Аристарх од Самос

Еден од математичарите и астрономите кои оставиле трага во своите откритија беше Аристарх од Самос. Станува збор за научник кој развил револуционерна хипотеза за своето време. И тоа е дека, во античко време, беше опасно да се спротивстави на предвиденото. Сепак, овој човек тврди дека Сонцето, а не Земјата, е фиксниот центар на Универзумот. Тој исто така тврдеше дека Земјата заедно со другите планети се врти околу Сонцето. Се разбира, ова предизвика бурни реакции кај луѓето кои веруваа дека Земјата е центарот на универзумот низ геоцентрична теорија.

Во оваа статија ќе ви кажеме за подвизите и реперкусиите што ги имаше Аристарх од Самос во историјата на математиката и астрономијата.

Информација лична

Аристарх Самоски на статуа

Аристарко де Самос беше автор на научното дело „Од големината и оддалеченоста на Сонцето и Месечината“. Во оваа книга тој објасни и покажа една од најточните пресметки дека во тоа време имало можно растојание помеѓу нашата планета и Сонцето. Во една од неговите изјави тој рече дека theвездите се поголеми отколку што се чинеше. Дека, иако може да се гледаат како точки на небото, тие беа сонца поголеми од нашите. Големината на универзумот била многу поголема отколку што тврделе тогашните научници.

Роден е во 310 година п.н.е., па можете да ги замислите основните сознанија што постоеле во тоа време. И покрај тоа, Аристарх од Самос беше во можност да образложи теории сосема вистинити за своето време. Починал во 230 година п.н.е. Ц во Александрија, Грција. Тој е првиот човек кој може да го проучи растојанието од нашата планета до Сонцето на прилично точен начин. Тој исто така проучувал и изјавил колкаво е растојанието помеѓу Земјата и Месечината. Тој ја создаде хелиоцентричната теорија, изјавувајќи дека Сонцето е центар на Универзумот, а не Земјата.

Благодарение на придонесите на овој научник, во XVII век, Никола Коперник беше во можност подетално да ги елаборира хелиоцентрична теорија. Да се ​​биде човек кој живеел толку одамна, нема многу информации за неговиот живот. Познато е дека тој е роден во Грција и бил астроном и математичар. Целиот живот го поминал во Александрија. Имаше влијанија од Египет што предизвика математиката на Грците да се развива со векови порано. Тој исто така имал охрабрување од Вавилон за астрономијата да се развива порано.

Од друга страна, отворањето на Истокот со Александар Велики, помогна да се разменат идеи кои значително придонеле за поимите од тоа време. Ова е контекстот во кој Аристарх од Самос ја развиваше хелиоцентричната теорија.

Главни придонеси на Аристарко де Самос

Научни дела

Еден од најважните придонеси е што тој успеа да открие дека планетите се оние што кружат околу Сонцето, вклучувајќи ја и Земјата. За да стигне до ова откритие, тој ја искористи логиката. Понатаму, Тој беше во можност да ја процени големината на Месечината и Земјата и да види колку се оддалечени еден од друг.

Тој беше во можност да открие дека, иако starsвездите изгледаат многу мали од небото, тие беа како сонца со огромна големина, но на многу далечни растојанија. Сите овие објаснувања служеа како наследство на хелиоцентричната теорија што ја користеше Никола Коперник.

Во античко време постоеле бројни теории за универзумот. Замислете да има легенди, приказни и лажни верувања. Многу од овие теории имаа многу фантазија на Богови, приказни итн. Хелиоцентричната теорија започна да револуционизира сè што имавме во тоа време. Се засноваше на следниве принципи:

 • Сите небесни тела не ротираат во една точка.
 • Центарот на Земјата е центар на месечината сфера. Ова значи дека орбитата на Месечината е околу нашата планета.
 • Сите сфери во универзумот (познати како планети) ротираат околу Сонцето и Сонцето е фиксната starвезда во центарот на универзумот.
 • Растојанието помеѓу Земјата и Сонцето е само занемарлива дел во споредба со растојанието помеѓу другите otherвезди.
 • Земјата не е ништо повеќе од сфера што се врти околу Сонцето и има повеќе од едно движење.
 • Theвездите се фиксни и не можат да се поместуваат. Ротацијата на Земјата е она што прави да се чини дека тие се движат.
 • Движењето на орбитата на Земјата околу Сонцето ги чини другите планети да се повлекуваат.

Значајност

Сонцето како центар на универзумот

Од сите утврдени точки на хелиоцентричната теорија, може да се соберат одредени податоци со цел да се добие поразвиена и детална работа во 1532 година. Во оваа година таа беше наречена „Во револуциите на небесните сфери“. Во оваа работа беа составени 7-те главни аргументи на теоријата и на подетален начин со пресметки кои го демонстрираат секој аргумент.

Аристарко де Самос има и други дела познати како „За големините и растојанијата на сонцето и месечината“ и друго „Револуциите на небесните сфери“. И покрај тоа што тој не е личност со фрази што влегуваат во историјата, тој има таква што е позната во античките книги и го кажува следново: „Битието е, битието не е.

Важноста на овој човек лежи во фактот дека тој бил првиот што ја формулирал хелиоцентричната теорија, нешто премногу напредно за неговото време. Тој препозна дека Земјата направи целосна револуција околу Сонцето и дека трае една година. Покрај тоа, таа успеа да ја лоцира нашата планета помеѓу Венера и Марс. Тој тврдеше дека theвездите се на скоро бесконечно растојание од Сонцето и дека се фиксни.

Од сите овие откритија беше можно да се наследи идејата дека Земјата не е центар на универзумот, туку дека тоа е Сонцето. Понатаму, тоа исто така помогна да се знае дека Земјата не само што се вртеше околу Сонцето, туку и врз себе на својата оска.

Се надевам дека со овие информации ќе можете да дознаете повеќе за Аристарко де Самос.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.