Алтокумулусот

 

Алтокумулус

 

Продолжуваме со преглед на различните видови облаци каталогизирани од Светска метеоролошка организација (СМО). Во оваа прилика, ние почнуваме да ги анализираме средните облаци и ќе започнеме со опишување на карактеристиките, генезата и другите curубопитства на Алтокумулус.

 

Овој тип облак е опишан како банка, тенок слој или слој од бели или сиви облаци, или бели и сиви, кои имаат сенки составени од плочки, заоблени маси, ролки, итн., Кои понекогаш се делумно влакнести или дифузно и тоа може или не е обединето; Повеќето од мали елементи редовно распоредени, тие имаат очигледна ширина помеѓу 1º и 5º.

 

Тие обично се состојат од капки вода. Кога температурата е многу ниска, се формираат ледени кристали. Неговата генеза би била како што следува, кога голема воздушна маса, поттикната од фронтален систем, се искачува на средните нивоа (4-6км.) И последователно се кондензира. За возврат, овие облаци се формираат од нестабилни воздушни маси, што им го дава нивниот кумулиформен изглед. Тие обично се дел од студените фронтови и топлите фронтови. Во вториот случај тие се мешаат во еден слој со Алтостратус, зафаќајќи продолженија од илјадници квадратни километри.

 

Што се однесува до тоа дали тие ни даваат индиции за времето што доаѓа, познато е дека изолираните укажуваат на добро време. Од друга страна, ако се појават во пораст или се мешаат со Алтостратус, тие укажуваат на близина на фронт или бура. Во овие случаи тие можат да дадат врнежи. Тие не треба да се мешаат со Cirrocumulus, Altocumulus се поголеми, а не со Stratocumulus, бидејќи Altocumulus се помали.

 

Да се ​​фотографираат овие облаци идеалот е позадинско осветлување, како на главната фотографија, тие покажуваат застрашувачки изглед. Во раните утрински часови или доцна попладне неговите детали подобро се ценат. Со „широк агол“ леќа тие се фатени во целата своја величина. На зајдисонце, тие накратко стануваат црвени.

 

Алтокумулос може да се појави во 4 сорти (Стратиформис, Лентикуларис, Кастеланус и Флокус) и 7 видови (Translucidus, Perlucidus, Opacus, Duplicatus, Undulatus, Radiatus, Lacunosus).

 

Fuente: АЕМЕТ


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.