Азорски антициклон

Азорски антициклон

Сигурно сте слушнале илјадници пати на вестите за Азорски антициклон. Станува збор за метеоролошки феномен кој влијае на климата на Пиринејскиот Полуостров и кој мора многу добро да се разбере за да се разберат причините и последиците што ги има врз шпанската клима. Научниците го проучувале овој антициклон долги години и има голема важност во временската прогноза.

Поради оваа причина, ќе ја посветиме оваа статија за да ви кажеме што е антициклонот Азорски, кои се неговите карактеристики, причини и последици.

Што е антициклон

важноста на азорските антициклони

Првото нешто е да се знае што е антициклон. Антициклонот е област со висок притисок (над 1013 Pa) кај кои атмосферскиот притисок е поголем од околниот воздушен притисок и се зголемува од периферијата кон центарот. Обично може да се поврзе со типично стабилно време, ведро небо и сонце.

Антициклонската колона е постабилна од околниот воздух. За возврат, воздухот што паѓа надолу создава феномен наречен тонење, што значи дека спречува формирање на врнежи. Се разбира, мора да се земе предвид дека начинот на кој се спушта воздухот ќе варира во зависност од хемисферата во која се наоѓа.

Овие антициклонски струи на воздух полесно се развиваат во лето, што дополнително ја влошува сушната сезона. За разлика од циклоните, кои полесно се предвидуваат, често имаат неправилна форма и однесување. Општо земено, антициклоните можат да се поделат во четири групи или категории.

Што е азорски антициклон

атмосферски притисок

На прв поглед, станувањето метеоролог на Азорските Острови може да изгледа како лесна задача, но сè што блеска не е злато. Познатите антициклони не секогаш се претвораат во стабилно време над архипелагот. Кај нас најчесто ни гарантира суво и сончево време во лето, но се јавува и во нашите зимски географски широчини. Тоа го прави и со тоа што го стагнира воздухот и ги предизвикува познатите зимски епизоди со загадување во големите градови. Затоа, таа е задолжена за означување на времето во нашата географска широчина. Но, како се формираше?

Неговото формирање е поврзано со атмосферската циркулација и температурната разлика помеѓу екваторот и половите. Сончевото зрачење се претвора во високи температури во екваторијалните региони, што предизвикува топол воздух да расте поради неговата мала густина. Топол воздух се крева не само на надморска височина, туку и на географска ширина.

До 30°-40°СС. Овде, тој се спушта низ процес на тонење што резултира со постојан и нулта нагорен проток, создавајќи антициклон. Така, ова се преведува во мирно и сончево време.

Во лето, има тенденција да се приближува до Западна Европа, блокирајќи го влезот на бури од северните географски широчини. Во зима, пак, сме подалеку од него бидејќи слегнувањето се случува појужно. Влезот од бура и студениот воздух потоа може слободно да шета на пониски географски широчини. Времето на Пиринејскиот Полуостров ќе биде под влијание на туркање и повлекување на антициклони и невреме од север.

Какво е времето со антициклонот Азорски?

притисоци на станиците

Иако архипелагот е именуван по овој познат антициклон, времето на островот е попрометно отколку што првично мислевме. Всушност, времето е многу променливо и влажно. Секако, доколку планирате да одите ова лето, не го правете тоа мислејќи на дестинации за сонце и плажа. Наместо тоа, помислете на овие острови како опција за да избегате од топлината. Ќе најдете умерени температури, но речиси сигурно ќе се изненадите ако еден ден врне дожд.

Во зависност од островите што ги посетуваме, климата ќе варира, иако е претежно умерена без сушна сезона и благи лета. На централните и источните острови, климата е умерена, со суви и благи лета.

Како резултат на тоа, летата се поблаги од зимите, со најмногу врнежи помеѓу октомври и март. Општо земено, има мал контраст помеѓу една и друга сезона. Она што секогаш ќе го има ќе биде многу влажност. Метеоролошка променлива поврзана со поморското влијание што му дава на архипелагот зеленило и дел од убавината на пределот што го карактеризира.

Разлика со бурите

Вообичаено е да се мешаат антициклоните со бурите, бидејќи бурите се нарекуваат и циклони. Сепак, тие се спротивни. За да ја разбереме главната разлика помеѓу овие два временски феномени, ајде да разбереме која е дефиницијата за бура.

Бурите се малку дифузен воздух кој има тенденција да расте. Тоа е областа каде што атмосферскиот притисок е помал од околината. Движењето на воздухот нагоре го фаворизира формирањето на облаци, а со тоа и производството на врнежи. Налетите во суштина се поттикнати од студениот воздух, а нивното времетраење зависи од количината на ладен воздух што го носат. Овие типови воздушни маси се многу нестабилни, брзо се формираат и се движат.

На северната хемисфера бурата ротира спротивно од стрелките на часовникот. Овие воздушни маси носат со себе несталожено, облачно, дождливо или бурно време, а понекогаш и снег во зима.

Антициклон на Азори и климатски промени

Студиите за глобалното затоплување сугерираат дека антициклонот на Азорите можеби се засилил во последниве години, независно од типичните осцилации од типот ENSO, што доведува до поекстремни врнежи во југоисточниот дел на САД. Може да има и географско поместување на гребенот, при што некои компјутерски модели претставуваат дополнително проширување на запад на идниот антициклон. Сепак, во текот на зимата 2009-2010 г, антициклонот стана помал, се пресели на североисток и беше послаб од вообичаеното, што предизвика брзо зголемување на површинските температури во средината на Атлантикот.

Како што можете да видите, антициклонот на Азорите е од големо значење за климата на полуостровот и е многу корисен за предвидување на времето. Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за антициклонот Азорски и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.