Алан Туринг

Алан Туринг

Соочени со луѓето од историјата кои ги назначиле пред и потоа во науката Алан Туринг. Тој е британски математичар, компјутерски теоретичар, филозоф или теоретски биолог, маратонец, логичар и тркач на ултра-далечина кој абортирал бројни достигнувања во науката за време на неговото време. Роден е во 1912 година и почина во 1954 година. Се сметаше за еден од татковците на компјутерските науки и претходник на модерните компјутери. Благодарение на нивниот придонес, беше можно да се влијае на формализирање на различни концепти за алгоритам и пресметка, меѓу кои ја наоѓаме машината Туринг.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите биографии и експлоатации на Алан Туринг.

Биографија на Алан Туринг

ален туринг научник

Како што се очекуваше, во антиката имало толку многу информации за некоја област, така што едно лице можело да специјализира во разни гранки на науката. Во овој случај, видовме дека овој научник се посветил на бројни гранки на науката, па можел да придонесе во различни аспекти. На Алан Туринг му беше наредено да ја предводи мисијата во можност да ги дешифрираат нацистичките пораки што биле шифрирани за време на Втората светска војна. Уште од рана возраст даваше одлични одговори на разни проблеми во математиката и беше примен како студент на Кингс колеџот на Универзитетот Кембриџ, една од најпрестижните научни институции во светот.

Во овој институт тој се чувствуваше пријатно и се препозна себеси и уште неколку луѓе како хомосексуалци. Во тоа време ова беше нелегално во Велика Британија, па затоа многу луѓе не можеа да знаат за тоа. За време на неговата универзитетска фаза, прво, студент и јас го правам тоа како учител, тој се дружеше со други научници од неговото време.

Во 1936 година тој објави статија за која се покажа дека потекнува од теоретското сметање. А тој дефинираше што може да се пресмета, а што не може да се пресмета. Тоа е да се каже, пресметливо беше сè што може да се реши со алгоритам. Алгоритам се дефинира како збир на конечни инструкции кои, преку различни чекори по ред, водат кон решавање на проблемот. Останатите што не ја исполнија оваа дефиниција беа не-пресметливи задачи. Тој беше во можност да покаже дека има проблеми што немаат решение, односно немаат алгоритамско решение.

Со цел да се даде концепт на сето ова, и ја даде познатата машина што го носи неговото сопствено име. Тоа е имагинарен уред што може да изврши каква било математичка операција решавана со помош на алгоритам. Во случај да може да се програмира и трансформира, тој ќе стане компјутер. Сепак, Алан Туринг никогаш не го реализирал овој проект, не можејќи да сметате на потребните технички средства.

Напредок во науката

напреден научник

Друг подвиг на Алан Туринг беше да се предвидат неуспесите што влијаат на нашите компјутери денес. Пред постоењето на компјутерите, овој научник не само што теоретизираше врз основа на нивното работење, туку и предвиде и идни неуспеси. Вака, додека ја осмислуваше својата машина, тој го дефинираше проблемот со запирање, за да потврди дека не постои алгоритам што може да открие дали некоја операција ќе биде конечна започната или не.

Благодарение на овие концепти, тој беше во можност да предвиди дека компјутерите ќе се исушат и ќе се разликуваат во иднина. Со други зборови, кога компјутерот паѓа во бесконечна јамка, ние мора да се решиме да го рестартираме за да го решиме проблемот. И се претпоставува дека има проблеми што не се пресметливи, стрили, така, нема алгоритам што може да му даде решение на истиот.

Алан Туринг ги крши кодовите

порази нацисти

Британската влада го повика Алан Туринг во 1938 година да предводи тим во центарот за криптографија во неговата земја. Тој беше одговорен што ја имав главната мисија на Камон да ги дешифрирам пораките од машините Енигма. Овие машини беа задолжени да можат да пренесуваат кодирани нарачки до нацистичките подморници кои дејствуваа во Атлантскиот океан.

Придонесот на тимот што го водеше Туринг беше клучно да се има исход од војната во корист на сојузниците. И, тоа е дека тие би можеле да го постигнат тоа со својата генијалност и дизајнот на првите машини „Бомба“. Ова се електромеханички уреди кои се изградени исклучиво за да можат да ги кршат кодовите на Енигма.

По целиот овој конфликт, се покрена фактот за обнова на машина што ги имаше истите можности како и човечкиот мозок. Станува збор за проект познат како машини со мозок. Се обидува да изгради електронски дигитален компјутер за да може да реши повеќе од една цел и да може да складира програма во нејзината меморија. Еден од најголемите проблеми што го имал Алан Туринг во текот на неговиот живот е што му давале лекови за да ја „излечи“ својата хомосексуалност. Овој лек е наметнат од судија и сериозно влијае на неговото здравје.

Во 1947 година тој беше во можност да развие нов компјутер кој се базираше на компјутер способен да складира програма во нејзината главна меморија, но тој имаше многу поголем капацитет од претходната машина.

Вештачка интелигенција

Во тоа време, Алан беше многу заинтересиран за вештачката интелигенција. Тоа е да се каже, Тој бил фасциниран од начинот на кој вештачки може да се имитираат функциите на човечкиот мозок. Неговиот најдобар придонес во оваа област беше уште еднаш од теоретската област. Во нивната студија тие воспоставија различни основи на вештачка интелигенција и предложија еден вид тест за да утврдат дали машината е интелигентна или не.

По инцидентот со неговата overубовница, Алан Туринг беше уапсен за неговата хомосексуалност и осуден, иако судијата му одобри условна казна во замена за да се лекува со хормонски третман. Сето ова се случи во 1952 година. Овој лек сериозно влијаеше на неговото здравје и го остави во депресија што наводно го доведе до самоубиство. Како што можеш да видиш, нечистотијата од порано не беше иста како сега и овој научник можеше да придонесе многу повеќе за прифаќање на хомосексуалноста.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за Алан Туринг и неговиот напредок во науката.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.