Биографија на Анаксимандер

Анаксимандер

Денес ќе разговараме за доста важен грчки филозоф, геометрист и астроном во историјата. Е за Анаксимандер на Милет. Овој човек претпоставил постоење на конститутивен и оригинален принцип, заеднички за сите живи суштества во природата. Овој принцип беше наречен архе. За разлика од останатите негови придружници кои го идентификуваа лакот со физичка супстанција, Анаксимандер е тој што го утврди како прв принцип познат како ápeiron.

Во оваа статија ќе разговараме со вас за биографијата на Анаксимандер и за најважните подвизи во неговиот живот.

Анаксимандер од Милет

Анаксимандер и експлоатира

Овој грчки филозоф и астроном основана како првиот принцип заеднички за сите суштества од природата на апеиронот. Овој термин можеме да го преведеме како „неопределено“ или „неопределено“. Тој бил ученик на Талес од Милет и член на школата на Милет. Во овој град во кој живеел бил активен граѓанин и водел експедиција во Аполонија, лоцирана на Црното Море. Тој дејствувал како политичар кој извршувал важни функции до тој степен што му била доверена мисијата за ограничување на наталитетот во Аполонија. Овој сериозен проблем се должи на вишок на раѓања во тие времиња и недостаток на ресурси за да може да се задоволат потребите на сите луѓе.

Тоа беше една од многуте колонии што требаше да го решат проблемот со пренаселеноста на јонските градови. Ограничувањето на наталитетот беше комплицирано прашање за тоа време. Граѓаните го избраа благодарение на неговите знаења и политички заслуги. Не толку одамна беше откриена статуа во ископувањата на Милет.

Во текот на својот живот, Анаксимандер се посветил на спроведување на повеќе истраги. Една од овие истраги беше да се развие првата мапа на нашата планета. Оваа мапа требаше да биде направена од останатите мали мапи и вести што ги добија грчките трговци. Тоа е карта што не можеше да се усоврши, но подоцна од Хекатеј и од која му служеше на Херодот. За да ја направи оваа мапа, Анаксимандер мораше да ја замисли Земјата како неподвижен цилиндар. Оваа идеја беше спротивна на општото мислење кое сметаше дека Земјата е срамнета со земја.

Други дела исто така му биле припишани, како што се фиксирање на рамноденицата и солстиците и пресметување на растојанијата и големината на вездите. Елаборацијата на сончевиот часовник е исто така дел од делата на Анаксимандер и на небесната сфера. Оваа небесна сфера била користена за визуелизација на некои starsвезди на небото.

Филозофија на Анаксимандер

Апеирон

Овој филозоф имал неверојатни шпекулации за потеклото на живите суштества и човекот. Според неговата филозофија, сè, од влажен феномен. Во овој феномен, Земјата беше течно место и за време на процесот на дисоцијација влажноста ги создаде живите. На таков начин што првите луѓе имале риби и други попримитивни животни како свои предци. За оваа теорија тој се сметаше за прв космолог и како претходник на модерната теорија на еволуција.

Анаксимандер бил првиот грчки мислител кој можел да ги напише сите свои филозофски размислувања. Тој имал свој трактат во кој ги имал најозлогласените рефлексии на систематизацијата на вистинскиот пред Аристотел. Од неговиот трактат наречен „За природата“ чувајте еден фрагмент. Сепак, со оглед на приказната на Аристотел барем некои делови од целата доктрина на Анаксимандер може да се состави.

Во рамките на неговата филозофија, тој се согласи со Талес од Милет во одбраната дека има само еден основен принцип, наречен архе, што е генератор на сите нешта. Анаксимандер го нарече овој основен принцип апирон. Апеиронот се однесуваше на неодредено или неопределено. Ова е, супстанца која е неодредена, неограничена и бесконечна и вечна. Апеиронот е нераспадлив и не се расипува. Од ова потекло, остатокот од живите суштества и универзумот произлегуваат од него и се предмет на раѓање на исчезнување поради спротивната сила меѓу нив.

Почеток на сè

Град Милет

Тој имаше неколку обиди да го одреди вкупниот принцип. За ова, тој ја следи постојаноста на милезиските филозофски теми. За разлика од останатите филозофи кои се обидоа да го пронајдат овој принцип во конечна природа, за Анаксимандер овој принцип се гледаше во апејронот тоа не се перципира со искуство ако треба да се претпостави како нешто трајно и трансцендентно на емпириски свет.

Тоа е нешто што не може да се дефинира и во просторот и во времето, но тој принцип на сите нешта е лесно расиплив и дефиниран. Постојат многу детали што се изоставени од темите што се предмет на нашето искуство. Поради оваа причина, Анаксимандер имал доктрина што е тешко да се толкува.

На училиште, истражувањето за архе заземало поголемиот дел од времето на филозофите. Почнал да учи од училиштето во Питагора и продолжи кон Парменид и Хераклит. Овој проблем што беше инаугуриран во училиштето Милет стана повторлива тема на целата грчка филозофија.

Анаксимандер беше автор на вкупно 4 книги. Првиот е оној што веќе го именувавме како „За природата“. Сепак, тој беше автор на уште 3 книги наречени Периметар на Земјата, На фиксните arsвезди и Небесна сфера. Книгите на Анаксимандер веројатно немаа наслов и беа именувани според поглавјето на една фундаментална книга. Она што се знае со целосна сигурност е дека Анаксимандер тој беше еден од првите што напиша прозна книга. Важноста на постоењето на прозно пишување е во тоа што Анаксимандер ја продолжи традицијата на Талес како филозоф и инаугурира нов литературен жанр. Овој жанр го користеле разни поети и просветни работници низ историјата.

Како што можете да видите, Анаксимандер бил доста важен филозоф и астроном кој донесе многу напредок во историјата. Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за Анаксимандер и неговите подвизи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.