерес да се знаат вредностите на метеоролошките променливи што влијаат на нашиот ден за ден. Неговата конструкција беше од жива и се состоеше од превртена цилиндрична цевка која е отворена на дното и затворена на врвот. Оваа цевка се наоѓала на резервоар кој содржел жива.

Цевката делуваше како колона жива, правејќи го горниот дел празен. Затоа, отчитувањето се толкуваше како висина на колоната во внатрешноста на цевката и се мери во mm. Од таму потекнува мерењето на mmHg.

Вториот модел на барометар што е измислен е најпознат и е анероид. Таа е формирана од внатрешна метална кутија каде што е направен апсолутен вакуум. Варијациите во атмосферскиот притисок се одговорни за деформација на wallsидовите на кутијата и варијацијата се пренесува на игла што ги означува вредностите. Постојат двојни камери и тие се поточни.

Во метеоролошките опсерватории се користи барографот. Тоа е варијанта на овој анероиден барометар, но ги печати сите податоци на графичка хартија. Овие вредности се зачувуваат во графикон со сите податоци. Тој е многу чувствителен и способен за одржување на линиите на притисок за 24/7 периоди.

Како да го користите барометарот

Барометар на Торичели

За да користите барометри, особено анероид, прво мора да калибрирате. Препорачливо е тие да бидат калибрирани точно на местото каде што ќе го инсталираме. Како што споменавме претходно, атмосферскиот притисок варира како функција на надморската височина и другите променливи. Идеално, затоа, калибрирајте го точно на местото на употреба.

Калибрацијата се прави од завртка што ја наоѓаме во задниот дел на барометарот и торнавис од завртка. Се свртува малку по малку лево или десно за да се калибрира. Калибрацијата се препорачува во антициклонски периоди каде што вредностите на притисокот се постабилни. Ова е важно за податоците да бидат поверодостојни и да имаме добри мерења од самиот почеток.

За оваа калибрација земени се референтните вредности утврдени на ниво на морето. Ако сакаме да го поставиме барометарот во град каде што е на одредена висина, мора да направиме неколку работи. Првиот е да се одржи вкупниот опсег на притисоци што инструментот ќе ни ги покаже во секое време во зависност од притисокот на кој се наоѓаме. Не е исто да се биде во крајбрежен град отколку во највисок град во Шпанија.

Друга опција што ја имаме е да го намалиме притисокот на ниво на морето за да ја регулираме иглата на задниот дел од барометарот. Ние секогаш мора да ги користиме вредностите утврдени од официјалната метеоролошка станица.

Проучување на метеоролошките појави

Антициклон и клеча

Благодарение на овој инструмент за мерење можеме да знаеме и да предвидиме некои важни промени во притисокот, како што се антициклони и бури. Изобар мапи се оние што се направени од собрани податоци за атмосферски притисок. Изобар е закривена линија што ги спојува точките каде што сме под ист притисок. Ако овие линии се блиску еден до друг, тоа значи дека има промени во атмосферскиот притисок поврзани со невреме. Напротив, ако имаме широко одделени линии, ќе имаме стабилна состојба благодарение на постоењето на антициклон.

Системите со висок притисок се поврзани со стабилно и сончево време со добри услови на животната средина во околината. Благодарение на овие услови облаците не можат да се формираат ниту можат да имаат вертикален развој.

Системи со низок притисок се оние со низок притисок во нивниот центар. Обично е синоним за дожд, тушеви и силен ветер. Ова е затоа што воздухот се крева во корист на растот и формирањето на облаци. Многу од овие облаци завршуваат со вертикален развој се додека не се појават врнежи. Ова е поврзано со лошо време.

Се надевам дека со оваа информација ќе знаете повеќе за барометарот и за сè што е поврзано со овој инструмент.


Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Луис ac dijo

    МНОГУ ДОБРИ ИНФОРМАЦИИ, доста синтетизирани, јасни и едноставни за разбирање добро ... Честитки! Можеби требаше да додадат уште некоја графика, бидејќи овој ресурс ПОМОГНЕ за подобро разбирање ...