Астероиди

астероидот

Универзумот е фантастична работа што треба да се знае. Секој ден учиме повеќе за тоа и ги дешифрираме мистериите што се однесуваат на работењето на сè. Сигурно сте виделе или разговарале за нив астероиди. Исто така е можно да сте ги помешале со метеоритите затоа што не ги познавате добро концептите. Астероидите не се ништо повеќе од мали предмети формирани од карпи, главно, и кои, како и останатите планети, кружат околу Сонцето.

Ако имате прашања за тоа што се астероиди и како тие се разликуваат од метеоритите, ова е вашиот пост. Сето ова ќе ви го објасниме детално.

Што е астероид и кои карактеристики ги има

орбити на астероиди

Како што споменавме, астероидот не е ништо друго освен карпест објект што кружи околу Сонцето. Иако неговата големина не е иста со таа на една планета, неговата орбита е слична. Постојат многу астероиди кои кружат околу нас Сончев систем. Огромното мнозинство од нив го формираат она што го знаеме како појас на астероид. Овој регион се наоѓа помеѓу орбитите на Марс y Јупитер. Како и планетите, нивната орбита е елиптична.

Тие не само што се наоѓаат во овој појас, туку можат да се најдат и во траекторијата на другите планети. Ова значи дека овој карпест објект ја има истата патека околу сонцето, но нема за што да се грижите. Можеби мислите дека ако астероид се наоѓа во истата орбита со нашата планета, ќе дојде време кога може да се судри и да предизвика катастрофи. Ова не е вака. Нема потреба да се грижите бидејќи не се судираат.

Брзината со која астероидите кои се во истата орбита како орбитата на планетите, обично одат со иста брзина. Затоа, тие никогаш нема да се сретнат. За да се случи ова, или Земјата ќе мора да се движи побавно, или астероидот треба да ја зголеми својата брзина. Ова не се случува во вселената, освен ако не постои надворешна сила што го прави тоа. Во меѓувреме, законите за движење се регулираат со инерција.

Видови астероиди

Астероиден појас

Овие астероиди доаѓаат од формирањето на Сончевиот систем. Како што видовме во некои статии, Сончевиот систем се формирал пред околу 4.600 милијарди години. Ова се случи кога голем облак од гас и прашина се сруши. Како што се случи ова, поголемиот дел од материјалот падна во центарот на облакот, формирајќи го Сонцето.

Остатокот од материјалот стана планета. Сепак, предметите што се наоѓаат во појасот на астероидот немаа шанса да станат планета. Бидејќи астероидите се формираат на различни места и услови, тие не се исти. Секој е формиран на различно растојание од Сонцето. Ова ги прави условите и составот исто така различни.

Наидуваме на предмети кои не се кружни, туку имаат нерамни и неправилни форми. Овие се формираат со континуирани удари со други предмети сè додека не бидат такви.

Другите се со дијаметар од стотици километри и огромни. Тие се помали, како камче. Огромното мнозинство од нив е направено од различни видови карпи. Многу од нив имаат добра количина на никел и железо.

Кои информации се извлекуваат?

Орбита на астероиди

Овие карпести објекти можат да ни дадат некои информации за познавањето на универзумот. Бидејќи се формирале истовремено со остатокот од Сончевиот систем, овие вселенски карпи можат да ни дадат информации за историјата на планетите и Сонцето. Научниците можат да ги испитаат овие астероиди за да добијат информации за тоа.

Имало неколку вселенски мисии на НАСА каде биле забележани астероиди. Во летот што леталото NEED Shoemaker го направи кон Ерос (името што му е дадено на астероид) слета на него со цел да се добијат одредени податоци за составот и формирањето на карпестиот објект. Имало и други истражувачки вселенски мисии како вселенското летало „Зора“ да го посети појасот на астероид во кој бил анализиран Веста, астероид голем колку мала планета и вселенското летало ОСИРИС-РЕКС кое служело за посета на блискиот астероид. На Земјата наречен Бенну и донесе примерок на нашата планета.

Разлики со метеорити

Метеорит

Како што споменавме на почетокот на статијата, сигурно некогаш сте погрешиле метеорит со астероид. А, астероидите се класифицираат според положбата во која се наоѓаат во Сончевиот систем. На пример, веќе ги кажавме оние што се наоѓаат во астероидниот појас помеѓу Марс и Јупитер. Постојат и други кои се нарекуваат НЕА бидејќи се поблиску до Земјата. Ги наоѓаме и Тројанците, кои се оние околу орбитата на Јупитер.

Од друга страна, ги имаме Кентаурите. Ова се оние што се наоѓаат во надворешниот дел на Сончевиот систем, близу до Орт облак. Конечно, остануваме со астероидите кои коорбираат на Земјата. Ова е, кои се „заробени“ од гравитацијата и орбитата на Земјата за подолг временски период. Тие исто така можат да заминат повторно.

Досега се надевам дека сè е добро. Сега е време да се знае што е метеорит. Метеоритот не е ништо повеќе од астероид кој навистина ја погоди Земјата. Ова име е дадено затоа што, кога влегува во атмосферата, остава трага на светлината наречена метеор. Овие се опасни за луѓето. Сепак, нашата атмосфера нè штити од нив, бидејќи кога ќе дојдат во контакт со неа, тие завршуваат како топење.

Во зависност од составот што го имаат, тие можат да бидат камени, метални или обете. Ударот на метеоритот исто така може да биде позитивен, бидејќи може да се добијат многу информации за тоа. Можно е да може да предизвика штета ако е доволно голема за атмосферата да не ја уништи целосно кога ќе дојдат во контакт. Ова може да се предвиди денес со познавање на неговата траекторија.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за астероидите и метеоритите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.