Арктичкиот мраз се топи и во зима

Одмрзнете се на Арктикот

Иако може да биде curубопитен, Арктичкиот мраз продолжува да се топи во зима, како што откриваат најновите податоци за јануари од Националниот центар за снег и мраз (НСИЦ). Тој месец заврши со 13,06 милиони квадратни километри мраз, 1,36 милиони км2 помалку отколку за време на референтниот период што трае од 1981 до 2010 година.

Температурите во овој дел од светот стануваат премногу жешки за да може да се одржи мраз, така Арктикот е предвидлив без својата снежна покривка во иднина.

Арктичкиот океан забележал температура од најмалку 3 степени Целзиусови над просекот. Во морето Кара и Баренц ова зголемување се зголеми до 9ºС. На страната на Пацификот, термометарот прочитал околу 5ºC повеќе од просекот; од друга страна, во Сибир температурата беше до 4ºC пониска од нормалната.

Оваа промена беше резултат на циркулацијата на атмосферата, која повлекува потопол воздух од југ и ослободување на топлина во атмосферата од областите на отворено вода. Покрај тоа, притисокот на нивото на морето беше повисок од вообичаеното во централниот дел на Арктикот, така што топол воздух од Евроазија можеше да се пренесе преку тој регион на Арктикот.

Одмрзнување на Арктикот

Слика - NSIDC.org

Ако ништо не се смени Просечната температура се очекува да се искачи за 4-5 степени до средината на векот, што би претставувало двојно повеќе од она што се очекува да се зголеми на северната хемисфера како целина. Што се однесува до мразот, тој може скоро целосно да исчезне, со уште помалку од 1 милион квадратни километри, секое лето од 2030-тите, што сигурно и за жал ќе значи истребување на поларни мечки.

За повеќе информации, препорачуваме да направите кликнете овде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.