Арапско Море

карактеристики на арапското море

Меѓу морињата што се наоѓаат низ целиот Индиски Океан го имаме арапско море. Познато е и како Оманско Море или Арапско Море. Тоа е големо количество солена вода што е од голема економска важност бидејќи е трговска рута што ги поврзува Европа и индискиот потконтинент. Пред да се нарече Арапско Море, тоа беше познато со други имиња како Персиско Море, Еритрејско Море и Индиско Море.

Во оваа статија ќе ви кажеме за сите карактеристики, формирање, биодиверзитет и закани на Арапското Море.

клучните карактеристики

арапско море

Сместено е на северозапад на Индискиот океан. На запад е ограничен со Рогот на Африка и Арапскиот полуостров со Јемен и Оман на неговите рабови, на исток со индискиот потконтинент, на север со Пакистан и Иран, а на југ со дел од Индискиот океан. Едно од куриозитетите што го има ова море е да нема острови на средина. Сепак, има области каде просечната длабочина надминува 3.000 метри.

Реката Инд е најрелевантна што тече во целата нејзина област. Таа е една од најважните реки што му даваат вода на ова море. Неговата област ги вклучува Аденскиот Залив, Камбскиот Залив, Кутскиот Залив и Оманскиот Залив, кој е поврзан со Персискиот Залив преку теснецот Хормуз. Од сите овие помали тела, Аденскиот Залив и Заливот на Оман се неговите најважни гранки.

Не е море кое има мала големина, но не е ниту едно од најголемите во светот. Вкупната површина на Арапското Море тоа е приближно 3.8 милиони квадратни километри. Во некои области има големи длабочини кои помагаат во развојот на биодиверзитетот и ги минимизираат влијанијата врз животната средина. Најдлабоката површина на целото море е 4652 метри. Најобемната област регистрира до околу 2.400 километри, што е најшироко море.

Благодарение на овие карактеристики стана една од важните патишта на Европа со индискиот потконтинент.

Клима на Арапско Море

Toе ја опишеме преовладувачката клима на ова место. Можеме да опишеме еден вид клима која се движи од тропска до суптропска. Неговите води се релативно топли, има центар што регистрира просечни температури од 25 степени. Знаеме дека карактеристиките на ова море се под силно влијание на постоењето на монсуните. Монсуните се времиња на обилни дождови кои често оставаат економски катастрофи. Најнормално е што повеќе или помалку помеѓу месеците април и октомври, ветровите почнуваат да дуваат во југозападен правец, додека остатокот од годината обично дуваат во спротивна насока.

Во текот на сите овие специфични месеци се случуваат промени во животната средина. Сè започнува со ладење на морската површина. Истото важи и за промените во океанските струи. И тоа е дека океанските струи во текот на овие месеци од годината се обратни. Се произведува зона со минимален кислород што Карактеристично е за значително намалување на кислородот во регионот на морето. Овие услови генерираат формирање на извори. Извор Вести од темата се водите што ги придвижува ветерот и носат голема количина на хранливи материи кои влијаат на областите на Оман, Јемен и Сомалија. Благодарение на влечењето на хранливи материи и овие карактеристики, северниот регион на морето е богат со флора и фауна. Особено е богат за време на сезоната на монсуни.

Формирање на Арапско Море

Ајде да видиме кои се точките што ја направија оваа морска форма. Формирањето на Арапското Море било поврзано со оној на Индискиот Океан. Пред овој океан, се наоѓал океанот Тетис. Овој океан бил одговорен за одвојување на делот на Гондвана, на југ и Лауразија, на север, во најголемиот дел од ерата на Мезозоикот. Тоа е кога се мисли дека за време на периодот Јура и доцниот период на креда Ова е кога Гондвана започна да се распарчува и формира она што денес е познато како Африка и Индија.

Понатаму, во доцниот креда Мадагаскар и Индија беа дефинитивно разделени. Благодарение на ова, Индискиот Океан можеше да го зголеми својот простор и Арапското Море започна да се оформува на север. Сето ова се случи пред приближно 100 милиони години. Во тоа време, Индија се движеше со брзина од околу 15 петнаесет сантиметри годишно во правец кон Европа.

Биодиверзитет

биодиверзитет на арапското море

Ова море не само што стана рута помеѓу Европа и индискиот потконтинент, туку има и голема количина на биодиверзитет. Има доста променлива клима што се должи температурните разлики што постојат помеѓу копното и водата. Оваа промена на температурите и континуираниот контраст е она што ги прави монсуните да генерираат. Постојат различни видови на морски живеалишта во ова море, како што се корални гребени, кревети од морска трева, крајбрежни мангрови и банки со песок, меѓу другите. Сите овие екосистеми станаа дом на голем број видови риби и морски без'рбетници.

Флората е претставена со црвена, кафеава и зелена алга. За разлика од фауната, флората не е толку богата. Фауната е многу поимпресивен спектакл. Преживува благодарение на синџирот на исхрана што започнува со планктони што се развива благодарение на добротови што ги споменавме погоре. Овие извори се создаваат за време на сезоната на монсуни и помагаат водите да се хранат во остатокот од годината.

Меѓу најзначајните видови на фауна, имаме риба фенер, зелена желка, желка Хоксбил, баракуда, девојка, риба перка, кит на сперма, кит убиец, јастог, рак и други делфини.

Закани

арапско море

Конечно, ќе ги видиме заканите што ги има ова море бидејќи е витална комерцијална поморска рута помеѓу Европа и Азија. Со оглед на тоа што голем број бродови минуваат низ овие места, очигледно е дека има проблеми со еколошки ризици кои произлегуваат од овие човечки активности. Истекувањето на нафта го оштети здравјето и уби многу животни, вклучително и морски птици. Штетите во ова море се зголемуваат секој пат, бидејќи повеќе бродови се оние што ги транзитираат овие води.

Од друга страна, риболовот врши голем притисок врз морскиот биодиверзитет. Не секогаш се спроведува на одржлив начин и методите на фаќање може да вклучуваат случајно риболов или да ја оштетат животната средина.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за Арапското Море и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.