Арктички глечери: од природна глетка до флаширана вода

Бизнисмен од Свалбарди

Слика - Свалбарди

Она што може да изгледа како шега со лош вкус е реалност што можеби на многумина не им се допаѓа, не залудно, Арктичките глечери не се баш во нивните најдобри години поради глобалното затоплување. Но, се чини дека тоа не му смета на Jamамал Куреши, професионалец за финансии на Вол Стрит.

Овој човек, на патување до архипелагот Свалбард (Норвешка), донел мраз од санта мраз до неговиот дом, каде што неговата сопруга подготвила чај со таа вода. Вкусот им се допадна толку многу што тие започнаа да ги користат ледените брегови на архипелагот за да создадат свој бизнис: Арктичка вода во шишиња.

Ако сметаме дека топењето на мразот е еден од најголемите проблеми со кои се соочуваме, би можеле да помислиме дека земањето мраз од Арктикот за топење само ќе ја влоши ситуацијата. Но, за ова компанијата основана од Куреши, Свалбарди, имате два одговори. Првиот е тоа процент од цената на шишето, кој чини 94 евра, е дониран на Global Seed Vault, кој е центар што чува семе од голема разновидност на видови за да се избегне нивното истребување; а второто е тоа е сертифицирана како компанија без јаглерод и дека тие користат само санти мраз што се одвоени и лебдат во морето.

Загрижувачката работа е дека, според Куреши, тие користат санти мраз кои се создадени пред 4 илјади години од снег и дека загадувањето не успеало да ги опие, но не споменува никаква научна студија поткрепи ги твоите зборови.

Одмрзнете се во архипелагот Свалбард

Свалбард одмрзнување. Слика - НАСА

Компанијата планира да продаде помеѓу 25 и 35 илјади шишиња годишно, направени со околу 30 тони мраз, нешто што за Питер Глејк, претседател на Пацифичкиот институт, на долг рок нема да биде одржливо бидејќи може да го забрза одмрзнувањето.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.