»Ако сте под 32 години, никогаш не сте живееле еден месец со глобална температура под просечната»

Затоплување во текот на првата половина на 2017 година

Слика - НОАА

Тоа е коментарот што го напиша hisон Х. Нокс, специјален советник на Обединетите нации за човекови права и животна средина Твитер профил. Зошто? Зошто веќе сме 390 последователни месеци со глобални температури над просекот. 390. Нема ништо.

И најлошото е што ситуацијата за вас нема да се промени, барем на краток рок: првата половина на 2017 година беше втора најтопла во историската серија од 138 години, само надминати со рекордите од минатата година (2016 година).

Ако зборуваме за температури, Јуни беше еден од најтоплите, со аномалија од 0,82 ° C во просек и на копно и на океанска површина. Највисоките се регистрирани во Централна Азија, Западна и Централна Европа и југозападна САД. Од друга страна, во скандинавските земји, како и во југоисточниот дел на САД, западна и источна Русија, Австралија, Јужна Азија и Антарктикот, евиденцијата била под просекот.

Што се однесува до Европа, голем дел од Стариот континент имаше вредности над просекот, до тој степен што беа соборени неколку рекорди. Неговата просечна температура во текот на месец јуни беше 1,77 ° C, не многу под таа од 2003 година (1,91 ° C).

Феномени што се случија во јуни 2017 година

Слика - НОАА

Јуни го одбележаа не само високите температури забележани, туку и мразот на половите, кој продолжува да се топи. Во Арктикот, ледената покривка во просек беше 7,5% под просекот за периодот 1981-2010 година, што е шести месец јуни со помалку мраз од 1979 година; и во Антарктикот Тоа беше 6,3% под просекот, рекорд што беше само под оној од 2002 година.

Топлина и топење. Глобалното затоплување предизвикува проблеми во сите делови на земјината топка.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.