Астрономски часовник

астрономски часовник

El астрономски часовник на еден град е една од највпечатливите туристички атракции бидејќи има голема историја и функција. На пример, за посетителите на Прага, астрономскиот часовник е едно од најпосетуваните места. Меѓу приказните што се раскажуваат има и некои неверојатни.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви ја кажеме целата историја и карактеристики на астрономскиот часовник.

Астрономски часовник способен да прикажува време

Стара технологија

Историјата на прашкиот астрономски часовник има бројни детали кои се тотално неверојатни. На пример, еден од нив е што стигнаа до мајсторот кој го изгради речениот часовник за да не може да создаде друг таков. Има и такви кои веруваат дека станува збор за амајлија што служи за да ги зачува сите граѓани целосно безбедни. Како што напредува технологијата и се открива реалноста за одредени митови во историјата, ги оставаме овие приказни зад себе за да се фокусираме на тоа како тие работат. Уште минувајќи ги годините, парчињата на астрономскиот часовник остануваат фасцинантни за секој убител на аналогни системи.

И тоа е дека тоа е часовник способен да покажува време на многу начини. Дизајнот е оној на астролаб и се состои од 3 брзини што се способни да обележат 5 моменти на време истовремено. Ако погледнеме во горниот дел, гледаме куклен театар сместен помеѓу две ролетни во кои се нацртани 12-те апостоли. Секој од нив заминува на секои 60 минути за да покаже колку е часот. Бројките се помодерни од часовникот, иако датираат од XNUMX век. Ова значи дека фигурите се воведени по нивното создавање.

На дното од него имаме календар кој има илустрации за месеците и сезоните. Исто така, наведете кој е Светител на секој ден од годината. Двете страни имаат уметнички интерес што привлекува илјадници туристи во Прага од година во година. Скапоцен камен на овој часовник е централното тело бидејќи беше парче првично дизајнирано во 1410 година.

Капацитет на астрономски часовник

часовник од Прага

И тоа е дека овој часовник е многу впечатлив бидејќи е способен да го означи времето на пет различни начини. Неговиот систем на парчиња е доста iousубопитен. Toе ги детализираме секој од нив. Од една страна, го имаме златното сонце што се движи околу хороскопскиот круг. Ова парче е способно да ни покаже три часа во исто време. Првата индикација е положбата на златната рака. Сместено е на римски броеви и ни го кажува времето во Прага. Кога раката поминува низ златните линии, тоа го означува времето во форма на нееднакви часови. И на крај, кога поминуваат низ надворешниот прстен, тие ги обележуваат часовите по изгрејсонцето според боемското време.

Друга од можностите на астрономскиот часовник е да го означи времето помеѓу изгрејсонце и зајдисонце. Системот што го означува ова време е поделен на 12 „часови“. За да го направите ова, користете го растојанието помеѓу сонцето и центарот на сферата. Имајте на ум дека оваа мерка се менува во текот на целата година, бидејќи не сите денови се со иста должина. Како што се приближуваме до летната сезона, деновите се подолги, а времето помеѓу изгрејсонце и зајдисонце е подолго. Напротив, кога сме во зимско време имаме помала должина помеѓу изгрејсонцето и зајдисонцето.

Трето, на надворешниот раб на астрономскиот часовник се карактеризираат броеви напишани во златно писмо на Швабахер. Овие броеви се задолжени за означување на работите, како што е направено во Бохемија и почнува да се обележува од 1 часот навечер. За да може да се совпадне со сончевото време, прстените се движат во текот на целата година за да може попрецизно да се мери.

Од друга страна, го имаме хороскопскиот прстен. Тој е одговорен за означување на локацијата на сонцето на еклиптиката. Еклиптиката не е ништо повеќе од кривата низ која се движи земјата околу сонцето. Тоа е линијата каде се одвива движењето на копнениот превод. Редоследот на хороскопскиот прстен се објаснува како основа на елиптичната рамнина. Прилично вообичаено да се најде во кој било астрономски часовник. Движењето зависи од дискот што го движи хороскопскиот прстен.

Некои iosубопитства

астрономски карактеристики на часовникот

Редоследот на овој прстен се должи на употребата на стереографска заштита на еклиптичката рамнина. Северниот пол се користи како основа на оваа рамнина. Можеби изгледа како чуден дел, но тоа е аранжман кој се наоѓа во повеќето астрономски часовници. Конечно, еден од куриозитетите е тоа постои лунарна сфера што ни ги покажува фазите на нашиот сателит. Движењето тука е слично на главниот часовник, но нешто побрзо. Поголемиот дел од истакнувањето што го освоил астрономскиот часовник се наоѓал во централното тело.

Друг куриозитет е што тој е составен од стационарен диск во центарот и неколку ротирачки дискови кои работат целосно независно. Како резиме, гледаме дека има хороскопски прстен и надворешен раб што се напишани со типографија на Швабахер. Исто така, има три игли: едната е раката, втората рака е сонцето кое се движи низ него од горе надолу и трета pointвездена точка што е поврзана со хороскопскиот прстен.

Денес тоа може да биде прилично едноставен систем по изглед, но во своето време тоа беше техничко чудо. Зборуваме дека првото парче е изградено во 1410 година и нема што повеќе да се споредува технологијата од тоа време со сега. Треба да се напомене дека механичкиот систем е толку бавен што е невозможно да се цени движењето со човечко око во реално време. Ако сакаме да го видиме движењето на астрономскиот часовник, мора да снимаме, а потоа да напредуваме. Постојат и некои компјутерски модели каде што можеме да направиме различни тестови за да видиме како се движи и како работи.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за прашкиот астрономски часовник и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.