Кои се активните вулкани на Земјата?

Езерото лава со вулкан Килауеа

Езерото лава со вулкан Килауеа.

Вулканите се неверојатни формации кои, исто како што можат да создадат цели континенти или острови, можат да уништат сè во едно будење.. Всушност, вулканолозите имаат поглед кон супервулканот Јелоустоун, бидејќи кога тој ќе еруптира (што ќе биде, порано или подоцна), животот на Земјата никогаш повеќе нема да биде ист.

И покрај опасноста, тие не престануваат да нè воодушевуваат. Тие се задржан од минатото, кога се формираше планетата. Активните вулкани се природен спектакл што е многу интересно да се види, но секогаш од безбедно растојание. Дали сакате да знаете што има?

Главни активни вулкани во светот

Барсена

Островот Сан Бенедикто, во Мексико

Баркена е името дадено на еден од активните вулкани во Мексико. Сместено е во архипелагот Ревилагигедо, 350 километри јужно од Баја Калифорнија Сур, на островот Сан Бенедикто, една од главните туристички атракции во земјата.

Првата евидентирана ерупција се случи на 1 август 1952 година, денот кога се роди вулканот, протерајќи колона пепел што надмина 3000 метри во висина.

Ејајафјалајкул

Кратер на вулкан Ејафјалајјакул

Ејафјалајкакул е стратовулкан висок 1666 метри чијашто калдера е покриена со мраз поголемиот дел од годината. Сместено е на југот на Исланд и е активен околу 8.000 години2010 година е последната година што избувна.

14 април исфрли околу 250 милиони кубни метри вулканска пепел, достигнувајќи висина од единаесет километри и се шири на површина од илјадници квадратни километри, што е тоа принудени да откажат повеќе од 20.000 XNUMX летови.

Етна

Вулканот Етна еруптира

Етна (источен брег на Сицилија, Италија), е највисокиот активен вулкан во Европа. Тој е висок околу 3,329 метри, и се верува дека ја започна својата еруптивна фаза пред 500.000 XNUMX години. Неверојатно е, толку многу што УНЕСКО го прогласи за светско наследство во јуни 2013 година, а исто така беше вклучено во 16-те вулкани на Декадата од страна на Обединетите нации.

Од 1600 година н.е. Имаше најмалку 60 странични и безброј ерупции на самитот, последната во 2008 година. Сепак, од 1669 година не предизвика многу проблеми. Таа година наместо тоа, во текот на месеците март до јули, протера околу 830.000.000 3 XNUMX мXNUMX лава, кој принуди да го напушти градот Николоси.

Галии

Вулканот Галерас во ерупција

Вулканот Галерас се наоѓа во Колумбија и има висина од 4276 метри. Нејзините ерупции првпат се забележани во 1580 година, а најновите во 1993 година. Тој е многу опасен, бидејќи е близу до многу населен град, Сан Хуан де Пасто, кој има вкупно население од 450.815 жители (во 2017 година).

Во последниве години имаше неколку ерупции, како што е онаа на 7 јуни 2009 година. Тој ден беше исфрлена колона од пепел висока приближно осум километри. Пријавени се две експлозии во западниот дел на вулканот.

Остров Ел Хиеро

Подводен вулкан Ел Хиеро (Канарски острови)

Подводен вулкан на островот Ел Хиеро (Канарски острови, Шпанија) го привлече вниманието на научниците во 2011 година Поради неговата ерупција, што предизвика исфрлање на магматскиот материјал и што предизвика низа земјотреси со јачина помала од 5 степени според Рихтеровата скала.

Како што паднаа некои камења и се очекуваше дека интензитетот и сеизмичката фреквенција ќе се зголемат, властите евакуираа педесет и три лица од градовите Ел Лунчон, Пие Риско, Лос Корчос, дел од Лас Пунтас и Гвинеја во општината Фронтера.

Килауеа

Езерото лава со вулкан Килауеа

Килауеа (Хаваи) е еден од најактивните вулкани на Хаваите и во светот. Има димензии околу 1247 метри. Се верува дека е стара помеѓу 300.000 600.000 и XNUMX XNUMX години, и дека се појавило од површината на водата пред околу 100.000 XNUMX години.

Тековната ерупција започнала повеќе или помалку во 1970 година, со својата најразорна фаза во 1990 година кога протокот на лава го поплави блискиот град КалапанаДотогаш уништи повеќе од 100 куќи за само 9 месеци.

Планината Мерапи

Планината Мерапи, во Индонезија

Планината Мерапи, позната како планина Оган, е вулкан пронајден во Индонезија. Има димензии 2911 метри, и е една од најопасните на Земјата. Од 1548 година тој еруптирал 69 пати.

