Сè што треба да знаете за астеносферата

Слоеви на Земјата

Еден од слоеви на Земјата најдено под литосферата е астеносфера. Тоа е слој составен главно од цврста карпа што е подложен на толкав притисок и топлина што може да се однесува на пластичен начин и да тече. Се нарекува калаплив слој поради неговата текстура и состав. Овој слој има бројни практични апликации во познавањето на нашата планета и во областа на геологијата.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за астеносферата.

клучните карактеристики

карактеристики на астеносферата

Карпите што се наоѓаат толку многу во астеносферата имаат помала густина од оние што се наоѓаат во Земјина кора. Ова ги прави тектонските плочи на литосферата способни да се движат по површината на земјата како да лебдат. Тие го прават ова движење низ карпите за качување и тоа го прават многу бавно.

Еден начин да се нарече астеносфера е горната мантија. Се сеќаваме дека слоевите на Земјата се поделени на 3: кора, мантија и јадро. Оние области на целата планета каде можеме да ја најдеме астеносферата поблиску до површината на земјата се под океаните. Ова е местото каде што има некои области каде што има многу мала дебелина на литосферата. Благодарение на овие области, составот и структурата на астеносферата можат да се испитаат во длабочина.

Вкупната дебелина на овој слој на Земјата се движи од 62 до 217 милји. Неговата температура не може да се мери директно, но може да се знае преку индиректни истраги. Се верува дека може да се движи помеѓу 300 и 500 степени Целзиусови. Поради оваа интензивна топлина станува целосно еластичен слој. Тоа е, има текстура што може да се обликува како да имаме работа со нешто слично на кит.

Како што споменавме претходно, карпите имаат помала густина и се делумно стопени. Ова се должи на мешањето на високите температури заедно со големиот притисок што го издржуваат.

Конвекциски струи во астеносферата

Конвекциски струи

Сигурно сте слушнале за струи на конвекција на земјата мантија. Овие струи на струење ќе бидат благодарение на фактот дека топлината од едно место се пренесува на друго преку движење на флуид како што е стопена карпа. Функцијата на пренос на топлина на струењата на конвекција се оние што ги придвижуваат океанските струи на земјата, атмосферската клима и геологијата.

Благодарение на движењето на внатрешните температури и стопените карпи, тектонските плочи можат да се движат. Ова е главната причина зошто континентите не се фиксирани на едно место, туку се движат секоја година, иако се минимално препознатливи растојанија. За само околу 10.000 години, континентите се поместија само еден километар. Меѓутоа, ако го анализираме ова на скала од геолошко време Можеме да потврдиме дека, во иднина милиони години од сега, можно е тектонските плочи повторно да го формираат она што некогаш било познато како супер континент наречено Пангеа.

Конвекцијата е различна од спроводливоста бидејќи последното е пренос на топлина помеѓу супстанциите што се во директен контакт. Она што ги предизвикува струите на конвекција на мантијата се стопените карпи во длабочините кои циркулираат поради промени во температурата. Овие карпи се во полу-течна состојба, така што можат да се однесуваат како друга течност. Тие се издигнуваат од дното на мантијата и откако ќе станат потопла и помалку густи поради топлината на јадрото на Земјата.

Бидејќи карпата ја губи топлината и влегува во земјината кора, станува релативно постудена и, според тоа, повеќе густа. На овој начин повторно се спушта кон јадрото. Се верува дека оваа постојана циркулација на стопена карпа е она што директно придонесува за формирање на вулкани, земјотреси и поместување на континентите.

Брзина на струења на струење и важност на астеносферата

Астеносфера и карактеристики

Брзината со која одат струите на конвекција на мантијата е обично околу 20мм / година, така што тешко може да се смета за забележлива вредност. Оваа конвекција е повисока во горната мантија од конвекцијата во близина на јадрото. Само еден циклус на конвекција во астеносферата може да трае околу 50 милиони години. Затоа, претходно ја спомнавме важноста за анализа на сите овие процеси преку геолошко време. Најдлабокиот циклус на конвекција во мантијата може да трае приближно 200 милиони години.

Во однос на важноста на астеносферата, можеме да кажеме дека таа влијае на атмосферата преку движењата на океанот и континенталните плочи. Во исто време, положбата на континентите и океанските сливови исто така го менуваат начинот на движење на воздухот и климата околу планетата. Да не беа овие струи на конвекција, движењето што го споменавме како континентален лебдат нема да постои. Тој е одговорен за формирање на планини, ерупција на вулкани и земјотреси.

Иако овие настани може да се сметаат за разорни на краток рок, има бројни придобивки од геолошка временска скала, како на пр формирање нов живот на растенијата, создавање нови природни живеалишта и стимулација на адаптација на живите суштества. Различните влијанија што ги има астеносферата на земјата служат за животот да се случи во поголема разновидност.

Покрај тоа, астеносферата е одговорна и за создавањето на новата Земјина кора. Овие области се наоѓаат на океанските гребени каде што конвекцијата предизвикува оваа астеносфера да се искачи на површината. Како што никнува делумно стопениот материјал, тој се лади, информирајќи нова кора.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за астеносферата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.