Атомски модел на Радерфорд

Атомски модел на Радерфорд

По познанството Атомски модел на Томсон, кој сметаше дека електроните се во позитивно наелектризиран медиум, понапреден модел познат како Атомски модел на Радерфорд. Научникот задолжен за овој нов напредок на науката беше Ернест Радерфорд. Роден е на 20 август 1871 година и почина на 19 октомври 1937 година. За време на неговиот живот тој даде голем придонес во хемијата и воопшто во светот на науката.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви кажеме сè што треба да знаете за атомскиот модел на Радерфорд.

Експеримент со златни листови

Модел на златни лисја

Стариот модел на Томсон рече дека електроните се наоѓаат во позитивно наелектризиран медиум. Во 1909 година, Ернест Радерфорд, придружуван од двајца асистенти по име Гајгер и Марсден, направи студија позната како експеримент Златен лист, каде што беа во можност да потврдат дека Добро познатиот „пудинг од суво грозје“ на Томсон беше погрешен. И, тоа е дека овој нов експеримент беше во можност да демонстрира дека атомот има структура со силно позитивно полнење. Овој експеримент или би можел да помогне во обновување на некои заклучоци што завршиле презентирани како атомски модел на Радерфорд во 1911 година.

Експериментот познат како Лист од злато не беше единствен, но тие беа спроведени помеѓу 1909 и 1913 година. За ова, тие користеа лабораториите за физика на Универзитетот во Манчестер. Овие експерименти беа од големо значење бидејќи може да се утврдат нови заклучоци од нивните резултати што достигнаа револуционерен атомски модел.

Овој експеримент се состоеше од следново: тенок лист злато дебел само 100nm требаше да биде бомбардиран со голема количина алфа честички. Овие алфа честички беа и јони. Тоа е, атоми кои немаат електрони, така што тие имале само протони и неутрони. Имајќи неутрони и протони, вкупниот полнеж на атомот бил позитивен. Овој експеримент главно имаше за цел да потврди дали моделот на Томсон е точен. Ако овој модел беше во право, алфа честичките требаше да поминат низ атомите на златото во права линија.

Со цел да се проучи отклонувањето предизвикано од алфа честички, треба да се постави флуоресцентен цинк сулфид филтер околу фината златна фолија. Резултатот од овој експеримент е дека е забележано дека некои честички можат да поминат низ атомите на златото на листот во права линија. Сепак, некои од овие алфа честички беа отклонети во случајни насоки.

Заклучоци од експериментот Златен лист

Експерименти

Со оглед на овој факт, не беше можно да се потврди она што се сметаше за претходните атомски модели. И, овие атомски модели посочија дека позитивниот полнеж се дистрибуира рамномерно во атомите и ова ќе го олесни преминувањето, бидејќи неговото полнење нема да биде толку силно во одредена точка.

Резултатите од овој експеримент со златни листови беа тотално неочекувани. Ова го натера Радерфорд да помисли дека атомот има центар со силно позитивно полнење што прави алфа честичка обидете се да го изгаснете отфрлен од централната структура. Со цел да се воспостави посигурен извор, честичките се разгледуваа во количини од оние што се рефлектираа и оние што не беа. Благодарение на овој избор на честички, беше можно да се одреди големината на јадрото во споредба со орбитата на електроните што се околу него. Исто така, може да се заклучи дека поголемиот дел од просторот на атомот е празен.

Можеше да се види, некои алфа честички се отклонети од златната фолија. Некои од нив отстапуваа само под многу мали агли. Ова помогна да се заклучи дека позитивниот полнеж на атомот не е рамномерно распореден. Тоа е, позитивниот полнеж се наоѓа на атом на концентриран начин во многу мал волумен на простор.

Многу малку алфа честички се вратија назад. Ова отстапување покажува како што следува, рече дека честичките може да се вратат. Благодарение на сите овие нови размислувања, атомскиот модел на Радерфорд може да се утврди со нови идеи.

Атомски модел на Радерфорд

Ернест Радерфорд

Toе проучиме кои се принципите на атомскиот модел на Радерфорд:

 • Честички кои имаат позитивен полнеж во внатрешноста на атомот распоредени се во многу мал волумен ако го споредиме со вкупниот волумен на споменатиот атом.
 • Скоро целата маса што ја има еден атом е во споменатиот мал волумен. Оваа внатрешна маса беше наречена јадро.
 • Електроните кои имаат негативни полнежи се наоѓаат како ротираат околу јадрото.
 • Електроните ротираат со голема брзина кога се околу јадрото и тоа го прават во кружни патеки. Овие траектории биле наречени орбити. Подоцна ќе направам тие се познати како орбитали.
 • И тие електрони кои биле негативно наелектризирани и јадрото на позитивно наелектризираниот атом секогаш се држат заедно благодарение на електростатската привлечна сила.

Прифаќање и ограничувања на атомскиот модел на Радерфорд

Како што се очекуваше, овој нов модел предвидуваше сосема нова панорама на атомот во научниот свет. Благодарение на овој атомски модел, многу подоцнежни научници можеа да го проучат и утврдат бројот на електрони што ги има секој елемент во периодичниот систем. Покрај тоа, може да се направат нови откритија што ќе помогнат да се објасни функционирањето на атомот на наједноставен начин.

Сепак, овој модел има и некои ограничувања и грешки. Иако тоа беше напредок во светот на физиката, тие не беа ниту совршен ниту целосен модел. И дали е тоа од според законите на tonутн и важен аспект на законите на Максвел, овој модел не може да објасни одредени работи:

 • Тој не можеше да објасни како негативните полнежи се во можност да се држат заедно во јадрото. Според електронската тибија, позитивните обвиненија мора да се одбиваат едни од други.
 • Друга контрадикција беше кон основните закони на електродинамиката. Ако се смета дека електроните со позитивен полнеж ротираат околу јадрото, тие треба да испуштаат електромагнетно зрачење. Со емитување на ова зрачење, се троши енергија за да се срушат електроните во јадрото. Затоа, пругавиот атомски модел не може да ја објасни стабилноста на атомот.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за атомскиот модел на Радерфорд.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.