Видови набори: антиклина и синклина

Набори

Кога во геологијата зборуваме за структурата и составот на земјината кора, неизбежно е да се зборува за наборите. Наборите се најчестите структури кои влијаат на сите геолошки материјали. Најпознати се антиклина и синклина. Поради оваа причина, целиот овој напис ќе го посветиме на зборување за важните структури и карактеристики на различните видови на набори и нивните карактеристики.

Ако сакате да дознаете повеќе за наклонот за антиклина и синклина, ова е вашата објава.

Кои се наборите

Геолошки набори

Наборите не се ништо повеќе од структури кои се формираат како резултат на деформација на геолошки материјали. Важно е да се додаде дека овие набори на материјали не создаваат фрактура. Овие геолошки структури се формираат преку пластична деформација што се формира низ притисокот на некои тектонски напрегања, и компресија и експанзија.

Ако се сеќаваме на сè што е поврзано Тектонски плочи можеме да видиме дека земјината кора е составена од различни тектонски плочи и тие не се фиксирани. Постојат повици струи на конвекција на наметката што ги прави плочите да се движат континуирано и ова е причината зошто континентите се во континуирано движење. Затоа, наборите се формираат благодарение на постоењето на различни материјали со пластично или деформативно однесување, како што се седиментни карпи.

Делови од преклоп

Секое преклопување има различни важни делови за анализа. Крилата се странични рамнини кои го формираат преклопот. Потребни се 2 крила за да се формира преклоп. Оваа компонента може да се толкува додека ја следите површината каде што се раслојуваат материјалите.

Друг дел од преклопот е оската или шарката и тоа е линијата што одговара на масивната искривување на преклопот и се формира со пресекот помеѓу крилјата и различните слоеви или раслојната површина. Аксијалната рамнина е друг дел од преклопот и се формира со спој помеѓу линиите на оските на секој слој на преклопот. Во зависност од аксијалната рамнина на секое преклопување, тој ќе има различни агли на натопување.

Класификација на наборите

Видови на набори

Сега ќе разговараме за различните видови на набори според нивниот состав и форма. Постојат неколку начини за класифицирање на наборите и најчести се оние што се поврзани со начинот на кој се ориентираат главните елементи. Аксијалната рамнина, оската и аголот помеѓу крилјата се тие што прават разлика помеѓу едниот и другиот вид на преклоп.

Првата класификација што ја имаме е според нејзината форма. Оваа класификација е поделена на: антиклина и сиклинално превиткување. Исто така постои и симетрично преклопување. Втората класификација се заснова на натопи на аксијалната рамнина: тука имаме наклонето, превртено и лежечко преклопување. Според оската на преклопот ги имаме цилиндричните и конусните.

Друга од не толку широко користените класификации се оние кои го користат аголот помеѓу екстремитетите. Тука ги имаме следниве набори:

 • Слабо свиткан, меѓулимбален агол поголем од 120 °
 • Отворено превиткување, меѓулимбален агол 70 ° до 120 °
 • Затвори преклоп, агол на интерлимбалниот агол од 30 ° до 70 °
 • Тесно превиткување, меѓуобличен агол од 10 ° до 30 °
 • Изоклинално превиткување, меѓулимбален агол = 0 °

Антиклина и синклин

Антиклински преклоп

Антиклинскиот преклоп се карактеризира со конвексен облик кон врвот. Ова е затоа што помладите материјали што го сочинуваат преклопот се на врвот, додека постарите го формираат јадрото. Постојат моменти кога не можеме да ја знаеме староста на материјалите и во овие случаи е подобро да ја именуваме оваа структура како антиформа.

Од друга страна, го имаме синклиналното преклопување. Неговата главна карактеристика е дека е конкавна кон врвот. Ова е затоа што најмладите материјали се во јадрото, додека постарите го формираат дното. На ист начин како и со антиклинскиот преклоп, ако не знаеме колку се стари материјалите, подобро е да ја именуваме оваа структура како безобличен.

Кога класифицираме еден вид преклоп според натопи на аксијалната рамнина мора да го земеме предвид типот на агол што го имаме. Во овие случаи наоѓаме симетрични, наклонети, превртени и лежечки набори. Сите овие набори имаат опсег од 0 степени до 90 степени.

Симетрични набори се оние каде аголот формиран од аксијалната рамнина е еднаков и од двете страни. Во овој случај, аголот што го прави со аксијалната рамнина е вертикален. Другиот вид на преклоп е наклонет на таков начин што едната крила има поголем агол на пад во однос на другото.

Морфологија на антиклина и сиклинално преклопување

Синклин

Beginе започнеме да го опишуваме антиклинскиот преклоп. Има свој центар со симетрична оска. Двете страни на антиклината покажуваат различни насоки на навалување. Стратовите засекогаш се потпираат на крилјата. Од центарот кон крилата, мантеото постепено се зголемува. Мантеото, сепак, во центарот е помало или нула.

Продолжуваме да го опишуваме синклиналното преклопување. Центарот е оска на симетрија. Двете страни на синхронизацијата покажуваат различни насоки на навалување. Слоевите на нејзината внатрешност секогаш се наведнуваат кон јадрото. Мантеото, во овој случај, е исто така нула. Најмладите слоеви се појавуваат во центарот, а најстарите остануваат од крилјата.

За да можете да ги видите овие набори во геолошките карти, тоа е едноставно како да се идентификува симетричното повторување на материјалите во однос на централната оска. Ова е пресек на аксијалната рамнина со топографската површина. Во ова симетрично повторување на материјалите не смееме да го земеме предвид израстокот на материјалите. Ова се должи на гребење и површинска дебелина на материјалите Тоа зависи од степенот на натопување што го имаат материјалите и од површината на која се наоѓаме.

Како што можете да видите, целото прашање на наборите е нешто доста комплексно. Се надевам дека помогнав да ги идентификувам антиклинските и синхлинските набори на геолошката мапа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.