арктички Океан

арктички Океан

Помеѓу океаните на планетата, арктички Океан тоа е најмалото и најсеверното тело на вода. Исто така се смета за најстуден океан на нашата планета бидејќи поголемиот дел од нејзините води се покриени со огромна маса мраз во текот на целата година. Внатре е живот прилагоден на овие непријателски услови на студена клима. Сепак, тој е еден од океаните кои се најмногу погодени од негативните ефекти од климатските промени и глобалното затоплување.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите карактеристики, еволуција, флора и фауна на Арктичкиот океан.

клучните карактеристики

Карактеристики на Арктичкиот океан

Главната разлика што ја има со Антарктичен океан е тоа што има континентална платформа на која се наоѓа мразот. Во случај во кој топењето на мразот продолжува со оваа стапка, тоа ќе биде Јужниот Пол кој го зголемува нивото на морето. Арктичкиот океан нема континентална гребен, туку само замрзната вода. Ова предизвикува замрзнатиот шут да лебди во централните води. Овие големи маси на мраз се опкружени со целото море во текот на летните и зимските месеци, Како што водата замрзнува, нејзината дебелина ќе расте.

Сместено е на северната хемисфера во регионот кој е најблиску до Арктичкиот круг. Ограничува во региони близу до Азија, Европа и Северна Америка. Прекрсти води со него атлантски океан преку теснецот Фрам и Баренцовото Море. Исто така, се граничи со Тихиот океан преку Беринговиот теснец и целиот крајбрежен брег на Алјаска, Канада, Северна Европа и Русија.

Неговата главна длабочина е помеѓу 2000 и 4000 метри. Има вкупна површина од околу 14.056.000 квадратни километри.

Формирање и клима на Арктичкиот океан

Топење мраз

Иако формирањето на овој океан не е добро разбрано, се смета дека тој е формиран одамна. Постојат екстремни услови на животната средина што ги отежнуваат студиите за овој океан. Населено е со население од Ескими околу 20.000 XNUMX години. Овие луѓе беа во можност да се прилагодат на екстремните временски услови што се наоѓаат на овие места. Од генерација на генерација тие беа во можност да го пренесат потребното знаење за да можат да се прилагодат и да се навикнат на животот на овие места.

Во овој океан се пронајдени фосили кои укажуваат на доказ за органски живот кој е трајно замрзнат. Се проценува дека прави приближно пред околу 70 милиони години ги имаше истите услови што ги има Средоземното море денес. И тоа е дека во некои времиња и периоди на геолошко време овој океан е целосно откриен без мраз.

Просечни температури во текот на зимата во ова пад на океанот до вредности од -50 степени, што го прави опстанокот на ова место доста одисеја. Поларната клима е една од најстудените на планетата, поради што има повеќе или помалку упорни и многу ниски годишни температури. Главно е поделена на две сезони од по околу 6 месеци. Toе ги анализираме двете станици што се наоѓаат во Арктичкиот океан:

  • Лето: Во текот на летниот месец температурите осцилираат околу 0 степени и има континуирана светлина од сонцето 24 часа на ден. Постојат и континуирани и снежни магли што прават мразот да не се топи целосно. Од летното сметање на времето има и слаби циклони со дожд или снег.
  • Зима: температурата достигнува вредности од -50 степени и постои вечна ноќ. Во овој период од годината, сонцето не се гледа во кое било време. Небото е чисто, а временските услови стабилни. Ова е затоа што нема никакво влијание од сончевата светлина.

Не можеме да заборавиме дека главната причина што постојат метеоролошки појави е поради дејството на сончевата светлина. Затоа, во текот на зимските месеци има многу стабилни временски услови. Поради ефектите од климатските промени и глобалното затоплување, температурите во летните месеци се повеќе растат, предизвикувајќи скоро целосно топење на целиот Арктички океан.

Флора и фауна на Арктичкиот океан

Иако овој океан е во екстремни услови, постојат бројни цицачи кои се прилагодени на овие средини. Повеќето од нив имаат бело крзно што служи како маскирна и заштита од студ. Може да сметате повеќе или помалку околу 400 видови животни и се прилагодени на силниот студ во овој регион. Меѓу најпознатите имаме 6 видови фоки и морски лавови, китови од разни видови и поларна мечка, кои се најпознати.

Постојат и микроскопски мекотели познати како крил кои играат витална улога во морската еколошка пирамида. Вегетацијата е многу оскудна, едвај составена од мов и лишаи.

Ледените капачиња што се формираат во Арктичкиот океан се големи замрзнати маси. Не-водната површина расте двапати по големина во текот на зимата и тие се опкружени со ледена вода во текот на летото. Овие капачиња обично достигнуваат дебелина од околу 2 до 3 метри и постојано се трогнат од водите и ветровите што доаѓаат од Сибир. На крајот можеме да видиме некои парчиња мраз што се судираат едни со други и стануваат целосно споени. Ова создава гребен на вдлабнатина што е повеќе од три пати поголема од дебелината на капачињата што првично биле формирани.

Може да се каже дека соленоста на овој океан е најмал на целата планета. Ова се должи на фактот дека испарувањето е многу мало, а топената вода, која е слатка, влијае на тоа.

Сегашната ситуација

Се проценува дека во овој океан Пронајдени се 25% од сите светски резерви на нафта, природен гас, калај, манган, злато, никел, олово и платина. Ова значи дека одмрзнувањето овозможува пристап до овие ресурси како енергетска и тактичка зона од витално значење за иднината. Овој океан е најголемиот природен резерват за слатка вода во светот. Неговото одмрзнување предизвикува негово непосредно пропаѓање.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за Арктичкиот океан.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.