Албедо на Земјата

Рефлектиран Албедо

Еден од факторите што влијае на регулирање на температурата на глобално ниво е албедо на земјата. Познат е како албедо ефект и тој е параметар кој многу влијае на температурата и, според тоа, влијае на климатските промени. Ефектите на албедо мора да ги знаете многу добро со цел да донесете заклучоци и да развиете планови кои помагаат да се намалат ефектите на албедо. глобално затоплување.

Во оваа статија ќе објасниме што е албедото на Земјата и како таа флуктуира и ја менува глобалната температура. Како влијае оваа појава врз климатските промени?

Што е албедо на Земјата?

Албедо на Земјата

Споменавме дека овој ефект влијае на глобалните температури на одреден начин. Албедо е ефект што се јавува кога сончевите зраци удираат на површина и овие зраци се враќаат назад во вселената. Како што знаеме, не сите сончево зрачење што влијае на нашата планета да остане или да се апсорбира од земјата. Дел од ова сончево зрачење се рефлектира назад во атмосферата со присуство на облаци, а друг се задржува во атмосферата со стакленички гасови а останатите излегуваат на површина.

Па, во зависност од бојата на површината на која паѓаат сончевите зраци, поголема количина ќе се рефлектира или поголема количина ќе се апсорбира. За темни бои, стапката на апсорпција на сончевите зраци е поголема. Црната е бојата што е способна да апсорбира најголема количина на топлина. Напротив, посветлите бои можат да рефлектираат поголема количина на сончево зрачење. Во овој случај, целта е таа со најголема стапка на апсорпција. Ова е причината што порано во селата се гледаа само бели куќи. Тоа е начин на изолација на куќата од високите летни температури поради помала апсорпција на топлина.

За множеството на сите површини на планетата и нивната брзина на апсорпција и рефлексија на сончевите зраци го сочинуваат албедото на Земјата. Во зависност од преовладувачката боја или различните видови на површина што се на нашата планета, ќе апсорбираме повеќе или помалку инцидентно сончево зрачење. Овој факт има големо влијание врз климатските промени како што ќе видиме во оваа статија.

Албедо и климатските промени

Намалување на албедото поради глобалното затоплување

Сигурно се прашувате каква врска има овој ефект со климатските промени и глобалното затоплување. Па, албедото на Земјата има огромно влијание, покрај сите стакленички гасови и зголемувањето на нивната концентрација во атмосферата. Полите на Земјата имаат многу изразен албедо ефект, бидејќи површината е тотално бела поради присуството на поларни капачиња. Ова значи дека голем дел, ако не и најголем дел, од сончевото зрачење што паѓа на површината на половите се рефлектира назад и не се складира како топлина.

Од друга страна, површините со потемен тон како морињата, океаните, па дури и шумите, наоѓаме поголема стапка на апсорпција. Ова е затоа што морињата имаат темна боја како врвовите на дрвјата. Бидејќи се рефлектира помало количество сончево зрачење, неговата стапка на апсорпција е поголема.

Односот помеѓу албедото на Земјата и климатските промени е дека со наскоро топење на поларните ледени капачиња, количината на сончеви зраци што се враќаат во вселената се намалува. Делот што се топи ја менува својата боја од светло во темно, така што ќе се апсорбира повеќе топлина и температурата на земјата ќе се зголеми уште повеќе. Ова е како белката што ја гризе опашката.

Ги зголемуваме светските температури како резултат на зголемувањето на стакленичките гасови кои ја задржуваат топлината во атмосферата и, според тоа, се топат поларните капаци, што, пак, придонесе за ефект на ладење благодарение на рефлексијата на сончевите зраци што се надигруваше на неговата површина.

Шумите се сметале за демони

Ефект на Албедо

Бидејќи луѓето секогаш имаат тенденција да одат во крајности, веднаш штом слушнат дека шумите имаат поголеми стапки на апсорпција на сончевите зраци, тие ги фрлаат рацете на главата. Не само што се случува со ова, туку и со сè што тие не знаат. Не е сè една крајност, ниту сè е друга. Ајде да видиме, вистина е дека една шума е способна да апсорбира повеќе сончево зрачење, така што температурата ќе се зголеми. Понатаму, како што се топат поларните ледени капачиња, тие ќе бидат заменети со морска површина, тоа е потемно и, според тоа, ја зголемува својата апсорпција.

Па, дури и да е така, мора да имаме предвид дека шумите содржат милиони видови на растенија што ги извршуваат фотосинтеза и тоа ќе ја прочисти нашата атмосфера, намалување на концентрацијата на стакленички гасови што ги испуштивме во атмосферата. Невозможно е луѓето да завршат со демонизирање на овие шуми само со погрешно прикажување на информации што не биле во можност да ги третираат или што не ги разбираат правилно.

Покрај тоа, постојат бројни студии што потврдуваат влијанието на големите шумски маси во присуство на врнежи. Колку повеќе шумски маси, толку е поголема количината на врнежи, што е основно за глобалната суша предизвикана од климатските промени. Иако е глупаво да се спомене, сите мерки на претпазливост се малку, но дрвјата ни обезбедуваат и кислород што го дишеме и без кој не можеме да живееме.

Решение за проблемот

Одраз на снегот и сончевите зраци

Не мора да ги демонизирате дрвјата или да ги носите работите во крајност. Важно е да се намали концентрацијата на стакленички гасови во атмосферата со употреба на обновлива енергија и модифицирање на потрошувачките навики за промена на економскиот систем. Ова ќе резултира со помалку гасови што ја задржуваат топлината во атмосферата, а со тоа и половите на Земјата нема да се стопат. Ако не се стопат столбовите, површината што апсорбира топлина нема да се зголеми, ниту пак ќе се зголеми нивото на морето.

Ако садиме и го зголемиме обемот на шумите, дополнително ќе ја намалиме концентрацијата на стакленички гасови во атмосферата.

Се надеваме дека климатските промени нема да продолжат да напредуваат и луѓето да не продолжат да ги демонизираат шумите за оваа кауза.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Луис ac dijo

    Уште една ДОБРА информативна статија, учи многу за овие НЕПОТРЕБНИ концепти… Честитки ГЕРМАН П.