Антициклон ги зголемува температурите пред пролетта

антициклонот ги зголемува температурите

Доаѓа пролет, а со тоа доаѓаат и порастот на температурите. Ова зголемување се должи во многу наврати на метеоролошки феномен кој „турка“ и предизвикува зголемување на температурите, како што е случај во овој случај.

Моќен антициклон кој се наоѓа на нашиот полуостров ќе ги зголеми температурите во текот на овие денови помеѓу 4 и 10 степени повеќе оставајќи тотално пролетна атмосфера, дури и пред да пристигне, предизвикувајќи достигнување на максимум 27 степени на исток и југ од полуостровот. Како работи овој антициклон?

Моќен антициклон

Следните денови и до викендот се очекува да пораснат дневните часови помеѓу 4 и 7 степени во центарот на полуостровот и исток и југ, додека на Канарските острови термометрите можат да обележат до 30 степени.

Дејството на овој антициклон е многу силно и во моментот студените корита на воздухот во атмосферата не го дислоцираат. Затоа овие високи температури во овој период од годината се ненормални. Точно е дека со климатските промени станува сè пожешко и пролетта започнува порано, но не со толку високи температури.

Горе-долу ќе мора да почекаме десетина дена за предвидливо доаѓање на студен фронт за да го измести овој антициклон и да ни помогне малку да ги намалиме температурите кон нешто понормално.

Високи и падови

зголемени температури поради антициклон

Според податоците на Агенцијата за метеорологија, во Мадрид ќе има температури до 24 степени во текот на денот и така ќе останат до недела. Во Севилја ќе се одбележат 27 степени проследено со Кордоба, Хуелва и Мурсија со 25 степени и помеѓу 24 и 20 степени во скоро сите шпански провинции; На Канарските острови, Санта Круз де Тенерифе ќе достигне 30 степени, а Лас Палмас ќе остане на 26 степени.

Сепак, ноќе ќе биде нешто поразлично. Се очекуваат пониски температури и ќе биде во Кастилја и Леон оној што го рефлектира најнискиот минимум со Бургос и Леон каде што се очекуваат 0 и 1 степен под нулата, соодветно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.