Во октомври 2010 година нејзината ерупција предизвика земјотрес со јачина од 7.7 степени и цунами во кое загинаа 272 лица.

Планината Нирагонго

Езерото лава вулкан Нирагонго

Планината Нирагонго, лоцирана во Националниот парк Вирунга во Демократска Република Конго) е далеку една од најактивните на планетата Земја. Мерка е висока 3470 метри и во последните 150 години регистрираше повеќе од 50 ерупции. Заедно со вулканот Нјамурагира, се сомнева дека предизвика 40% од ерупциите што се забележани во Африка.

Кога еруптира, бргу ја исфрла лавата, која може да стигне до блиските градови многу бргу, со брзина од 60 км на час. Во 2002, околу 300.000 XNUMX луѓе мораа да бидат евакуирани.

Планината Света Елена

Планината Света Елена, во САД

Планината Санта Елена е стратовулкан висок 2550 метри. Сместено е во округот Скаманија, држава Вашингтон. Таа е една од најпознатите во Северна Америка, оттогаш во мај 1980 година имаше ерупција толку силна што се чинеше како да исфрлија 500 атомски бомби од Хирошима.

Покрај тоа, активираше земјотрес со јачина од 5.1 степени според Рихтеровата скала што предизвика најголема лавина остатоци некогаш регистрирана на Земјата, со вкупен волумен од околу 3,3 милијарди кубни метри.

Везубио Монт

Планината Везув, во Италија

Планината Везув (Италија) се смета за еден од најопасните вулкани во светот поради својата локација, бидејќи е оддалечена само 9 километри од Неапол. Мерка е висока 1281 метри, и Во 79 п.н.е. ерупција ги покри градовите Херкуланеум и Помпеја со пепел.

Ако денес повторно избувна на ист начин, голем дел од населението треба веднаш да се евакуираат, а оние што останаа, ќе видоа пемза карпи толку големи што колоната за гас не може да ги собере.

Сакураима

Вулкан Сакураџима, во Јапонија

Сакураџима е висока 1117 метри и се наоѓа на островот Кијушу (префектура Кагошима, Јапонија). На 11 јануари 1914 година, сеизмички рој го предупреди населението на островот, кое беше евакуирано. Вулканот протера колона пепел што се издигнуваше до осум километри во височина. Два дена подоцна, во силен земјотрес загинаа 35 лица. Поради количината лава што ја исфрли, се зацврсти и се приклучи на полуостровот Есуми.

Иако повеќе или помалку спие од 1955 година, големо количество магма што се акумулира во неа сугерира на тоа наскоро повторно ќе се разбуди.

Санта Марија

Вулканот Санта Марија еруптира

Вулканот Санта Марија, лоциран во близина на градот Квецалтананго, во западна Гватемала, е со димензии 3772 метри. Иако е во регион со тропска клима, поради својата висина може да се појави покриен со снег. Најнасилната ерупција беше таа од 1902 година, во која загинаа XNUMX луѓе.

На 18 април истата година, силен земјотрес го уништи градот Квецетананго, а на 24 октомври вулканот исфрли околу 5,5 км3 магма. Експлозијата била толку силна што вулканскиот пепел бил откриен дури и во Сан Франциско, оддалечен повеќе од 4.000 км.

Улавун

Вулкан Улавун, Папуа Нова Гвинеја

Слика - Блог за патнички туризам

Вулканот Улавун, чија висина е 2334 метри, се наоѓа на островот Нова Британија, во архипелагот Бизмарк (Папуа Нова Гвинеја), забележал вкупно 18 ерупции од 22 век, првиот од нив беше во 1700 година.

Дали има активни вулкани во Шпанија?

Вулкан Теиде, во Тенерифе

Вулкан Теиде, во Тенерифе

Иако во Шпанија има неколку вулкани, како што се Санта Маргарита (Олот), вулканскиот конус на Калатрава или вулканските карпи на Кабо де Гата, архипелагот Канар има поголем ризик заради вулканско потекло. Тука се вулканот Теиде (Тенерифе) и вулканот Тенегуја (островот Ла Палма), како и подводен вулкан во близина на Ел Хиеро како што споменавме претходно.

И покрај тоа, Во моментот нема опасност како што е на Хаваите или Јапонија. Ел Теиде за последен пат еруптираше на 18 ноември 1909 година и Тенегуја во 1971 година. И Ел Хиеро не предизвика никаква штета.

