Барограф

измери притисок на воздухот

Атмосферскиот притисок е нешто многу важно да се земе предвид во метеорологијата ако сакаме да направиме добри предвидувања и да го проучиме однесувањето на климата. Сите атмосферски и метеоролошки појави се условени од промени во атмосферскиот притисок. Бидејќи не е нешто опипливо, тешко е да се научи да се мери атмосферскиот притисок. Постојат неколку метеоролошки инструменти кои можат да ги измерат овие вредности. Една од нив е барограф.

Во оваа статија ќе ви кажеме за сите карактеристики, работа и важност на барографот.

Важноста на мерењето на атмосферскиот притисок

антички барограф

Иако се чини дека не, воздухот е тежок. Не сме свесни за тежината на воздухот бидејќи сме потопени во него. Воздухот нуди отпор кога одиме, трчаме или возиме со возило, бидејќи, како и водата, тоа е медиум низ кој патуваме. Густината на водата е многу поголема од онаа на воздухот, затоа во водата чини повеќе да се движиме.

Барографот е инструмент што помага да се даде континуирано читање на мерењето на вредностите на атмосферскиот притисок. Барографот е уред со кој може да се запишат вредностите добиени преку барометарот. Овој уред е вграден во барографот и отчитувањето на вредностите не се добива со помош на жива. Се базира на отчитувањето добиено со дробење произведено од атмосферскиот притисок врз тенки слоеви на метал како цилиндрична форма.

За да се избегне притисокот да ја оштети структурата на барометарот, вградени се извори со мала големина што спречуваат мелење на капсулите за мерење. На ова можете да поставите пенкало кое е одговорно за насочување на ротирачкиот тапан. Овој тапан е одговорен за ротирање, така што дипломираната хартија може да се помести и милјите да ги следат вредностите на атмосферскиот притисок на хартијата. Благодарение на употребата на барограф, можно е детално да се знае и да се набудува различните континуирани промени на кои е подложен барометарот. Покрај тоа, можеме да ги знаеме вредностите на атмосферскиот притисок.

Записи во барографот

измери атмосферски притисок

Кога атмосферата е мирна, во метеорологијата е познато како барометриско мочуриште. Тука се однесува кога на графиконите може да се регистрираат вредности на позитивни или негативни промени. Ова е местото каде што се повикуваат климатските промени кога нагло се појави една од овие промени. Лесно можете да ги протолкувате овие врвови познати и како пили заби.

Работата на овој апарат се заснова на различните деформации на мевот со вакуум внатре, чувствителен на промени во атмосферскиот притисок. На овој начин, може да се компресира кога има висок притисок и да се истегне кога има низок притисок. Неговото движење се пренесува со систем на држела што е поврзан со рака што е одговорна за снимање на податоците со пенкало. Пенкалото е обично од типот лажица и се наоѓа на крајот. Регистрацијата се прави на ролерот што ротира на својата оска благодарение на внатрешниот механизам за часовник.

Постојат некои модели кои, во зависност од големината на валјакот, можат да траат повеќе или помалку. Повеќето модели обично траат околу една недела која колку време е потребно пенкалото да го потроши мастилото и да напише целиот валјак.

Логично е да се мисли дека ако атмосферскиот притисок се должи на тежината на воздухот над одредена точка на површината на земјата, мора да претпоставиме дека колку е повисока точката, толку ќе биде помал притисокот, бидејќи количината на воздухот по единица е исто така помала. погоре. Атмосферскиот притисок се мери исто како и брзината, тежината итн. Се мери во атмосфери, милибари или mm Hg (милиметри жива). Нормално, атмосферскиот притисок што постои на ниво на морето се зема како референца. Потребна е вредност од 1 атмосфера, 1013 милибари или 760 mm Hg, а литар воздух тежи 1,293 грама. Единицата што најмногу ја користат метеоролозите е милибарската. Сите овие вредности се заведени во барографот.

Барограф и барометар

барограф

Всушност, со цел да се измери атмосферскиот притисок, се користат барометри. Постојат барометри од разни видови. Најпознато е барометарот на живата што го измислил Торичели. Тоа е цевка во форма на буквата У со затворена гранка во која е нацртан вакуумот, така што притисокот во највисокиот дел на оваа гранка е нула. На овој начин може да се измери силата што ја врши воздухот врз течната колона и да се измери атмосферскиот притисок.

Атмосферскиот притисок се должи на тежината на воздухот над одредена точка на површината на земјата, затоа, колку е повисока оваа точка, толку ќе биде помал притисок, бидејќи помалку количество воздух има. Можеме да кажеме дека атмосферскиот притисок се намалува во надморска височина. На пример, на планина, количината на воздух во највисокиот дел е помала од онаа на плажа, поради разликата во висината.

Притисокот се намалува со висината нормално. Колку повисоко се искачуваме во надморска височина, толку помалку притисок имаме и толку помала сила има воздухот врз нас. Нормалната работа е што се намалува со брзина од 1 mmHg на секои 10 метри висина.

Однос со метеоролошки појави

Како што споменавме претходно, атмосферскиот притисок е една од најважните варијабли за предвидување на метеоролошките појави. Дождови, ветрови, бури и сл. Тие се поврзани со нивото на атмосферскиот притисок. Во исто време, Овие вредности се директно поврзани со висината на која се наоѓаме и количината на инцидентно сончево зрачење. Зраците на сонцето создаваат движења на воздушните маси кои ги активираат различните атмосферски појави што ги знаеме.

Поради оваа причина, важноста на мерењето на атмосферскиот притисок и употребата на барограф и барометар е неопходна за временска прогноза.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за карактеристиките и употребата на барографот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.