Најдобри апликации за аларми за дожд

аларми за дожд

Да се ​​знае кога ќе врне е многу важно за сите оние кои треба да се движат или да вршат активности на улица. Особено во време на атмосферска нестабилност каде може да падне врнеж од дожд за неколку минути, предвидување на овој вид дожд ќе ни помогне добро да се снабдуваме и да ги предвидуваме настаните.

За да се знае состојбата на времето во секое време, постојат мобилни апликации како аларми за дожд што ни кажуваат кога ќе врне. Дали сакате да знаете кои се овие апликации и како тие работат?

Мобилни апликации за дождови

Денес паметните телефони работат како вистински компјутери. Уред со овие карактеристики, е способен да испрати ракета на Месечината а сепак е достапна за секого. Затоа, тоа е ефикасна алатка да дејствувате како метеоролог и да можете да предвидите кога ќе врне дожд.

Подолу се дадени најдобрите апликации за аларми за дожд и како тие работат.

Аларм за дожд

аларм за дожд

Оваа апликација е од метеоролошки тип и зазеде позиција во рангирањето на најдобрите апликации за метеорологија за Андроид. Тоа нè предупредува со звук сличен на оној што го создава дождот дека сме во близу радиус каде има врнежи и од дожд и од снег. Ова е можно благодарение на географската карта што помага да се лоцира нашата позиција со помош на системот ГПС.

Со оваа апликација можете да го видите типот на врнежи што се приближува со анимација. Интензитетот на тоа може да се знае по диференцијација на боите. Оваа апликација ги користи податоците обезбедени од метеоролошките служби во реално време за поголема прецизност.

Тој е во состојба да предупреди на секаков вид на врнежи, било да е тоа дожд, снег или град. Може да не известите со известување, вибрации или со звук. Сите податоци за врнежите може да се видат на географската карта што ја дава, со можност да се прошири споменатата област за да се избере точката на интерес што сакаме да ја знаеме.

Тоа е од витално значење инсталирајте ја апликацијата „Карти на Google“ за да работи правилно. Апликацијата исто така носи различни додатоци за поставување различни дизајни и големини за да се знае ситуацијата секогаш ажурирана. Благодарение на овие додатоци ќе можеме да ја знаеме временската состојба без постојано да ја отвораме апликацијата со соодветната потрошувачка на батерија.

Апликацијата е многу корисна за сите видови активности на отворено и однапред можете да ја програмирате маршрутата што ќе ја одите. Исто така, служи за секојдневна употреба во нашиот ден за ден.

Има две верзии, бесплатниот и платениот. Првиот носи рекламирање. Вториот не носи, а исто така има и некои дополнителни карактеристики како што е проширениот опсег на откривање.

Времето на Јаху

апликација за време на Јаху

Оваа апликација има многу мазен дизајн. Толку многу што освои награда во „Епл“. Нè информира во секое време за временската состојба и има фотографии од назначеното место направени од платформата Фликр.

Haze

апликација за магла

Оваа апликација има прилично минималистички дизајн каде што можете да ја видите температурата само штом ја отворите. Откако ќе се отвори, ако го лизнеме прстот надолу, тоа ќе не извести за температурата во следните неколку дена, веројатноста да имаме дожд во областите во близина на нашето подрачје, колку време е зора и самрак, количината на УВ зраци итн. .

Да работи правилно, мора да имаме активна локација за GPS.

Диво време

апликација за диви временски услови

Оваа апликација е доста алтернативна, бидејќи ни го покажува времето во секое време од цртежи на диви животни, во зависност од времето во кое ќе се сретнеме. Ако на пример е ноќ и облачно, тоа ни покажува елен како јаде трева на рамнина, а во позадината поминуваат облаци над неа.

Покрај тоа, нè информира за метеоролошката состојба во наредните денови, температурата и веројатноста за дожд и брзината на ветерот.

AccuWeather

акумулатор

Оваа апликација е една од најпознатите на Android и iOS. Обезбедува информации за времето до 15 дена однапред. Мора да знаете дека точноста на оваа информација станува понеизвесна како што поминуваат три дена. Атмосферските системи не можат да се предвидат со многу точност од ова време, бидејќи многу метеоролошки варијабли варираат.

Кога ќе го отвориме прозорецот на апликацијата, можеме да видиме варијабли како што се влажност, изгрејсонце и време на зајдисонце, видливост, брзина и насока на ветерот, атмосферски притисок, температура и термичка сензација. Исто така, ни овозможува да ги знаеме променливите споменати во другите градови користејќи го пребарувачот. На овој начин можеме во секое време да ги знаеме околностите на местото каде што ќе патуваме за да имаме чадори и да избегнеме влага.

Со овие апликации ќе можеме да го знаеме времето што не чека во секое време и на местата што сакаме да ни бидат обезбедени каде и да одиме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.