Енергетски биланс на Албедо и Земјата

 

 

Енергетски биланс на Земјата

 

El албедо Тоа е врската помеѓу рефлектираната енергија и инцидентот во брановата должина на видливата светлина и ги прави планетите да светат: тие, немајќи своја енергија, рефлектираат дел од светлината што ја добиваат од Сонцето. тоа зависи од наклонот на зрачењето од инцидентот (колку е поблиску наклонот кон нормалното, толку е поважно одразот) и природата на рефлектирачката површина. За поедноставување, рефлектирачкиот капацитет на површината е поврзан со нејзината боја: светло тело рефлектира полесно отколку темно.

 

Снежната земја има повисоко албедо од ливада. Така, снегот има просечно албедо од 0,7, додека оној на зелената шума е 0,2. Планетарното албедо е приближно 0,1, што значи дека околу а 30% на влезната сончева енергија започнува повторно во форма на директно зрачење во вселената. Албедото на континентите е приближно 34%, додека океаните е 26%, а на облаците со мала и средна висина помеѓу 50% и 70%.

 

Иако во планетарна скала енергетски биланс е еднаква на нула, на неколку места на површината на земјата ја наоѓаме рамнотежата во рамнотежа. Некои области добиваат повеќе енергија отколку што испуштаат; други, пак, емитуваат повеќе отколку што добиваат. Општо, салдовите се во вишок до паралелите помеѓу 35º и 40º. Во овие географски широчини тие се изедначуваат, и над тоа стануваат дефицитарни. Варијации во количината на примена и емитувана енергија го условуваат греењето или ладењето на воздухот, фактори што придонесуваат за дистрибуција на климата и циркулацијата на атмосферата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Мафрутос59 dijo

    Треба да ја проверите вредноста на вонземското сончево зрачење. Isc = 1367 W / m ^ 2