Алпите може да изгубат 70% од снегот до крајот на векот

Алпите

Алпите, еден од најважните планински масиви, може да се остави, во најголем дел, без снег до крајот на векот Според студијата објавена во списанието Криосфера, доколку не се преземат драстични мерки за да се спречи глобалната просечна температура да продолжи да расте.

Значи, ако сакате да вежбате спортови на снег, искористете го времето додека можете.

Како што открива студијата, ако ситуацијата не се промени, до 2100 година, може да исчезне до 70 проценти од алпскиот снег, и до 30% доколку емисиите се намалат за половина до средината на овој век, што сепак ќе биде многу. Водечкиот автор на студијата, од WSL институтот за истражување на снег и лавина, SLF по име Кристоф Марти, рече дека „алпската снежна покривка ќе се намали во секој случај, но нашите идни емисии ќе контролираат до кој степен“.

Градовите и селата лоцирани во близина на Алпите се многу зависни од зимскиот туризам, па ако врнежите паѓаат како снег, »економијата и општеството во регионите со овие одморалишта ќе страдаат”, Рече Себастијан Шлогл, исто така од SLF.

Алпите

Иако помалку снег би го намалил бројот на сообраќајни несреќи и затворање на аеродромите, Не смееме да заборавиме дека влијанието што го имаат човечките суштества на планетата Земја е многу големо. Ако продолжиме да загадуваме, градиме како што правиме и уништуваме шуми, веројатно ќе не очекува многу непријатна иднина. Всушност, Постојат оние кои веруваат дека штетата што ја предизвикавме не може да се поправи и дека најдобро е да се започне од нула, на Марс.

Во меѓувреме, човечките суштества немаат друг избор освен да се задоволат со она што го имаат и да се обидат да преземат мерки што се навистина ефикасни за, барем, да ги ублажат можните ефекти од климатските промени.

Можете да ја прочитате целосната студија овде (Тоа е на англиски јазик. Тоа е датотека .pdf).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.