Дали знаете за други вулкани кои се моментално активни?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   АНТОНИ ЛОПЕЗ dijo

  АКТУЕЛНА ЛИСТА НА АКТИВНИ ВУЛКАНИ (СО АКТУЕЛНИ И / ИЛИ СЛЕДНИ РИЗИЦИ) -2.017-
  Европа и Атлантскиот океан:
  • Стромболи (Еолијански острови, Италија)
  • Етна (Сицилија, Италија)
  • Сете Сидадс (Азорски Острови, Португалија)
  • Кампи Флегреи (Флегреански полиња) (Италија)
  Исланд:
  • Кверкфјол (Источен Исланд)
  • Катла (Јужен Исланд)
  • Аскја (централен Исланд)
  • Бардарбунга (централен Исланд)
  • вулкан Гримсватн (Исланд)
  • Хекла (Исланд)
  Африка и Индиски Океан:
  • Уво (Австралија, јужен Индиски Океан)
  • Ол Доинио Ленгаи (Танзанија)
  • Ерта Але (Данакилска депресија, Етиопија)
  • неплоден остров (Индиски океан)
  • Нирагонго (DRCongo)
  • Питон де ла Форнез (Ла Реунион)
  • yамурагира (DRCongo)
  Индонезија:
  • Синабунг (Суматра, Индонезија)
  • Дуконо (Халмахера, Индонезија)
  • Ибу (Халмахера, Индонезија)
  • Гамалама (Халмахера, Индонезија)
  • Семеру (Источна Јава, Индонезија)
  • Аву (Северно од Сулавеси и Сангие острови, Индонезија)
  • Карангетанг (остров Сијау, острови Сангихе, Индонезија)
  • Локон-Емпунг (Северен Сулавеси, Индонезија)
  • Рињани (Ломбок, Индонезија)
  • Сангеанг Апи (Индонезија)
  • Бромо (Источна Јава, Индонезија)
  • Бату Тара (Острови сонда, Индонезија)
  • Мерапи (Централна Јава, Индонезија)
  • Кракатоа (теснец Сунда, Индонезија)
  • Керинци (Суматра, Индонезија)
  • Марапи (Западна Суматра, Индонезија)
  • Гамконора (Халмахера, Индонезија)
  • Сопутан (Северен Сулавеси, Индонезија)
  • Макијан (Халмахера, Индонезија)
  • Ија (Флорес, Индонезија)
  • Ебулобо (Флорес, Индонезија)
  • Егон (Флорес, Индонезија)
  • Леотоби (Флорес, Индонезија)
  • Палуве (надвор од островот Флорес, Индонезија)
  • Папандајан (Западна Јава, Индонезија)
  • Тангкубанпараху (Западна Јава, Индонезија)
  • Банда Апи (Банда дел Мар, Индонезија)
  • Сламет (Централна Јава, Индонезија)
  Алеутски острови, Алјаска и Северна Америка:
  • Богослоф ​​(САД, Алеутски острови)
  • Форт Селкирк (Канада)
  • Павлов (полуостров на Алјаска, САД)
  • Кливленд (Алеутски Острови, Алјаска)
  • Семисопоќнои (Соединетите држави, Алеутски острови)
  Мексико, Централна Америка и Карибите:
  • Вулкан Попокатепетл (Централно Мексико)
  • Санта Марија / Сантијагито (Гватемала)
  • Оган (Гватемала)
  • Пакаја (Гватемала)
  • Масаја (Никарагва)
  • Поас (Костарика)
  • Колима (Западен Мексико)
  • Суфриере Хилс (Монтсерат, Западна Индија (Велика Британија))
  • Сан Мигел (Салвадор)
  • Телица (Никарагва)
  • Серо црно (Никарагва)
  • момотомбо (Никарагва)
  • Ринкон де ла Виеја (Костарика)
  • Туријалба (Костарика)
  • Сан Кристобал (Никарагва)
  • Концепција (Никарагва)
  Јужна Америка:
  • Вилјарика (Централна зона на Чиле)
  • Сангај (Еквадор)
  • Сабанкаја (Перу)
  • Ревентадор (Еквадор)
  • Невадо дел Руиз (Колумбија)
  • Шајтен (Јужен Чиле и Аргентина, Јужна Америка)
  • Лаима (Централен Чиле и Аргентина, Јужна Америка)
  • Копахју (Чиле / Аргентина)
  • Невадос де Чилан (Централна зона на Чиле)
  • Ласкар (Северен Чиле)
  • Убинас (Перу)
