Антропоцентризам

карактеристики на антропоцентризмот

Денес ќе разговараме за еден вид доктрина што ја потврдува централната позиција на човечкото суштество во универзумот. Тоа е за антропоцентризам. Во оваа струја на размислување откриваме дека човечкото суштество е одговорно и е во центарот на сите нешта. Ако ја анализираме важноста од гледна точка на антропоцентризмот, ќе видиме дека само сите човечки интереси треба да добијат морално внимание. Тоа е различен вид на алтернатива на теоцентризмот што имала своја доминација во средниот век.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за антропоцентризмот и неговите карактеристики.

клучните карактеристики

антропоцентризам

Теоцентризмот беше претходна доктрина во која Бог се сметаше за центар на универзумот и насочуваше сè, вклучително и човечка активност. Бидејќи овие божествени слабости со текот на времето ја губеа важноста во историјата, целата одговорност беше дадена на човечкото суштество. На овој начин, само човечките интереси се оние кои добиваат морално внимание и се пред сè од значење во прашање. Преминот од теоцентризам во антропоцентризам значеше дека сите одговорности што ги имаа боговите и нивната важност ќе станат човечко суштество. Ова предизвика големи трансформации и во интелектуалното и во уметничкото поле.

Знаеме дека тоа настанало на почетокот на модерното време токму во преносот помеѓу доцниот среден век и модерното време. До тогаш скоро сите цивилизации веќе еволуирале и во етичко, морално, судско и филозофско поле. Ова ги тера да имаат одредени грижи за да знаат кој е одговорен за целиот универзум. Ако сепак дадеме знаење за некои филозофии во античките цивилизации, ќе најдеме некои научни истражувања кои се обидуваат да откријат од каде потекнува човечкото суштество. Овие истраги го наведоа тогашното општество да се сомнева во теоцентризмот. Со други зборови, кога се барало потеклото на човекот, интересот бил изгубен и се доведувало во прашање фактот дека боговите биле центарот на универзумот.

Антропоцентризмот и менталитетот се менуваат

човечко суштество центар на универзумот

Резултатот од промената на доктрината беше нов општ менталитет. Тука е вклучена ментална шема која го имаше за свој протагонист човечкото суштество како врвно суштество и во центарот на универзумот. Овој вид доктрина смета дека разумот мора да биде единствениот водич за напредување и развој на човечките суштества. Тие одат од верба како мотор на доктрината до разумот. Мора да се има предвид дека целата оваа промена на менталитетот предизвика револуција во сите верувања во тоа време.

Доктрината за антропоцентризам се засноваше на фактот дека човекот е суштество независно од сите религиозни и библиски митови и приказни. Сите овие приказни до тој момент го вклучуваа човечкото суштество и го принудија општеството да изврши одредени дела или да одржува одредено однесување.

Toе резимираме кои беа главните движења што беа основа на промената на менталитетот благодарение на воведувањето на антропоцентризмот.

Ренесанса

Тоа е уметничко движење кое се појави во XNUMX век и се појави во северна Италија. Ова уметничко движење може да биде претставено и изразено преку сликарство, скулптура и архитектура. Ренесансното име потекнува од фактот дека во овој стил се користеле некои карактеристики на класичната и римската традиција. Со оглед на тоа дека антропоцентризмот успеа да доминира во целата оваа ера, многу уметници ја искористија можноста да ги преточат своите претстави во дела. На пример, имаше бројни претстави на човечкото тело направени од класичната грчко-римска уметност. Имаше и некои уметнички струи кои служеа за враќање на другите техники на хармонија и пропорции што беа изгубени со текот на времето.

Антропоцентризмот предизвика да се шири ренесансата низ цела Европа и да остане во сила до XNUMX век.

Хуманизам

Тоа е уште едно од интелектуалните движења во кое беше сумиран антропоцентризмот. Може да потекнува од Италија до XIV век и да се изразува во различни дисциплини како на пр беа филозофија, литература и теологија. Филозофијата што ја наметна за антропоцентризмот дојде да ја обнови класичната грчка и римска традиција. Овие класични традиции исто така го ставале човечкото суштество како предмет и центар на студии и одговорно за тоа да биде центарот на универзумот.

Во целиот овој период во кој преовладувал хуманизмот, биле извршени разни преводи и ширење на некои грчко-римски дела. Овие дела би останале скриени поради постоењето на теоцентризам за време на средниот век. Треба да се напомене дека, иако човечкото суштество се сметаше за центар на универзумот и одговорно за сè, во ниту еден момент религијата не била целосно напуштена. Хуманизмот се прошири низ цела Европа и го достигна својот врв помеѓу XNUMX и XNUMX век.

Основни аспекти на антропоцентризмот

култура на хуманизам

Toе анализираме кои се главните основни аспекти на антропоцентризмот како доктрина. Имајте на ум дека главната карактеристика е тоа човечкото суштество, а не Бог, се наоѓа во центарот на мислата. Како резултат, тие се родени од остатокот на мислите и струењата што се ширеа во тогашното општество.

Благодарение на карактеристиките на оваа доктрина наоѓаме целосна доверба во човечкото суштество. Целосно се веруваше во сè што беше создавање на човечкото суштество и во можноста ова да може да доминира во животната средина. Слава и личен престиж годината цел на секоја личност. Високите вредности беа дадени на престиж, слава, моќ или слава. Тие достигнаа точка каде што се сметаа за амбиции што навигаторска вредност за човечкото суштество. Тоа е, луѓето што немаа престиж или моќ немаа вредност.

Сето ова предизвика натамошен оптимизам. Иако постоеше поголема грижа за земниот живот, преовладуваше идејата дека човечките суштества живееле за да уживаат тука и сега. Ова е познато како карпе дием. И тоа значеше дека светот престана да биде место на транзит и стана место што служеше за уживање во целост.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за антропоцентризмот и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.