Арктички планински венец

арктички планински венец

Денес ќе разговараме за арктички планински венец. Тоа е планински систем на длабоко фрактурирани опсези. Познато е и под името Арктички карпи. Сместено е на североисточниот брег на Северна Америка. Има многу ледени врвови и големи планински глечери кои стануваат уникатен пејзаж. Тие се планински масиви кои се ограничуваат на исток со водите на Заливот Бафин и во северниот дел се граничи со Арктичкиот океан, па оттука и нивното име.

Во оваа статија ќе ви кажеме за сите карактеристики, геологија, флора и фауна на планинскиот венец Арктик.

клучните карактеристики

снег во планинските венци

Тоа е планински венец што се протега од северниот врв на полуостровот Лабрадор и го окупира целиот брег и повеќето острови на канадскиот арктички архипелаг. Тие поминуваат на вкупно растојание од повеќе од 2.700 километри. Има бројни ледени врвови и изобилство на глечери кои формираат огромни ледени полиња. Административно, таа исто така припаѓа целосно на автономната територија на Нунавут, иако југоисточниот дел припаѓа на провинциите Newуфаундленд и Лабрадор и Квебек.

Тоа е систем што е поделен на низа планински масиви и кои имаат некои планини кои имаат висина поголема од 2.000 метри. Највисокиот врв е познат како врв Барбо и е висок 2.616 метри. Позната е и како највисоката точка во источна Северна Америка. Целиот овој планински систем е заедно со карпести планини, од првите двајца во Канада. Таа е една од еко-зоните што се граничи со северниот дел на Арктичкиот океан, додека во делот на секторот Лабрадор има клима позната како тајга. Изгледа дека тајга-штитот не влијае на екозоната, каде што се наоѓа најголемиот дел од биодиверзитетот, ниту пак влијае на пограничните области. Ова е затоа што нивните биолошки својства се спротивни.

Во овој случај, наоѓаме студена клима наспроти топла клима и некои различни растителни видови, како и фауна кои се прилагодени на различни средини. Се издвојува по тоа што има предел во кој доминираат огромни поларни ледени полиња со алпски глечери и внатрешни фјордови. Целиот овој сет на екосистеми формира уникатен пејзаж со огромна убавина. Има големи гранични водни тела со различни услови на животната средина со многу арктички региони кои се слични во светот. За нивниот терен се знае дека имаат непростливи услови, иако луѓето одржувале утврдено население од околу илјада луѓе.

Услови на животната средина на планинскиот венец Арктик

глечери на арктичкиот планински масив

Целиот предел е 75% покриен со мраз или изложена основа. Овде ја наоѓаме добро познатата трајно замрзната почва позната како вечна мраз. Овој вечен мраз останува во текот на целата година и го прави животот на растенијата и животните малку поретки. Имајте на ум дека за да постои живот мора да постои синџир на исхрана. Како резултат на овој синџир е како се постигнуваат различни врски со кои животните и растенијата можат да напредуваат.

Во планинскиот венец Арктик просечната температура тоа се движи од 6 степени во текот на летото до -16 степени во зима. Овие ниски температури ја прават вегетацијата во голема мерка отсутна. Главно, причината зошто нема растенија се должи на постојан мраз и снег. Планинскиот венец Арктик е прилично тесна екозона кога ќе се спореди со другите области во Канада.

Тука е најсеверниот планински масив во светот. Тие се познати како Планини Челинџер и се наоѓаат во северозападниот регион на островот. Со оглед на важноста што ја имаат за екосистемите и еколошката рамнотежа на природата, утврден е периметар со категоријата заштитено природно подрачје. Познат е како резерват на националниот парк Планините Торнгат, лоциран на полуостровот Лабрадор и опфаќа голем дел од јужниот врв на арктичкиот опсег. Ова заштитено природно подрачје е одговорно за заштита на многу видови арктички диви животни, како што се поларните мечки, соколи од зрна, златни орли и карибу.

Заштитено природно подрачје на планинскиот венец Арктик

планини торнгат

Природниот парк е основан на 22 јануари 2005 година, правејќи го првиот национален парк создаден во Лабрадор. Има голем број на глечери и поларни капачиња чиј најсув регион е северниот дел и е покриен со ледени капачиња. Глечерите се почести на крајниот југ бидејќи се повеќе влажни. Ако одиме на островот Елесмер, гледаме дека голем дел од опциите се покриени со глечери и мраз. Во текот на целиот 500 век, целиот северозападен брег на островот бил покриен со огромна ледена полица со големина од 90 километри. Како што се очекуваше, овие планински масиви се погодени од влијанието на глобалното затоплување. Целата оваа област на мраз е намалена за XNUMX% како резултат на ефектите од зголемувањето на температурата предизвикано од емисија на стакленички гасови.

Постои студија спроведена во 1986 година за ефектите на глобалното затоплување на планинскиот масив Арктик и беше откриено дека 48 км2, вклучително 3.3 км 3 (0.79 кубни милји) мраз, се распаднале од ледените полици во Милн и Ајлс. 1959 и 1974. Целиот преостанат најголем дел од густиот копнен морски мраз е познат како полица за мраз Вард Хант. Распаѓањето на полиците за мраз во Елесмер продолжи во XNUMX век: ледената полица Вард доживеа голем прекин во текот на летото 2002 година.

Кутијата за глобално затоплување, најголемиот прекин што е доживеан е оној на платформата што може да претставува закана за нафтената индустрија во морето Бофор.

Како што можете да видите, еден од најубавите планински масиви во светот е сериозно под влијание на ефектите од глобалното затоплување. Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за планинскиот масив Арктик и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.