  • Тунгурахуа (Еквадор)
  • Санта Изабел (Колумбија)
  • машина (Колумбија)
  • Невадо дел Хуила (Колумбија)
  • Сотара (Колумбија)
  • Галерас (Колумбија)
  • Кумбал (Колумбија)
  • Серо Негро де Мајасквер (Колумбија)
  • Кајамбе (Еквадор)
  • Хадсон (Јужен Чиле и Аргентина, Јужна Америка)
  • Калбуко (Јужен Чиле и Аргентина, Јужна Америка)
  • Лагуна дел Мауле (Централна зона на Чиле)
  • Тупунгатито (Централен Чиле и Аргентина, Јужна Америка)
  • Гуалатири (Северен Чиле, Боливија и Аргентина, Јужна Америка)
  • Котопакси (Еквадор)
  • Гуагуа Пичинка (Еквадор)
  Други региони:
  • Еребус (Антарктик)
  • остров Бристол (тоа е Велика Британија, Јужен сендвич)
  • Мајкл (тоа е Велика Британија, Јужен сендвич)
  • Завдовски (Јужни Сендвич Острови (Велика Британија))
  • Сипл (Мари Бирд Ланд, Западен Антарктик)
  Тихиот океан:
  • Килауеа (Хаваи)
  • Багана (остров Бугенвил, Папуа Нова Гвинеја)
  • Лангила (Нова Британија, Папуа Нова Гвинеја)
  • Манам (Папуа Нова Гвинеја)
  • Јасур (островот Тана, Вануату)
  • Лопеви (Вануату)
  • Амбрим (Вануату)
  • Улавун (Нова Британија, Папуа Нова Гвинеја)
  • Каркар (Североисточна Нова Гвинеја, Папуа Нова Гвинеја)
  • Бел остров (Нов Зеланд)
  • Аоба (Вануату)
  • Мауна Лоа (Голем остров, Хаваи)
  • Лоихи (САД, Хавајски острови)
  • Рабаул (Тавурвур) (Нова Британија, Папуа Нова Гвинеја)
  • Руапеху (Северен остров, Нов Зеланд)
  • Тонгариро (Северен остров, Нов Зеланд)
  • Мекдоналд (Австралиски острови,)
  • Суретамата (острови Банки, Вануату)
  • Тинакула (острови Санта Круз, Соломонски острови)
  Огнен прстен (Курилски острови до Филипини):
  • Шивелуч (Камчатка)
  • Клиучевски (Камчатка)
  • Чиринкотан (Северен Курил, Русија)
  • Сакураџима (Кјушу, Јапонија)
  • Суваносе-џима (острови Рјуку, Јапонија)
  • Нишино-шима (Вулкански острови, Јапонија)
  • Безимиани (Централна депресија на Камчатка, Камчатка)
  • Каримски (Камчатка)
  • upупановски (Камчатка, Русија)
  • Ебеко (остров Парамушир, Курилски острови)
  • Чикурачки (остров Парамушир, Курилски острови)
  • Чирпои (Курилски острови, Русија)
  • Нигата-Јаке-јама (Хоншу, Јапонија)
  • ASO (централен Кјушу, Јапонија)
  • Булусан (островот Лузон, Филипини)
  • Канлаон (Централни Филипини, Филипини)
  • Горелии (Јужна Камчатка)
  • Синарка (централни курилски острови, Русија)
  • Кетои (Курилски острови, Русија)
  • Медвежја (Курилски острови, Русија)
  • Грозни (остров Итуруп, Курилски острови)
  • Токачи (Хокаидо, Јапонија)
  • Акан (Хокаидо, Јапонија)
  • Акита-Комага-земи (Хоншу, Јапонија)
  • Зао (Хоншу, Јапонија)
  • Азума (Хоншу, Јапонија)
  • Кусацу-Ширана (Хоншу, Јапонија)
  • Асама (Хоншу, Јапонија)
  • Онтаке-сан (Хоншу, Јапонија)
  • МТ Фуџи (Хоншу, Јапонија)
  • Хаконе (Хоншу, Јапонија)
  • А-шима (Острови Изу, Јапонија)
  • Мијаке-џима (Острови Изу, Јапонија)
  • Киришима (Кјушу, Јапонија)
  • Кикаи (острови Рјуку, Јапонија)
  • Кучиноерабу-жима (острови Рјуку, Јапонија)
  • Иво-Тори-шима (острови Рјуку, Јапонија)
  • Таал (Лузон, Филипини)
  • Мејон (островот Лузон, Филипини)

   = голема ерупција = ерупција = помала активност / предупредување за ерупција = нарушувања
  (Скали)

бул (точно)